HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.

Bambus se ve světě těší mezi staviteli značné oblibě zejména díky svým unikátním konstrukčním vlastnostem. V některých ohledech se vyrovná betonu, dřevu či oceli. Kromě toho stavby vynikají svou exotickou estetikou. Jak se s tímto materiálem staví v praxi? Jedná se o levnou záležitost? A mají stavby svůj potenciál i v naší domovině? Čtěte dál a vše se dozvíte!


Stavba z bambusu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ministerio de Fomento

Ačkoliv se bambus řadí mezi traviny, jako jediný z této skupiny dřevnatí a jeho zvláštní vlastnosti jej v některých případech přímo předurčují k použití ve stavebnictví. Roste na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy a Evropy, a to opravdu neuvěřitelnou rychlostí. U některých druhů až kolem jednoho metru za 24 hodin.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ministerio de Fomento, taufuuu, Pixabay, november-13

Pevnější než beton

Bambusové stavby mají svou tradici v Asii, jižním Pacifiku a na popularitě získávají i v Latinské Americe, kde se pomalu dostávají i do běžné výstavby a nahrazují jiné materiály. Mezi jeho výjimečné vlastnosti využívané ve stavebnictví patří zajímavý poměr pevnosti a hmotnosti. Svou pevností v tlaku výrazně převyšuje beton, cihly i dřevo a pevností v tahu konkuruje oceli, přičemž je ale obvykle levnější. Výjimečná je též délka bambusových tyčí, která může dosahovat až 20 metrů.

Jednoduché tvarování

Unikátní je bambus také co se týče tvarování. Některé konstrukce vyžadují speciální tvary, například oblouky nebo čtverce. Na rozdíl od drahého spojování dřevěných dílců je možné bambus tvarovat již ve fázi růstu pomocí speciálních forem. Dalším používaným způsobem, jak lze bambus tvarovat, je podobně jako u dřeva úprava pomocí působení tepla a tlaku. Tato metoda je však jen doplňkem k tvarování pomocí forem.

Více staveb z bambusu si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Je místo masivu libo plošný bambus?

Zajímavostí je, že bambus může být stejně jako dřevo zpracován do kompozitního velkoplošného materiálu podobného například dřevotřísce. Také výroba, kdy je bambusová tyč mechanicky rozdělena na drobné části, které jsou následně upraveny, vrstveny a tlakově lepeny, se podobá výrobě desek ze dřeva.

Pravda nebo mýtus: Dá se stavět z každého bambusu?

Není bambus jako bambus a z každého druhu, který vám přijde pod ruku, se rozhodně stavět nedá. Každý má odlišné mechanické vlastnosti, některé jsou duté a jiné naopak plné, některé dorůstají kolem čtyřiceti metrů, jiné jen pár centimetrů. Z celkem 1500 známých druhů bambusů je pro konstrukční účely vhodných jen pár, například druh Dendrocalamus nebo vůbec nejvhodnější Guadua.

Cesty, jak stavět ekologicky

Problematika trvalé udržitelnosti je ve stavebnictví v současnosti jedním z nejdiskutovanějších témat. Aby ne, když stavební průmysl je v tomto ohledu jedním z nejhůře hodnocených odvětví na celém světě. Výzkumníci, firmy i investoři proto hledají takové stavební materiály, které budou k životnímu prostředí šetrné.

Pravda nebo mýtus: Je bambus ideální z hlediska ekologie?

Bambus se nabízí jako jeden z ideálních kandidátů. Na většině planety je bambus snadno dostupný. Roste enormně rychle, do konstrukční velikosti doroste v průměru za 3 roky. V porovnání s desítkami let u dřeva je to závratná rychlost. Pohlcuje také velké množství oxidu uhličitého, čímž pomáhá bojovat proti globálnímu oteplování.

Do oblasti, kde jsou bohaté lokální zdroje, se skutečně bambus jeví jako ideální stavební materiál. Bohužel v Evropě se k jeho pozitivním vlastnostem musí přičíst uhlíková stopa, kterou zanechá jeho zpracování a doprava na náš kontinent. A ta není zanedbatelná. Z toho důvodu jeho ekologická šetrnost ztrácí v naší domovině na významnosti.

Pravda nebo mýtus: Je bambus přirozeně odolný?

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že bambus přirozeně odolává škůdcům, jedná se bohužel o rozšířený omyl. Bez vhodné úpravy by bambus vydržel sotva pár let. Důvodem je jeho vysoký obsah škrobů, který hmyz láká. Řešením je však správné ošetření vhodnými chemickými sloučeninami, které zaručí vyšší odolnost.

Pravda nebo mýtus: V Česku z bambusu stavět nesmím?

Z hlediska legislativy je bambus trochu nepolíbeným materiálem. Ve výstavbě se s ním nepočítá, takže neexistují patřičné normy pro trvalé bambusové konstrukce. Je možné se řídit pouze obecně platnými předpisy. Na bambus jako stavební materiál se vztahují tři ISO standardy.

Pravda nebo mýtus: Je bambus levnější alternativou dřeva?

I když některé firmy prezentují bambus jako levný stavební materiál, kterým lze snadno nahradit například dřevo, praxe dokazuje spíše opak. O to více to platí u nás, kde bude architektů a inženýrů schopných navrhovat stavby z bambusu jako šafránu. Nemluvě o odborných řemeslnících, kteří musí zvládnout i extrémně náročné konstrukční spoje bambusových tyčí. Oproti lokálnímu dřevu bambus samozřejmě prodražují i náklady na transport.

Bambusové stavby jsou krásnou ukázkou zajímavé, netradiční, vysoce funkční a ekologické výstavby. Přesto má jejich použití v Česku mnohá úskalí, kvůli nimž si na bambus budeme muset ještě dlouho počkat, pokud se jej vůbec někdy skutečně v masové výstavbě dočkáme.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Bára Baštová
Interiérová architektka 

Vydáno dne:
12.12.2018

Photocredit: Ministerio de Fomento

8

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE