HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Minidomek díky renovaci zdvojnásobil svou plochu

Když jste mladí, stačí vám málo. Moc prostoru nepotřebujete, takže si třeba vystačíte i se skromným minidomkem o třech místnostech. Pak ale přijde rodina a začíná se nedostávat prostoru. Děti potřebují pokoje, úložné prostory na hračky, na kočárek, kola a spoustu dalších věcí a váš minidomek praská ve švech. Většina rodin si najde jiné, větší bydlení. Pokud ale svůj minidomek milujete a máte k němu dostatečně velkou zahradu, můžete se vrhnout na přístavbu. Tak jako američtí manželé, o jejichž domku je tento článek.


Nová přistavěná část vytvořila vnitřní prostor, který slouží k venkovnímu posezení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Daniel Bernauer

Malý domek, ale veliký pozemek s potenciálem

Původní domek, ve kterém manželé bydleli, byl postaven v poválečných 50. letech a v duchu této éry to byl obyčejný čtvercový domek o třech místnostech – obývací pokoj, ložnice, kuchyň a koupelna. Naštěstí stojí na velkém pozemku, který byl původně holý a dost nevlídný, ale v průběhu desetiletí se z něj stala nádherná zahrada plná rozkvetlých květin, vzrostlých stromů a hustých keřů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Daniel Bernauer

Dům byl sice malý, ale okolní pozemek se zahradou měl dostatek prostoru pro rozšíření. Majitelé se tedy v okamžiku, kdy se jejich rodina začala rozrůstat, rozhodli využít potenciálu pozemku a rozšířit nejen obytnou plochu domu o dětské pokoje a koupelny, ale zároveň na vzniklém prostoru vytvořit dvorek vedoucí do zahrady, který bude sloužit jako místo pro setkávání s přáteli a večerní rodinné posezení.

Přístavba vyrostla, aniž by rodina musela opustit původní domek

Majitelé se obrátili na architekty s požadavkem přidat k jejich minidomku dvě ložnice a dvě koupelny, vytvořit příjemný dvorek s posezením a zároveň otevřít a provzdušnit interiér typické „krabice“ z 50. let. Chtěli ve svém domku během celého procesu přístavby a rekonstrukce bydlet, což se nakonec ukázalo jako největší výzva pro architekty. Jak přistavět jednou tolik obytné plochy k domku, když jeho majitelé nechtějí být příliš rušeni stavebními pracemi? Architekti nakonec použili „těsnění“, díky kterému mohli postavit celou přístavbu, a až úplně nakonec ji propojit s původním domkem. Tím omezili rušivé momenty stavby na minimum.

Mohlo by vás zajímat: Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Patrová přístavba umožnila vytvoření dvorku s posezením

Původní minidomek měl téměř čtvercový tvar a pouhé tři místnosti s koupelnou v přízemí. Z těchto tří místností architekti udělali prostornou kuchyň s jídelnou a knihovnu s posezením. Přístavba je na rozdíl od původní stavby patrová. Do přízemí je umístěn nově obývací pokoj, ložnice majitelů a prostorná koupelna. První patro patří dětem. Jsou v něm dva dětské pokoje a koupelna. Přístavek tvoří s původním domkem tvar písmene L. To umožnilo vytvoření vnitřního dlážděného dvorku, kolem něhož je ještě na jedné straně umístěna dřevěná terasa, na straně druhé se rozkládá rozkvetlá zahrada. Nové křídlo dovolilo otevřít existující stavbu a získat tak více denního světla do všech prostorů. Dům si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Nábytek si majitelé vyrobili sami ručně

Celý dům je obložen vertikálními deskami z cedrového dřeva, aby se designově propojil. Cedr domku také dodal na vřelosti. Veškerý nábytek byl vyroben přímo majiteli, kteří se ve svém profesionálním životě zabývají výrobou ručně dělaného nábytku na míru. Nábytek má jednoduché tvary a pečlivě vybrané materiály, které jsou ještě zdůrazněny spoustou světla, které do domu proniká nově vytvořenými světlíky. Přístavek byl navržen tak, aby podporoval pasivní chlazení, zatímco staré i nové části domu dostaly vnější izolaci umístěnou pod cedrovou fasádou. S přesvědčením, že nejudržitelnější strategií budování budov je stavět dobře, věnovali majitelé výstavbě domku stejnou péči, jakou vložili do svého nábytku.

Mohlo by vás zajímat: Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.06.2019

Photocredit: Daniel Bernauer

2

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

Milujete sport a domů si chodíte především jen odpočinout? Postavte si minidomek jako mladý pár outdoorových sportovců.

Stačil by vám takový minidomek k bydlení?

Kolik prostoru nutně potřebujete k bydlení? Stačil by vám minidomek o pouhých 40 metrech čtverečných, jako je v našem článku?

Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv

Minidomek pro skromné bydlení, sauna, kavárna či domek pro hosty. Tím vším může tento prefabrikovaný modul být. Záleží jen na vaší fantazii.

Áčkový minidomek, který je natolik jednoduchý, že ho majitelé zvládli částečně postavit sami

Když si chcete postavit dům vlastníma rukama a nejste příliš zkušení, potřebujete hodně jednoduchou stavbu. Třeba ve tvaru písmene A.

Prázdninový minidomek ukrytý mezi kukuřičnými poli

Dřevěná minichatka s parádním výhledem a kolem jen kukuřičná pole a vzrostlé stromy, kam jen oko dohlédne. Ideální prázdniny.

Originální malý dům pro velkou rodinu

Když si velká rodina přeje malý dům, ve kterém bude mít každý člen své soukromí, musí architekt vymyslet něco opravdu výjimečného. Podívejte se s námi dnes na křížový dům.

Fotopříběh: Typická americká dřevostavba a postup její výstavby

Dřevostavby jako rodinné domy určitě znáte i z mnoha amerických filmů a seriálů. Pojďte se podívat v našem fotopříběhu, jak se takový dům staví a jak ho lze útulně zařídit.

Minidomek ztracený v pralese – není vidět ani z letadla

Pokud milujete naprostou samotu a dokonalý klid, dřevěný minidomek ukrytý uprostřed hustého lesa si zamilujete na první pohled. Podívejte se na parádní výhledy na okolní kaňony z jeho oken.

Dům z překližky a betonu – netradiční stavební konstrukce slouží už šedesát let

Netradičním spojením dřeva a betonu byl vytvořen sendvičový stavební systém pro výstavbu rodinných domů, který vznikl už v 50. letech minulého století. Prozkoumejte ho v dnešním článku.