HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přízemní dům svým nezvyklým tvarem poskytuje obyvatelům soukromí

Přízemní domky jsou v některých zemích populární už dlouhá desetiletí. U nás získavají na oblibě teprve v posledních letech, a to především v satelitních městečkách. Většina z nás si představí klasický obdélníkový či dokonce téměř čtvercový bungalov, který může působit trochu nudně. Pokud ale máte dostatečně velký pozemek a odvahu postavit něco neobvyklého, inspirujte se ve Švédsku, kde jsme pro vás navštívili jeden velmi neobvyklý přízemní dům.


Přízemní vila byla postavena ve tvaru písmene L
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kasper Dudzik

Vesnický život na pobřeží

Dům stojí v pobřežním městečku Beddingestrand ležícím na jižním pobřeží Švédska. Této oblasti dominuje moře, písek a les. V zimě jsou tu drsné mrazy a velmi silné větry, zatímco léta jsou horká a dusná. Okolní lesy jsou zaplněny řadou chat a chalup, z nichž některé slouží k celoročnímu bydlení a do některých přijíždějí majitelé z města pouze na pár týdnů v roce. Přesto se tu obyvatelé znají jako na vesnici, zdraví se navzájem a děti běhají po pozemcích, které jsou jen zřídkakdy oploceny. Prohlédněte si dům hezky zblízka v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kasper Dudzik

Vyvýšená poloha umožňuje krásné výhledy

Dům se nachází na vyvýšeném pobřeží, odkud je výhled na moře a okolní přírodu. Dokonalé výhledy jsou především v zimě, kdy stromy kolem shodí listí a je vidět na všechny strany. Zároveň ale okolní les brání tomu, aby byl dům na očích všem kolemjdoucím. Majitelé si přáli zůstat co nejvíce v kontaktu s přírodou, ale protože stavba nestojí o samotě, chtěli si zároveň i zachovat dostatek soukromí. Jelikož stavba stojí v oblasti se silnými zimními větry, museli architekti vyřešit i tento problém.

Dvě křídla v úhlu, který řeší všechny požadavky

Aby obydlí splňovalo všechny požadavky majitelů, navrhli architekti dvoukřídlý přízemní domek. Obdélníková křídla jsou spojena v mírně otevřeném úhlu. Díky tomu je vnitřní část chráněna před nápory silného větru i přímými pohledy obyvatel sousedních domů. Tato část je téměř celá prosklená, vytváří tedy výhledy do okolí. Okna sahají od stropu až k podlaze a některá z nich jsou posuvná, dají se tedy celá otevřít a především v létě tak propojit vnitřní prostor s venkovní terasou a zahradou. Okna jsou vsazena do hliníkového rámu, který má protikorozní úpravu na ochranu proti slanému mořskému vzduchu.

Mohlo by vás zajímat: Bungalovy do L – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Nejdůležitější je ochrana proti slanému mořskému větru

Celý dům je obložen deskami z modřínového dřeva v horizontálním směru. Terasa podél celého obvodu prosklené části domu je chráněna přesahem střechy. Střecha má ladící antracitovou barvu a je vyrobena z profilovaných zinkových plechů, pod které jsou položeny izolační desky tak, aby mezi nimi nebyla opravdu ani skulinka, kterou by mohla proniknout slaná voda a zapříčinit zrezivění. Okapy jsou téměř neviditelné díky zužujícím se krokvím. Dřevěný rám konstrukce je podepřen skrytými ocelovými nosníky, které překlenují velké prosklené otvory. Základová betonová deska je obložena natřenou stěnou z expandovaného hliněného kameniva. Veškeré plochy jsou ošetřeny ochranným nátěrem, aby dokázaly co nejdéle odolávat vlhkým slaným větrům.

Praktické rozdělení interiéru

Domek má klasické uspořádání půdorysu typické pro přízemní domky. V levé části je otevřený prostor s jídelnou, kuchyní a obývacím pokojem. V pravé jsou potom soukromé prostory – tři ložnice, pracovna, dvě koupelny a technická místnost. Ty spojuje dlouhá prosklená chodba. Do domu se vstupuje ve spojení obou křídel, vstupní hala rozděluje společenskou a soukromou část interiéru. Z obou částí se dá prosklenými dveřmi vyjít přímo na terasu, kde jsou k dispozici dvě posezení, jedno spíše odpočinkové, druhé slouží na letní obědy a večeře na čerstvém vzduchu. Celý dům si můžete prohlédnout v krásné fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.04.2019

Photocredit: Kasper Dudzik

9

Kolik dřevostaveb se staví v České republice a kolik stojí?

Staví se u nás více dřevostaveb než ve Švédsku? Jaká je průměrná cena za českou dřevostavbu? Víme odpovědi.

Moderní bungalov na tradiční farmě? Posuďte sami, jak se architektům povedl

Je možné postavit moderní vzdušný bungalov na tradiční farmě v jižní Anglii? Přečtěte si náš článek a posuďte sami, jak se architektům podařilo skloubit staré s novým.

Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se

Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů.

Moderní bungalov na stáří – 360° videoprohlídka domu

Navštivte s naší 360° kamerou zajímavý bungalov, který si nechal postavit starší manželský pár. Stavba byla velmi rychlá, a to i díky tomu, že přesně věděli, jak má stavba vypadat.

Atriový bungalov jako dokonalé propojení venkovního a vnitřního prostoru

Atriový bungalov je ideálním řešením pro ty, kteří milují otevřené domy, ale zároveň nemají rádi, když jim sousedé koukají do talíře. Prohlédněte si tento dům skrytý mezi borovicemi.

Prázdninový domek pro mladou rodinu z města

Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?

Zenová přístavba statku v jižních Čechách slouží jako hvězdárna a pozorovatelna

Obklopeni vůní dřeva a všudypřítomným světlem zažijete na statku v jižních Čechách klid a pocit propojení s okolní přírodou.

Malinká dřevostavba Lucerna prozářila městskou zahrádku. Slouží k setkávání i odpočinku

Prohlédněte si malou dřevostavbu s názvem Lucerna, která prozářila jednu městskou zahrádku. Tento útulný zahradní domek se stal místem k odpočinku nadšeného zahradníka.

Prázdninový dvojdomek umístěný 80 metrů nad mořem

Prázdninový dům na pobřeží se zrodil ve výšce 80 metrů nad mořem. Dřevostavba stoupající na kopci Lagunilla je určená pro dvě osoby s celkovou plochou 45 metrů čtverečních.