HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dům s kulatými okny vyrostl na místě zdevastované farmy

Většina z nás, když projíždí venkovskými oblastmi Rakouska, obdivuje jejich dokonalé domy, které vypadají, jako by na stráních a v údolích stály odjakživa. Krásně zapadají do krajiny, nijak ji neruší a i mezi sebou navzájem vytvářejí dokonalou harmonii. Žádné složité tvary, obrovské prosklené stěny či spousta betonu, ale naopak především dřevo, jednoduché půdorysy a tradiční architektura. A to se týká i nových domů, které zvenku udržují ráz tradiční rakouské stavby. Uvnitř jsou to ale moderní a často velmi luxusní obydlí. Pokud jste příznivci tradičních staveb, pojďte s námi navštívit nově postavený domek na úpatí rakouských hor.


Tradiční dům vyrostl na rozpadlé rakouské farmě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Adolf Bereuter

Malebná krajina Bodamského jezera

Stavba stojí v nádherné krajině nejzápadnější části Rakouska, blízko švýcarských hranic a Bodamského jezera. Nachází se na okraji lesa na malé náhorní plošině nad městečkem Weiler, téměř na samotě na konci poměrně strmé cesty. V průběhu staletí se v této oblasti usadilo jen několik farmářů. V souladu s tradicí a selským rozumem používali všichni na stavbu svých farem místní dřevo. Prohlédnout si ho můžete důkladně v naší pestré fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Adolf Bereuter

Mohlo by vás zajímat: Když se moderní dům potká s tradiční farmou

Nová stavba plně nahradila starou rozpadlou budovu

Dům, který jsme navštívili, vyrostl na místě jedné z farem a nahradil její hlavní budovu. Bývalá farma a celé hospodaření na pozemku bylo opuštěno už před půl stoletím. V průběhu let byla prázdná budova silně zničena větrem a nepříznivým počasím a nemohla být zachráněna. Byla proto kompletně srovnána se zemí a na jejích základech postaven úplně nový dům. Právě rozsah a základy původních budov musely být při plánování nových dodrženy. Nová stavba maximálně využívá původních rozměrů a v podstatě je kopíruje.

Výrazná, neobvyklá fasáda

Kromě původních rozměrů má nová stavba i charakteristický křížový štít. Výstavba kombinuje dvě stavební metody. Přízemí stojí na betonové desce a je vystavěno z cihel. Naopak první patro má velmi moderní konstrukci z dřevěných trámů. Díky ní byla výrazně zkrácena doba výstavby, protože celé první patro bylo složeno z prefabrikovaných částí. Přízemí bylo poté obloženo dřevěnou fasádou z jemně opracovaných desek modřínu. První patro je stejně tak obloženo modřínovým dřevem, které má ale mnohem sofistikovanější tvar kulatých šindelů. Měděná střecha i modřínová fasáda časem získají přírodní patinu a splynou s okolní krajinou. Šikmá střecha je doplněna třemi velkými kulatými okny, která ji dělají ještě výraznější a zajímavější.

Velkorysé vnitřní prostory

Obydlí pro čtyřčlennou rodinu má podlahovou plochu 613 metrů čtverečných. Kromě obytných místností je jeho součástí i garáž pro tři auta, skladovací a technické místnosti a malý sklep. Jedna část domu je tvořena velkým otevřeným prostorem, který se táhne přes obě patra a obsahuje obývací pokoj propojený s kuchyní a velkorysou jídelnou. Do tohoto prostoru je integrována terasa, přes kterou se z kuchyně dostanete do zahrady s malou fontánkou a kůlnou na zahradní nářadí. Jeho součástí jsou i pracovní prostory a bar. Schodiště a vchod oddělují východní soukromou část s ložnicí rodičů a dětskými pokoji od společenské. Do otevřeného prostoru vstupuje světlo třemi velkými okny, z nichž se každé dívá jiným směrem – do lesa, na hory a do údolí. Prohlédněte si je ve [GALEREI:fotogalerii].

Nenápadný dům plně integrovaný do krajiny

Na podlahy byl použit neošetřený dub, nábytek je vyroben z mořeného a kartáčovaného dubu. Obývacímu pokoji vévodí krb z místního pískovce. Pod výřezem ve střeše v horním patře se nachází velkorysá terasa, která zároveň slouží jako přístup do koupelny a wellness. Tato terasa je skrytá zrakům kolemjdoucích a splňuje tak jeden z požadavků majitelů na dostatek soukromí i u venkovních prostorů. Navzdory své exponované poloze je dům velmi nenápadný a bez větší námahy se integruje do okolní krajiny.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
16.05.2019

Photocredit: Adolf Bereuter

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE