HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Moderní bungalov připomíná svým uspořádáním starou tradiční farmu

Bungalovy se v naší krajině vyskytují čím dál častěji a především díky tomu, že nemají žádné schody a jejich stavba je jednodušší než u patrových domů, si nacházejí stále více příznivců. Ačkoliv se nehodí úplně všude a na jejich stavbu je potřeba spíše rovný pozemek, mají několik nesporných výhod. Stavba bungalovu je rychle realizovatelná, interiér má jednoduchý půdorys a díky tomu je přehledný. A nepřítomnost schodů je asi tím nejdůležitějším benefitem, který ocení nejen starší obyvatele.


Trojitý bungalov z bílého dřeva vyzařuje klid a pohodu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Tina Stephansen

Venkovský domek zapadne do okolní zástavby

Stále více si přízemní domky staví i rodiny s malými dětmi. Vždyť dům bez schodů je praktický i pro malé děti, které je někdy těžké odradit od neustálého běhání nebo lezení do a ze schodů. Stejné řešení zvolila i mladá dánská rodina, která získala poměrně velký rovný pozemek v samém srdci Dánska. Jelikož je pozemek obklopen venkovskou krajinou, vybrali pro jejich nový domov tradiční vzhled, který by nijak nevyčníval v okolní zástavbě a připomínal svým rozložením klasickou starou farmu. Ta totiž původně na pozemku stála. Její budovy ale byly už polorozpadlé a musely být srovnány se zemí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Tina Stephansen

Původní tradiční budovy s moderním nádechem

Celá stavba se skládá ze tří přízemních budov obdélníkového tvaru, které jsou postaveny do tvaru písmene U. Hlavní budova je obytná, další dvě slouží jako stodoly. Majitelé chtěli, aby celý koncept vypadal velmi jednoduše a minimalisticky. Domy si zachovaly vzhled původní farmy – dlouhé jednoduché budovy se šikmou střechou, ale jejich vzhledu byl dán už moderní nádech. Architekti vypustili jakékoliv tradiční prvky a typické zdobení. Jednoduchost a decentnost stavby vyjadřuje i fasáda. Žlaby a komíny jsou ukryty do fasády, všechny tři stavby jsou celé obložené dřevěnými deskami ze skandinávské borovice.

Dřevostavba, která prověřila manželství – jeden dům, dvě křídla, tři terasy

Světlé teplé dřevo navozuje dojem pohody a klidu

Světlé dřevo, jednoduché tvary a okolní zeleň vytvářejí dojem klidného a příjemného domova. Ačkoliv se na první pohled abstraktní tvary budov můžou zdát v rozporu s venkovským kontextem, jejich neformální, moderní charakter zapadají do venkovského prostředí dokonale. Jakmile totiž vstoupíte na centrální nádvoří mezi budovami a dobře si prohlédnete okolní zástavbu, pocítíte jakousi prostorovou soudržnost, která je typická pro tradiční regionální farmy. Hlavní dům je umístěn mezi pastvinami a ulicí a je chráněn dalšími dvěma funkčními budovami. Tímto způsobem využívá výhledu na centrální nádvoří, které zachycuje slunce na jedné straně, zatímco druhá strana se otevírá do polí a poskytuje panoramatický výhled do krajiny. Prohlédněte si tento dům z bílého dřeva ve fotogalerii

Interiér s půdorysem typickým pro bungalovy

Obývací prostor je vlastně jedna obrovská podlouhlá místnost s uspořádáním půdorysu typickým pro bungalovy. Středem je velký obývací pokoj, na který plynule navazuje jídelna a kuchyň. Kuchyň na jedné straně a velká, dřevem obložená stěna s vestavěným krbem na straně druhé oddělují soukromější prostory dětí a rodičů. Oba prostory kromě pokojů obsahují také samostatné koupelny a WC. Kartáčovaná betonová podlaha se táhne celým prostorem a zase odráží styl tradiční lidové farmy. Broušené dřevo nábytku vizuálně propojuje interiér s venkovními prostory. Místnosti jsou otevřeny až ke střeše a obě podlouhlé stěny obývacího prostoru jsou celé prosklené. Díky tomu působí interiér prostorným a vzdušným dojmem.

Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.03.2019

Photocredit: Tina Stephansen

11

Bungalov nebo dům na patro?

Podíváme se na výhody a nevýhody přízemních a vícepatrových domů.

Dřevostavby jako bungalovy: Proč je to výhodné?

Proč je výhodné stavět dřevostavby jako bungalovy? Odpověď v příspěvku

Brazilský DJ zrekonstruoval bungalov na rezidenci. Má šest koupelen a strom uprostřed domu

Tradiční bungalov v klasické zástavbě byl zrekonstruován od hlavy až k patě. Z nevýrazné bílé budovy vznikla luxusní rezidence s dřevěnými obklady a velkými černými plochami, která je propojená se zahradou. Navštivte s námi MV House.

Moderní bungalov na tradiční farmě? Posuďte sami, jak se architektům povedl

Je možné postavit moderní vzdušný bungalov na tradiční farmě v jižní Anglii? Přečtěte si náš článek a posuďte sami, jak se architektům podařilo skloubit staré s novým.

Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

Navštívili jsme moderní bungalov s nosnou konstrukcí ze dřeva. Nabízí dvě samostatné bytové jednotky a je skvělým řešením pro dvougenerační bydlení. Proč se ho majitelé rozhodli takto postavit?

Moderní bungalov na stáří – 360° videoprohlídka domu

Navštivte s naší 360° kamerou zajímavý bungalov, který si nechal postavit starší manželský pár. Stavba byla velmi rychlá, a to i díky tomu, že přesně věděli, jak má stavba vypadat.

Atriový bungalov jako dokonalé propojení venkovního a vnitřního prostoru

Atriový bungalov je ideálním řešením pro ty, kteří milují otevřené domy, ale zároveň nemají rádi, když jim sousedé koukají do talíře. Prohlédněte si tento dům skrytý mezi borovicemi.

Dům s kulatými okny vyrostl na místě zdevastované farmy

Dům s kulatými okny a jemnými šindeli vyrostl na místě zdevastované farmy a v mnohém se původnímu obydlí podobá.

Tři propojené domky pro tři generace: spolu, ale každý ve svém

Tři propojené domky poskytují dostatek soukromí třem generacím. Jednoduché a přitom důmyslné bydlení podle farmářských tradicí spojuje rodinu.

Moderní dřevostavba na Ostravsku, která vás okouzlí svým půvabem

Navštivte s námi půvabný rodinný dům postavený nedaleko Ostravy a přečtěte si o příběhu lidí, kteří v něm žijí. Část stavby dokázali úspěšně řídit ze zahraničí. Jak se jim to povedlo?