HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Venkovní markýza na balkon i terasu chrání soukromí a šetří náklady

Chcete trávit velkou část roku na své zahradě? Nesmíte proto zapomínat na kvalitní odstínění venkovních prostor. Vhodná venkovní markýza vám zajistí, že budete moci pobývat venku i za slunečního svitu, aniž byste si uhnali úpal. Také jemný deštík vás nezaskočí. Venkovní markýzy mají řadu výhod a které to jsou?


Venkovní markýza

Venkovní markýza zajistí na terase příjemný stín

Příjemně teplé dny se mohou během léta lehce změnit v nesnesitelné horko, zejména pokud tyto teploty trvají delší dobu. Jsou potom chvíle, kdy byste před sluncem nejraději někam zalezli, přesto vám nezbývá než pobývat venku, třeba proto, že tam musíte pracovat. Instalace venkovní markýzy je v takovém okamžiku skutečně spásným řešením. Vytvoříte si velmi příjemný stín a díky tomu si léto nezošklivíte.

Bude Vás také zajímat: Vnější zastínění: Slunolamy, markýzy a okenice

Venkovní markýzy zlepšují klima i uvnitř domu nebo bytu

Venkovní markýzy jsou výhodné, protože umí velice účinně regulovat množství slunečního záření, které dopadá na fasádu vašeho domu. Zejména v létě, v době, kdy horka trvají delší dobu, dochází k vysokému zahřívání i domovních zdí. Následkem toho stoupá i teplota v interiéru. Při vhodném použití venkovní markýzy proto nejenom zajistíte svoji optimální pohodu při pobytu venku, ale zároveň pomůžete i zmírnit klima v interiéru. Markýza tak má dvojí užitečný efekt. Navíc velmi dobře ochrání také před UV zářením, které je nebezpečné zejména ve dnech se sníženým množstvím ozonu v atmosféře. Účinně chrání také prosklené plochy.

Čtěte dále: Markýzy na terasu: Jak se při výběru nespálit

Markýza na balkon chrání soukromí

Užít si pohodu na terase s rodinou, relaxovat zde, ale také se bavit, případně i pracovat, to vše vám umožní venkovní markýza. Nemusíte se obávat, že vás spálí všetečné sluneční paprsky. Kromě vás ale jistě uvítají stín zcela jistě i případní domácí mazlíčci jako například psi nebo kočky.

Výborná je také markýza na balkon. Můžete si ji pořídit třeba i na balkon panelového bytu. Opět vám poskytne ochranu před sluncem a pomůže zlepšit i klima uvnitř. Také je úkolem balkonové markýzy účinně chránit vaše soukromí před pohledy od sousedů. Stejnou schopnost vám nabízí i instalovaná na terase domu. I tady budete lépe chránění zvědavému nakukování kolemjdoucích. Boční markýzy potom splní svůj účel naprosto dokonale.

Výsuvná markýza na terase ani balkóně nepřekáží

Výsuvná markýza je vynikajícím doplňkem vašeho domu nebo balkonového bytu. Pokud se pod ní nechcete ukrývat, jednoduše ji ovládáním svinete a nic vám nepřekáží. Navíc se dají k markýze pořídit i různé prvky v podobě příslušenství. Patří mezi ně například topné a osvětlovací panely. Umožňují skutečnost, že si užijete i dlouhé večery a to díky topení nejenom v létě ale v pozdním jaru nebo na začátku podzimu.

Velkoplošné markýzy zakryjí i zahradní restauraci

Výběr venkovních markýz je velice široký. Není problém zajistit ani skutečně velkoplošné markýzy, které zakryjí opravdu široký prostor. Můžete pod nimi provádět prakticky jakoukoli činnost. Venkovní markýzy se hodí i jako krytí obchodů, venkovních teras restaurací, kde brání před ostrým slunečním svitem. Pro užití před obchody jsou vhodné markýzy výsuvné i ty, které mají sklopná ramena. Mohou mít i začleněné osvětlení přímo v markýze.

Bude Vás zajímat: Venkovní žaluzie regulují světlo i teplo

Markýza odstíní až 80 % slunečního záření a ušetří na klimatizaci

Venkovní markýza by u vašeho domu a zejména nad terasou neměla chybět. K dispozici jsou vysoce odolné a pevné látky s barevnou stálostí, které nejenom, že neblednou pod vlivem slunečního záření, ale dokonce tvoří účinný UV filtr, který zabrání spálení pokožky. Výhodné je, že markýzy spoří náklady vynaložené na energii. Použitím venkovních markýz v létě uspoříte za klimatizaci v interiérech domu, na které je markýza instalována. Uvádí se, že markýzy jsou schopny odstínit 60–80 % UV záření ze slunce. Bezesporu tak jde o jeden z nejúčinnějších způsobů stínění. Proto si můžete být jisti, že investice do venkovní markýzy není vyhazováním peněz. Naopak, můžete si být jisti, že se vám v rozpočtu brzy vrátí zpátky v podobě dosažených úspor.

Kazetové markýzy ochrání látku

Kromě správné funkce markýzy je důležitý i její design. Široká nabídka obsáhne prakticky jakékoli typy staveb. Můžete látku přizpůsobit fasádě domu a okolí. V případě nosné konstrukce se používá ocel, další části, například ramena se potom vyrábějí z lehkých, ale pevných hliníkových slitin. Kazetové markýzy zajistí, že po svinutí látky dojde k jejímu uschování dovnitř kazety. Nezašpiní se a naopak se zvýší její trvanlivost. U venkovních markýz se nabízí ruční ovládání klikou, ale také motorické využívající elektrický pohon. Motorický pohon sice znamená větší finanční investici, ale zase je mnohem pohodlnější a navíc zbytečně nenamáhá ani tkaninu markýzy. Ještě větší komfort potom vytvoří čidla reagující na sluneční záření, vítr a otřesy. Pokud jimi markýzu vybavíte, bude se v závislosti na počasí vysouvat či zasouvat. V horku tak můžete zabránit přehřátí vnitřku domu, i když zrovna nejste doma. V případě větrného počasí zase nedojde ke zbytečnému poničení markýzy.

Jaké maté s markýzami zkušenosti vy? Podělte se o ně s námi v diskusi.

Photocredit: Systra.cz

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
31.08.2015

4

Vnější zastínění 3. díl – Slunolamy, markýzy a okenice

Způsoby vnějšího zastínění domu, které

Stavba pergoly: Návod jak na povolení a stavbu

Je potřeba stavební povolení? Jaké zásady u stavby pergoly dodržovat

Altány a pergoly: Fotogalerie pro vaši inspiraci

Rozhodli jste se pro stavbu altánu nebo pergoly a hledáte inspiraci?

Markýzy na terasu: Jak se při výběru nespálit

Podle čeho vybírat markýzu na vaši terasu? Jaké existují typy markýz

Kamení na zahradě v hlavní roli: Zužitkujte jej do posledního oblázku

Kámen je nepostradatelnou součástí zahrady. Přinášíme tipy, jak ho zajímavě a jednoduše zužitkovat a vytvořit si na zahradě originální a užitečné kamenné stavby.

Návod, jak ochladit dům. Bude vám lépe v dřevostavbě nebo ve zděném domě?

Přehřívání interiéru je v posledních letech zásadním problémem. Stačí však několik základních opatření a můžete si i v největším horku udržet doma příjemné prostředí. Čtěte, jak na to!

Chytrá zahrada už není sci-fi, ale realita

Mít zahradu, která se sama zalévá a hnojí, a trávník se sám seká, je snem každého zahradníka. S chytrými technologiemi to zvládnete i vy. Povíme si, jak.

Trendy ve stínění: Smart žaluzie, japonské stěny i umělecké dílo

Jaké trendy jsou nyní „in“ ve stínění oken? Dnes letí hlavně smart ovládání a interiérové designérské lahůdky. Prohlédněte si nejoblíbenější typy stínění v našem článku.

Poznejte krásu dřevěných balkonů a inspirujte se

Váháte, zda si při stavbě domu pořídit také dřevěný balkon? Následující článek vám v rozhodování určitě pomůže. Inspirujte se informacemi i fotkami.

Kamínková podlaha na terasu: jaké má výhody a nevýhody?

Kamínková podlaha je typ podlahy využívané jak v interiéru, tak v exteriéru. Podívejte se s námi na její největší výhody i nevýhody.