HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Brazilský dům pro návštěvy, který vznikal netypickým způsobem

V brazilském přístavní městě Paraty panuje tropické klima, vlhko a vedro představují překážku pro komfortní bydlení. Dříve bylo jasným pravidlem, že bez moderních technologií a materiálů tu zkrátka komfortní dům nepostavíte. Tým brazilských architektů ale dokázal, že takový komfort možný je, a nemusí ani mnoho stát. Jak tedy tento domek vznikal?


Guesthouse Paraty
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nelson Kon

Malý hostinský domek v brazilském městě Paraty má dřevěnou konstrukci přímo expandující do interiéru. A neslouží pouze jako estetický prvek. V celém brazilském regionu Camburi je totiž kvalitního stavebního materiálu nedostatek, a když se chcete ve výsledku přiblížit k moderním trendům, musíte si počínat trochu alternativně. Protože až donedávna tu platilo, že bez moderních stavebních materiálů a klimatizace pohodlný dům v této tropické oblasti nepostavíte. Jak si architekti ze studia CRU! poradili? Prohlédněte si jejich počítání ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nelson Kon, Neslon Kon

Když si nedostatek vynutí změnu

Pokud usilujete o efektní zelenou střechu, a zároveň nestojíte o to, aby dům připomínal bunkr, musíte mu třeba dodat lehkost dřevěnými pilíři. Projekt nazvaný Guesthouse se tu rodil z nedostatku materiálu. Výsledkem ale není omezení původního plánu nebo polovičatost práce. Naopak, díky zapracování dostupnějších a levnějších forem získala celá stavba na hodnotě. 

Omezení kam se podíváš

„Nic náročného,“ představoval klient týmu architektů svůj záměr. Chtěl přestavět již existující malý zahradní domek na hostinský pokoj, ve kterém mohou na pár nocí nalézt potřebné zázemí rodinné návštěvy i kolemjdoucí výletníci. Ve skutečnosti to trochu komplikované bylo: Původní objekt byl totiž zasazen do mírného svahu na úzkou terasu lemovanou rostlou skálou. Prostor pro růst se tak zrovna nenabízel a bylo zapotřebí využít netradičního přístupu k práci.

 

Dvě stěny postačí

Konvenční stavební řešení by spočívalo v betonovém jádru, pevné střeše a klimatizaci. Nic, na co by měl klient chuť nebo peníze. Architekt Sven Mouton ale stál před zásadní volbou: Pokud připustí, aby měl připravovaný Guesthouse všechny čtyři stěny pevné, zmenší jeho profil na podlouhlou a nevábnou nudli. A tak se zrodil zajímavý nápad dát objektu pevné stěny jen dvě, a nikoliv z betonu, ale ze stlačené zeminy. O zbytek nosné konstrukce by se postaraly pilíře ze dřeva zdejších tvrdých tropických stromů.

Dřevo jako nosný prvek

Stavení by tak získalo velmi vzdušný a otevřený charakter. S tím se pochopitelně pojila i další výzva. Objekt měl být komfortní i za horkého počasí, ale sám přitom stojí na slunci exponované ploše. Co ale s tím? Jednoduchá řešení se někdy vyplácí, byť cesta k nim nemusí být zrovna snadná. V tomto konkrétním případě se nabízelo vytvoření zkosené střechy s přesahem, která by vytvořila dostatečný zástin pro interiér. Jenže její navázání na stavbu si vyžádalo složitější provedení podpůrného sloupoví.

Materiál? Dřevo je v Brazílii všude

Zvlášť, když je pro větší ochlazující efekt střecha osázena vegetací. Rozložit její váhu pomáhá i nosná stěna vyrobená ze stlačené zeminy. V ten moment už stavba běžela ve svěžím rytmu rumby: Odvážný dynamický krok s využitím maxima přírodních materiálů totiž umožnil vytvořit stavbu vizuálně zajímavou a přitom procesně nekomplikovanou. Veškerý stavební materiál, od dřeva přes hlínu, se totiž nacházel v místě stavby. „Objekt bez nadsázky se svým okolí ladí, prakticky celý totiž vznikl tady,“ říká Mouton.

Příklad pro ostatní

„Náš projekt se tak vlastně stal cestou, jak místním ukázat jednoduché, cenově dostupné, ale efektivní techniky ovlivňující klima interiéru,“ doplňuje Mouton. Převislá střecha nabízí stínění po celý den a její vegetace příjemně ovlivňuje klima uvnitř. Řada místních se už podle architektů údajně inspirovala. Není divu: Guesthouse je vystaven mírnému vánku a je i stylově napojen na vnějšní okolí. Dřevěné prvky pronikající do interiéru mu dodávají exotický ráz, který podtrhují i ohlazené stěny ze stlačené zeminy. Je nenáročný, cenově dostupný. Originální.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.02.2019

Photocredit: Nelson Kon

1

Zelená střecha je zahradou ve městě

Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?

Při výstavbě domu šli proti proudu. Vyplatilo se jim to?

Chystáte se stavět a každý vám radí, jak by měl váš dům vypadat? Inspirujte se při návštěvě dřevostavby, která má netradičně řešenou velkou chodbu.

Brazilský DJ zrekonstruoval bungalov na rezidenci. Má šest koupelen a strom uprostřed domu

Tradiční bungalov v klasické zástavbě byl zrekonstruován od hlavy až k patě. Z nevýrazné bílé budovy vznikla luxusní rezidence s dřevěnými obklady a velkými černými plochami, která je propojená se zahradou. Navštivte s námi MV House.

V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?

Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?

Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.

Znáte stavby z bambusu? Materiál vyroste za 3 roky, je pevnější než beton a uhrane vás svou exotickou estetikou. Přečtěte si víc!

Dřevěný domek, který představuje návrat k jednoduchosti života

Dokázali byste žít jako typický řecký farmář uprostřed olivových hájů v malém dřevěném domku bez tekoucí vody?

Rozhovor s hvězdou alternativního bydlení: Domky oblých tvarů stavím ze dřeva a hlíny

Dům plný přírodních prvků ve tvaru oranžové kopule a útulný dřevěný domek na kolech – seznamte se s prací Steva Areena – nadšence do alternativního bydlení.

Bydlení pro mladou rodinu – bez schodů a uprostřed přírody

Přízemní domek s rovnou střechou stojí uprostřed borovicového háje a je ideálním domovem pro mladou rodinu, která miluje pocit sounáležitosti s přírodou.

Dřevostavba jako centrum pro děti: kousek bezpečí v betonové džungli

Prohlédněte si dřevostavbu v centru Bangkoku, která slouží jako bezpečné útočiště pro děti. Místní hovoří o projektu hřiště jako o „Lucerně“. Protože vnáší světlo do životů zdějších dětí.

Dřevostavby, které nemají konkurenci. Vodní vily na Maledivách vám učarují.

Maledivám se říká ráj na zemi. Pokud máte v plánu se vydat do této destinace na vysněnou dovolenou, určitě vás uchvátí místní dřevostavby, ve kterých se můžete ubytovat a strávit v nich jedinečné chvíle.