HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ideální místo pro trávení léta: dům u jezera, který miluje slunce

Ve Švédsku existuje silná tradice letních domů, kam se jejich majitelé uchylují pro načerpání energie z přírody a kde si užívají vzácné letní slunečné dny. Jeden takový dům najdete tři hodiny severně od Stockholmu, ukrytý mezi stříbrnými břízami a borovicemi na břehu jezera. Podívejte se, jak si architekti pohráli s orientací domu a využili tak sluneční svit na maximum.


Letní dům u jezera obklopený břízami a borovicemi
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ake E:son Lindman

Dvě samostatné části domu tvoří jedinečný prostor pro bdění i snění

Dům stojí na okraji svahu směřujícího k vodě. Je rozdělený na dvě téměř samostatné části se šikmými, protilehlými střechami. V jedné části se nachází obývací prostor s jídelnou a kuchyňským koutem, které slouží pro společné setkávání, ve druhé části jsou pouze ložnice, koupelna a samostatná toaleta. V místě, kde se obě části domu setkávají, vznikl prostor pro zastřešenou terasu, která poskytuje příjemné posezení v soukromí s výhledem na jezero. Prohlédněte si tuto důmyslně vyřešenou dispozici v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ake E:son Lindman

Ranní káva i večerní relax zalité sluncem

Architekti ze studia Dive Architects AB si u tohoto domu opravdu vyhráli s umístěním jednotlivých částí vzhledem ke slunečnímu svitu. Jídelna, která je prodloužená o zastřešenou terasu, je směřována na východ, takže si majitelé mohou užívat snídani zalitou slunečními paprsky. Naproti tomu hlavní ložnice míří na západ a díky velkým oknům je odsud úchvatný výhled na západ slunce nad jezerem. Dá se říci, že tento dům slunce doslova miluje a užívá si každý jeho paprsek.

Obložení z lokálního borovicového dřeva propojuje dům s okolním lesem

Dům má obložení ze dřeva z místních borovic, takže jedinečným způsobem zapadá do okolní krajiny. Cílem architektů bylo, aby se dům postupem času doslova propojil s okolím a vytvořily společně harmonickou krajinu. Obložení je ve spodní části domu vodorovné, v horní části směrem ke střeše svislé.

Cihlový krb je ústředním prvkem obytné části domu

Obytná část domu má po celé jižní a východní straně prosklené posuvné dveře, kterými se dá vstoupit na prostornou terasu. Menší okno směřující na severovýchod prosvětluje kuchyňskou linku. Ústředním bodem obytného prostoru je krb, který vytváří útulnou atmosféru, společně s kuchyňským ostrovem, který opticky rozděluje prostor a nabízí pracovní plochu navíc.

Z ložnice rovnou do přírody

Ve druhé části domu jsou kromě hlavní ložnice další tři menší, které slouží pro ubytování hostů. Každá ložnice má vlastní východ z domu přímo k jezeru, stejně jako koupelna, která odděluje hlavní ložnici od ostatních. Kromě těch z koupelny jsou všechny dveře prosklené, a nabízejí tak jedinečný výhled na jezero. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout detailní fotky celého domu včetně půdorysu.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.06.2020

Photocredit: Ake E:son Lindman

5

Atriový bungalov jako dokonalé propojení venkovního a vnitřního prostoru

Atriový bungalov je ideálním řešením pro ty, kteří milují otevřené domy, ale zároveň nemají rádi, když jim sousedé koukají do talíře. Prohlédněte si tento dům skrytý mezi borovicemi.

Originální malý dům pro velkou rodinu

Když si velká rodina přeje malý dům, ve kterém bude mít každý člen své soukromí, musí architekt vymyslet něco opravdu výjimečného. Podívejte se s námi dnes na křížový dům.

Elegantní rybářský domek vrací jeho majitele do dětství

Domek s výhledem na jezero slouží třem generacím jako útočiště ve volných dnech. A v budoucnu z něj bude bydlení na důchod.

Slavný horolezec si se svou ženou postavil moderní roubenku z borovice

Navštivte s námi překrásnou moderní roubenku postavenou z netradičního dřeva – z alpské borovice. Majitelem této roubenky není nikdo jiný než legendární horolezec Zoltán Demján. Jak se mu bydlí ve dřevě?

Dřevěná chata pouze pro opravdové dobrodruhy

Když máte dobrodružství v krvi, postavíte si chatu uprostřed hor, ve kterých 7 měsíců v roce leží metry sněhu. Bez elektřiny, vody a topení.

Minichatku celou ze dřeva stavěl vlastníma rukama několik let

Mladý polský architekt chtěl vybudovat něco výjimečného, a tak se rozhodl postavit si malou útulnou chatku ze dřeva celou svépomocí. Inspirujte se jeho prací v dnešním článku.

Dům na ostrově vykukuje zpoza skal. Zužitkoval staleté dřevo z předchozí stavby

Rodina žijící ve Švédsku si postavila své víkendové obydlí na ostrově necelých 5 km od Göteborgu. Na stavbu využili sto let staré dřevo z původní rybářské chatče.

Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí

Přemýšlíte o stavbě netradiční dřevostavby? Inspirujte se roubenkou zhotovenou norskou technologií, kterou vám představíme v tomto článku. Je celá postavena svépomocí.

Ze staré loděnice se stala elegantní chata. Stojí na ostrově uprostřed jezera

Navštivte s námi tajemnou chatu, která stojí na opuštěném ostrově uprostřed kanadského jezera. Z původní loděnice tu majitelé s pomocí architektů vykouzlili překrásné, romantické místo.

Stylový dřevěný dům na jihotyrolském jezeře slouží k netradičnímu účelu

Podívejte se s námi do výjimečného italského domu na jezeře Völser Weiher, který slouží pro netradiční účely.