HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Fascinující domy z bambusu

Video je dostupné s českými titulky (zapněte si je kliknutím na 1. tlačítko na pravé straně pod videem).

Bambus je univerzální, stálezelená a rychlerostoucí dřevnatá tráva pocházející z tropů Jihovýchodní Asie. Je jedním z organických materiálů, který skvěle vyhovuje požadavkům udržitelného stavebnictví. Roste na všech kontinentech kromě chladných oblastí Evropy a Antarktidy.


i Foto: © Dřevostavitel

Jaké jsou výhody bambusu?

Je šetrný k životnímu prostředí, protože ukládá velké množství oxidu uhličitého, čímž napomáhá v boji proti klimatické změně. V oblastech, kde roste, je levný a snadno obnovitelný bambus patří mezi nejrychleji rostoucí rostliny na světě! Za pouhý den vyroste o několik desítek centimetrů (v závislosti na druhu bambusu). Celková doba jeho obnovy je pouhé 3 roky.

V tropických oblastech je využíván už desítky tisíc let. Výzvou je ochrana proti hmyzu a vodě, ale dnes se díky efektivním metodám ošetření dá bambus chránit tak, aby měl dlouhou trvanlivost. Je pružný jako ocel a pevný jako beton, odolává proti zemětřesení. Je lehký, elegantní a krásný.

Elora Hardy založila v Indonésii organizaci Ibuku, která sdružuje řemeslníky, architekty a designéry. Společně vytváří nový způsob udržitelného stavění a designu. Na Bali už postavili více než 50 unikátních staveb z bambusu – chatky, domy, továrnu, restauraci, školu i most. Jak sama říká, bambus je inspirující materiál, dává nám příležitost zapojit ho zpět do krajiny a kultury.

Konstrukční spoje se u bambusových staveb řeší vyztužením z oceli, hojně se používají i bambusové, ručně štípané kolíky.

Pro naši lokalitu je bambus využitelný spíše okrajově, protože se často musí dovážet tisíce kilometrů. Své hlavní využití nachází přímo v oblastech, kde roste.

 

Vydáno dne:
09.05.2017

1

Stavět z bambusu? Proč ne
Podívejte se na jednu bambusovou stavbu, která stojí v luxusním letovisku

Pompidou-Metz: Dřevostavba inspirovaná bambusovým kloboukem
Dřevostavba inspirovaná bambusovým kloboukem. Fotografie a fakta v článku

Asijské dřevostavby: místo smrku používají bambus a sluší jim to
Jak staví dřevostavby v Asii? Z bambusu, prohlédněte si je ve fotogalerii.

Video: Malý domek vyrobený z palet
Jak vypadá dům postavený z nevyužitých věcí všeho druhu a dá se v něm opravdu bydlet? Mladý Angličan tvrdí, že ano!

Video: Jak postavit jednoduchý lesní úkryt
Přemýšleli jste někdy, zda byste dokázali přežít v divočině? Ve videu se naučíte postavit šikovný úkryt pro nouzové přespání v lese.

Video: Stavba stromového domu v džungli
Podívejte se, jak v absolutní rovnováze s přírodou žijí domorodí obyvatelé džungle, kteří si svá obydlí budují vysoko v korunách stromů.

Video: Boeing 727 přetvořený v luxusní hotel
Něco pro milovníky letadel. Boeing 727 byl předělaný na hotel s dřevěným interiérem. Jaké asi je strávit noc v letadle uprostřed pralesa?

Fotogalerie: Pavilón jako termitiště
Zajímali jste se někdy, jak může svět vypadat z termitiště? Podívejte se, jak kreativní jsou termiti při budování svých domovů.

V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?
Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?

Kouzlo svůdných dřevěných křivek, které vás přiláká
Netradiční dřevostavba, která vyrůstá ze zalesněného úpatí čínského pohoří. Stromový apartmánový pavilon Treewow O vás překvapí především dynamickou doškovou střechou. Jaké skrývá kouzlo?