HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavby jako bungalovy: Proč je to výhodné?

Bungalovy jsou přízemní domy, které se velmi často staví jako dřevostavby. Proč dává kombinace slov tak velký smysl? Dřevostavby mají jako stavební systém své výhody i nevýhody a v případě bungalovů bychom mohli říci, že se výhody posilují a nevýhody eliminují. Proč je tedy výhodné stavět bungalovy jako dřevostavby, se dočtete v tomto příspěvku.


Bungalov dřevostavba na louce
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Známé výhody dřevostavby jsou: výborné izolační vlastnosti, menší zastavěná plocha domu při stejné užitné ploše místností, rychlost stavby atd.

TIP: Často se lidé u dřevostaveb obávají akustiky zejména u stropů. Blíže o tomto tématu píšeme v článku U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu

Bungalovy využívají naplno výhody dřevostavby

Bungalovy mají oproti domům na patro řadu výhod jako je například bezbariérový přístup nebo možnost kontaktu všech místností s exteriérem.

TIP: Další výhody a srovnání bungalovu a domu na patro.

Tyto výhody jsou však u bungalovů vykoupené větší zastavěnou plochou = větší základovou deskou, kterou musíme postavit, abychom dosáhli stejné užitné plochy jako u domu na patro. V bungalovu také dochází k větším tepelným ztrátám, protože dům na patro je více kompaktní a na stejnou užitnou plochu dřevostavby bude mít menší plochu ochlazovaných konstrukcí.

Abyste tedy měli efektivně postavený bungalov, je třeba jej postavit na co nejmenší ploše  použít u toho co nejtenčí stěny a zároveň použít stěny, které výborně izolují.

Bungalovy jako zděný dům

Která firma nejlíp postaví Vaši dřevostavbu?

Zeptejte se Pomocníka, zná české stavební firmy

V případě, že pro stavbu bungalovu použijete některou z dutých cihel, budete mít s největší pravděpodobností tloušťku obvodových stěn 400 mm (koeficient prostupu tepla cca 0,24 W/m2K), tloušťku vnitřních nosných stěn 250 mm a nenosných 115 mm. Při zastavěné ploše bungalovu 140 m2 budete mít přibližně 25 % zastavěné plochy „zastavěné“ stěnami = cca 35 m2.

Dřevostavby bungalovy

V případě dřevostavby bungalovu můžete použít tloušťku obvodových stěn 300 mm (koeficient prostupu tepla cca 0,16 W/m2K), tloušťku vnitřních nosných 125 mm a vnitřních nenosných 85 mm.

Tip: Zde si můžete spočítat koeficient prostupu tepla stěnou vaší dřevostavby.

Při stejné zastavěné ploše 140 m2 bude stěnami zastavěná plocha okolo 15 % = cca 2 1m2. Protože se obvodové stěny dřevostaveb umísťují cca polovinou své tloušťky na základovou desku a polovinou jsou přesazené, bude základová deska pro dřevostavbu ještě o cca 5 m2 menší než pro cihlovou variantu bungalovu.

Mohlo by vás zajímat: Katastr nemovitostí: Nahlížení do KN a návod jak na to

Který bungalov bude lépe izolovaný? Zděný nebo dřevostavba

Dřevostavby bungalovy mají i při menší tloušťce stěn lepší tepelné vlastnosti než zděná varianta. Na modelové zastavěné ploše 140 m2 budete mít u dřevostavby o 14 m2 větší užitný prostor, a ještě ušetříte na ploše základové desky. Navíc v zimě protopíte méně.

U domu na patro, nejsou tyto rozdíly mezi oběma konstrukčními systémy tak markantní, ale u bungalovů dřevostavby jasně vedou.

Jaký je Váš názor na toto téma? Pomohl vám zodpovědět vaše otázky? Budeme rádi za Vaše postřehy a názory.

Photocredit: Don O'Brien

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.03.2015

31

U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu

Akustika dřevostaveb je stále diskutované téma. Jak ji ovlivňuje konstrukce stropu?

Dřevostavby do 2 milionů – menší bungalov na klíč

Pokud máte limit 2 miliony, nekupujte dřevostavbu za 1,99 milionu. Proč?

Bungalov nebo dům na patro?

Podíváme se na výhody a nevýhody přízemních a vícepatrových domů.

8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek

Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.

Video: Postavte si dům v 10 minutách!

Podívejte se na video, které vám ukáže nový vynález modulového rozkládacího domu, který se sám postaví během necelých 10 minut. Nahlédněte, jak se bude bydlet v budoucnosti.

Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

Navštívili jsme moderní bungalov s nosnou konstrukcí ze dřeva. Nabízí dvě samostatné bytové jednotky a je skvělým řešením pro dvougenerační bydlení. Proč se ho majitelé rozhodli takto postavit?

Domek jako stvořený pro rodinu s dětmi

Opustili svůj byt v centru velkoměsta a postavili pro sebe a své dvě malé děti dům uprostřed přírody. Stálo to za to?

Atriový bungalov jako dokonalé propojení venkovního a vnitřního prostoru

Atriový bungalov je ideálním řešením pro ty, kteří milují otevřené domy, ale zároveň nemají rádi, když jim sousedé koukají do talíře. Prohlédněte si tento dům skrytý mezi borovicemi.

Bungalovy do tří a půl milionů, které se v Česku staví nejčastěji

Bungalovy patří mezi nejoblíbenější typ staveb u nás. Které z nich se těší největší oblíbenosti a jsou nejčastěji vyhledávány?

Dřevěný bungalov s bazénem se stal dokonalým útočištěm před městským shonem

Dřevěný bungalov s bazénem uprostřed přírody – co víc si přát, když hledáte klidné útočiště před každodenním shonem velkoměsta.