HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Originální dům s kulatou terasou a čtyřmi křídly

Všude po světě rostou krásné originální stavby, které se výrazně liší od klasických obdélníkových domů. K jejich postavení někdy vede touha majitelů bydlet v něčem neobvyklém a výjimečném, často je ale důvodem jejich vzniku potřeba vyřešit nějaký problém či požadavek majitelů. Originální řešení musí architekti hledat především v případech, kdy si majitelé přejí větší soukromí a zároveň zůstat propojeni s venkovním prostředím, nebo když bude budoucí stavba stát v náročném terénu či klimatických podmínkách.


Nádherný dům ze dřeva a kamene stojí na pobřeží oceánu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Roland Halbe

Extrémní povětrnostní podmínky a divukrásná příroda

To je i případ nádherného domu stojícího v blízkosti extrémně větrného pobřeží Tichého oceánu. Dům se nachází v oblasti Matanzas, která leží asi 150 km od Santiaga, hlavního města Chile. Tato oblast se vyznačuje náročnými klimatickými podmínkami, zároveň ji ale obklopuje dechberoucí divoká příroda. Majitelé tedy na architektech na jednu stranu požadovali ochránit dům před silnými větry a na stranu druhou ponechat jedinečné výhledy na okolní krajinu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Roland Halbe

Neobvyklý tvar domu kopíruje terén a chrání dům před větrem

Pozemek je poměrně svažitý a toho se architekti rozhodli využít. Hlavní část domu je zabudována do svahu a skládá se z centrální části, která se rozpíná čtyřmi křídly na všechny strany. Tato hlavní část je díky svému ukrytí ve svahu chráněná před větry a zároveň se otevírá směrem k oceánu, na který poskytuje krásné výhledy. Ještě dokonalejší výhled je ale z terasy, která je jakoby zavěšena nad hlavním pavilonem a tyčí se lehce nad výšku svahu. Prohlédněte si tuto famózní stavbu ve fotogalerii.

Originální střešní terasa je dominantou domu

Terasa je dominantním prvkem domu. Tvoří střechu hlavní obytné části. Je dřevěná a dřevěné desky jsou protkány více jak stovkou malých světel. Její kulatý tvar na sebe přitahuje z dálky pozornost. Je lehce vyvýšená nad nejvyšší část svahu a poskytuje tedy výhledy do dalekého okolí. Opticky vypadá jako samostatná část, která si ale zachovává aspoň formální integritu s domem. Na terasu se vejde po dlouhém dřevěném mostě, který navazuje na schody vedoucí k pláži.

Základem je čtverec uprostřed kruhu

Celý dům je postaven výhradně ze dřeva a kamene. Základovou desku tvoří betonový kruh na venkovních plochách vydlážděný kamenem. Deska je lehce nad zemí, takže celá stavba je vyzdvižena nad terén. Obytná plocha se skládá ze středové čtvercové stavby, ze které vycházejí čtyři obdélníková křídla. Ta v rozích kruhu vytvářejí otevřené terasy. V ústřední budově je společenská část domu – prostorná kuchyň s jídelnou s velkým kulatým stolem, ke kterému se vejde až osm lidí a velký obývací pokoj, vybavený měkkými pohovkami a křesly a krbem na dřevo. Stěny, které nejsou zároveň zdmi dalších místností, jsou vybaveny posuvnými prosklenými okny vedoucími na okolní terasu.

Čtyři čtverce pro čtyři samostatné místnosti

Z hlavního čtverce vychází na každou stranu jeden obdélník, z nichž každý představuje jednu místnost. První slouží jako ložnice majitelů, ke které je připojena koupelna s vanou a záchod. Druhé křídlo patří dětem. Je v něm dětský pokoj s malou koupelnou a WC. Třetí je určeno hostům, takže stejně jako v předchozích dvou je v něm umístěna koupelna, tentokráte se sprchou a dvě samostatná lůžka. Poslední obdélník obsahuje technickou a skladovací místnost a pracovnu majitelů. Z každého křídla vedou prosklené dveře na terasu. Místnosti jsou propojené s centrální částí, zároveň ale natolik samostatné, že svým obyvatelům poskytují maximální soukromí.

Dokonalý tvar pro absolutní pohodlí obyvatel

Dům svým důmyslným tvarem dokonale využívá složitý pozemek a poskytuje majitelům požadované soukromí. Zároveň jim kdykoliv dovoluje propojit dům s venkovním prostorem, užít si dokonalé výhledy ze střešní terasy, strávit horké odpoledne ve venkovním bazénu či se skrýt do stínu terasy mezi křídly.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.08.2019

Photocredit: Roland Halbe

3

Geometrický dům, který se nepřehřeje ani v horkém létě

Geometrický dům, který se ani v horkém létě nepřehřeje? To je Casa Dos Pieles na pobřeží Tichého oceánu.

Neuvěříte, kolik stojí tento malý dřevěný ekodomek

Bydlete pohodlně a kvalitně, ale přitom ekologicky a bez zbytečností. Třeba v malém dřevěném domku se zelenou střechou. Nyní si jej můžete pořídit za neuvěřitelnou cenu!

Jak se žije v tradičním malém domku nad pláží, kde migrují velryby?

Pozorovat z terasy migrující velryby nebo pasoucí se losy můžou obyvatelé malého tradičního domku, který stojí nad pláží nejvýchodnějšího kanadského ostrova.

Idylický plážový domek jako stvořený pro romantiku

Kdo by nechtěl aspoň pár dní bydlet v krásném idylickém domečku na útesu nad pláží? Malá chatka v námořnickém stylu je jako stvořená pro romantiku.

Jak dostat do domu co nejvíce přirozeného světla?

Přirozené světlo pomáhá vytvářet pohodu a dobrou náladu. Jak ho ale dostat do domu co nejvíce? Podívejte se, jak na to jdou Dánové.

Prefabrikovaný domek s dechberoucími výhledy na islandskou přírodu

Dřevěný ekologický domek, který umožňuje svým obyvatelům každodenní kontakt s nádhernou islandskou přírodou. Kdo by takový nechtěl?

Když je dům dokonale sehraný s okolní krajinou

Moderní dům do svého okolí dokonale zapadne, je organický, světlý a otevřený přírodě. A přesně takový je dům, o kterém je náš dnešní článek. Pojďte s námi na návštěvu.

Dům s kulatými okny vyrostl na místě zdevastované farmy

Dům s kulatými okny a jemnými šindeli vyrostl na místě zdevastované farmy a v mnohém se původnímu obydlí podobá.

Originální malý dům pro velkou rodinu

Když si velká rodina přeje malý dům, ve kterém bude mít každý člen své soukromí, musí architekt vymyslet něco opravdu výjimečného. Podívejte se s námi dnes na křížový dům.

Dům na tasmánské pláži – barevný tón mu udává naplavené dřevo

Dům na pláži získal díky tepelně upravené fasádě z kvalitního dřeva velmi působivý vzhled. Stavba působí jako velmi přirozený prvek krajiny na pobřeží. Prohlédněte si ho s námi důkladně i v interiéru.