HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Video: Fascinující domy z bambusu

Video je dostupné s českými titulky (zapněte si je kliknutím na 1. tlačítko na pravé straně pod videem).

Bambus je univerzální, stálezelená a rychlerostoucí dřevnatá tráva pocházející z tropů Jihovýchodní Asie. Je jedním z organických materiálů, který skvěle vyhovuje požadavkům udržitelného stavebnictví. Roste na všech kontinentech kromě chladných oblastí Evropy a Antarktidy.


Jaké jsou výhody bambusu?

Je šetrný k životnímu prostředí, protože ukládá velké množství oxidu uhličitého, čímž napomáhá v boji proti klimatické změně. V oblastech, kde roste, je levný a snadno obnovitelný bambus patří mezi nejrychleji rostoucí rostliny na světě! Za pouhý den vyroste o několik desítek centimetrů (v závislosti na druhu bambusu). Celková doba jeho obnovy je pouhé 3 roky.

V tropických oblastech je využíván už desítky tisíc let. Výzvou je ochrana proti hmyzu a vodě, ale dnes se díky efektivním metodám ošetření dá bambus chránit tak, aby měl dlouhou trvanlivost. Je pružný jako ocel a pevný jako beton, odolává proti zemětřesení. Je lehký, elegantní a krásný.

Elora Hardy založila v Indonésii organizaci Ibuku, která sdružuje řemeslníky, architekty a designéry. Společně vytváří nový způsob udržitelného stavění a designu. Na Bali už postavili více než 50 unikátních staveb z bambusu – chatky, domy, továrnu, restauraci, školu i most. Jak sama říká, bambus je inspirující materiál, dává nám příležitost zapojit ho zpět do krajiny a kultury.

Konstrukční spoje se u bambusových staveb řeší vyztužením z oceli, hojně se používají i bambusové, ručně štípané kolíky.

Pro naši lokalitu je bambus využitelný spíše okrajově, protože se často musí dovážet tisíce kilometrů. Své hlavní využití nachází přímo v oblastech, kde roste.

 

P.S. Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petra Pacáková

Vydáno dne:
09.05.2017

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE