HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům s kulatými okny vyrostl na místě zdevastované farmy

Většina z nás, když projíždí venkovskými oblastmi Rakouska, obdivuje jejich dokonalé domy, které vypadají, jako by na stráních a v údolích stály odjakživa. Krásně zapadají do krajiny, nijak ji neruší a i mezi sebou navzájem vytvářejí dokonalou harmonii. Žádné složité tvary, obrovské prosklené stěny či spousta betonu, ale naopak především dřevo, jednoduché půdorysy a tradiční architektura. A to se týká i nových domů, které zvenku udržují ráz tradiční rakouské stavby. Uvnitř jsou to ale moderní a často velmi luxusní obydlí. Pokud jste příznivci tradičních staveb, pojďte s námi navštívit nově postavený domek na úpatí rakouských hor.


Tradiční dům vyrostl na rozpadlé rakouské farmě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Adolf Bereuter

Malebná krajina Bodamského jezera

Stavba stojí v nádherné krajině nejzápadnější části Rakouska, blízko švýcarských hranic a Bodamského jezera. Nachází se na okraji lesa na malé náhorní plošině nad městečkem Weiler, téměř na samotě na konci poměrně strmé cesty. V průběhu staletí se v této oblasti usadilo jen několik farmářů. V souladu s tradicí a selským rozumem používali všichni na stavbu svých farem místní dřevo. Prohlédnout si ho můžete důkladně v naší pestré fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Adolf Bereuter

Mohlo by vás zajímat: Když se moderní dům potká s tradiční farmou

Nová stavba plně nahradila starou rozpadlou budovu

Dům, který jsme navštívili, vyrostl na místě jedné z farem a nahradil její hlavní budovu. Bývalá farma a celé hospodaření na pozemku bylo opuštěno už před půl stoletím. V průběhu let byla prázdná budova silně zničena větrem a nepříznivým počasím a nemohla být zachráněna. Byla proto kompletně srovnána se zemí a na jejích základech postaven úplně nový dům. Právě rozsah a základy původních budov musely být při plánování nových dodrženy. Nová stavba maximálně využívá původních rozměrů a v podstatě je kopíruje.

Výrazná, neobvyklá fasáda

Kromě původních rozměrů má nová stavba i charakteristický křížový štít. Výstavba kombinuje dvě stavební metody. Přízemí stojí na betonové desce a je vystavěno z cihel. Naopak první patro má velmi moderní konstrukci z dřevěných trámů. Díky ní byla výrazně zkrácena doba výstavby, protože celé první patro bylo složeno z prefabrikovaných částí. Přízemí bylo poté obloženo dřevěnou fasádou z jemně opracovaných desek modřínu. První patro je stejně tak obloženo modřínovým dřevem, které má ale mnohem sofistikovanější tvar kulatých šindelů. Měděná střecha i modřínová fasáda časem získají přírodní patinu a splynou s okolní krajinou. Šikmá střecha je doplněna třemi velkými kulatými okny, která ji dělají ještě výraznější a zajímavější.

Velkorysé vnitřní prostory

Obydlí pro čtyřčlennou rodinu má podlahovou plochu 613 metrů čtverečných. Kromě obytných místností je jeho součástí i garáž pro tři auta, skladovací a technické místnosti a malý sklep. Jedna část domu je tvořena velkým otevřeným prostorem, který se táhne přes obě patra a obsahuje obývací pokoj propojený s kuchyní a velkorysou jídelnou. Do tohoto prostoru je integrována terasa, přes kterou se z kuchyně dostanete do zahrady s malou fontánkou a kůlnou na zahradní nářadí. Jeho součástí jsou i pracovní prostory a bar. Schodiště a vchod oddělují východní soukromou část s ložnicí rodičů a dětskými pokoji od společenské. Do otevřeného prostoru vstupuje světlo třemi velkými okny, z nichž se každé dívá jiným směrem – do lesa, na hory a do údolí. Prohlédněte si je ve [GALEREI:fotogalerii].

Nenápadný dům plně integrovaný do krajiny

Na podlahy byl použit neošetřený dub, nábytek je vyroben z mořeného a kartáčovaného dubu. Obývacímu pokoji vévodí krb z místního pískovce. Pod výřezem ve střeše v horním patře se nachází velkorysá terasa, která zároveň slouží jako přístup do koupelny a wellness. Tato terasa je skrytá zrakům kolemjdoucích a splňuje tak jeden z požadavků majitelů na dostatek soukromí i u venkovních prostorů. Navzdory své exponované poloze je dům velmi nenápadný a bez větší námahy se integruje do okolní krajiny.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.05.2019

Photocredit: Adolf Bereuter

2

Moderní bungalov na tradiční farmě? Posuďte sami, jak se architektům povedl

Je možné postavit moderní vzdušný bungalov na tradiční farmě v jižní Anglii? Přečtěte si náš článek a posuďte sami, jak se architektům podařilo skloubit staré s novým.

Když se moderní dům potká s tradiční farmou

Kanadský pár dokázal citlivě propojit staré s novým a postavil na své farmě dům, který je tradiční zvenku, ale velmi moderní uvnitř.

Kde si na podzim dobít baterky? Ideálně v sauně. Tahle byla postavena studenty.

Studentský projekt z Norska, který zaujme nápaditým provedením. Sauna uprostřed pustiny? Proč by ne.

Dřevo v hlavní roli: záchrana památkově chráněné stavby

Jak smysluplně zmodernizovat historickou stavbu? Správný recept nám dnes prozradí norští architekti. Budeme potřebovat dřevo a cit.

Památkově chráněná palírna ožila, a to díky dřevěné rekonstrukci

Rekonstruovat starý a památkově chráněný objekt vyžaduje víc než jen čas a energii. Zapotřebí je hlavně cit a respekt. Podívejte se na jednu zdařilou rekonstrukci palírny v norském Ferstadu.

Moderní bungalov připomíná svým uspořádáním starou tradiční farmu

Pokud máte také rádi bungalovy pro jejich praktičnost a jednoduchost, díky které krásně zapadnou do okolní krajiny, nenechte si ujít dnešní článek. Prohlédněte si tři bungalovy v jednom.

Nerezové zábradlí ke schodišti, nebo raději dřevěné?

Typ zábradlí u vašeho schodiště bude mít velký vliv na celkovou estetiku interiéru. Jak vybrat to správné? Inspirovat se můžete v našem článku.

Dokonalá proměna polorozpadlé farmy v moderní bydlení

Co si počít se zděděnou polorozpadlou farmou? Pokud máte dost energie a peněz, přestavte ji v dokonalé moderní bydlení. Nechte se inspirovat dnešním článkem.

Originální dům s kulatou terasou a čtyřmi křídly

Pokud máte rádi neobvyklé a originální stavby, do kulatého domu se čtyřmi křídly na břehu oceánu se doslova zamilujete.

Originální malý dům pro velkou rodinu

Když si velká rodina přeje malý dům, ve kterém bude mít každý člen své soukromí, musí architekt vymyslet něco opravdu výjimečného. Podívejte se s námi dnes na křížový dům.