Lidé si ve velkém pořizují celoroční minidomky do půl milionu. Rychle odejdou z nájmu a nesplácí hypotéku celý život
Ceny za stavební pozemky jsou přemrštěné a náklady na stavbu rodinného domu stejně tak. Pokud se vydáte cestou svépomocí, na stavbě domu sice ušetříte nějaké peníze, ale kolik za tu dobu zaplatíte na nájemném za byt, který obýváte? V dnešní době je třeba více než kdy dřív přemýšlet o bydlení ekonomicky a hledat skuliny. Jednu takovou už Češi našli. O bydlení v luxusních a i přitom cenově dostupných minidomcích je stále větší zájem.

Z nájmu do vlastního bydlení lusknutím prstu
I přesto, že mnoho lidí ví, že investice do vlastního domu je mnohonásobně výhodnější než placení měsíčního nájmu cizí osobě, stále žijí v bytě. Rádi by odešli, ale bydlení ve vlastním domě je pro mnohé jen velmi vzdáleným snem. Stavební pozemky jsou přemrštěné (především ty u větších krajských měst), stejně tak jako cena za samotný rodinný dům. Kvůli vysokému nájmu a nízkému či průměrnému příjmu si domácnosti jen ztěžka mohou odkládat finance bokem (případně je jinak investovat). Co teď? Existuje vůbec nějaké východisko? Inu jedno by tu bylo.
Už dávno nepotřebujete dům o ploše 200 m2
Dříve se stavěly zpravidla větší domy, než je tomu dnes. Samozřejmě existují výjimky, nicméně spousta lidí se uchyluje k minimalismu. Rodinné domy zaujímají v průměru 110–120 m2, přičemž stále více lidí uvažuje (a někteří už investují) o pořízení mobilních domů (domy o poměrně malé užitné ploše). Ty jsou sice levnější (cca 1,5–2 mil. korun), ale pořád je tu i cenově dostupnější cesta.
V případě, kdy se samotný dům nestává velkou finanční položkou, je zásadním problémem stavební pozemek. Na něm lze ale také ušetřit – a to zejména na velikosti. Opravdu potřebujete stavební pozemek o velikosti 1 000 m2, když na něm bude stát dům (nebo menší domek) o 100 m2? Pokud tedy zmenšíte velikost domu, úspora bude výrazná a to jak v případě samotné stavby, stavebního pozemku i vytápění (nezapomínejme na provozní náklady). Ve finále je tím největším problémem psychický blok, přes který se majitelé musí přenést. Dlouhou dobu žili v bytě o ploše např. 60 m2 a považovali to za dostačující. Když by se ale měli přestěhovat do domu se stejnou užitnou plochou, nebude jim stačit. Jak se říká, je to jenom v hlavě. Kde ale sehnat takové poměrně prostorné a především cenově dostupné řešení?
Hodně času a dostatek financí
Uvažujme, že jste si koupili stavební pozemek o ploše 500 m2 a nyní řešíte stavbu domu. Možností máte více. Ti z vás, kteří jsou manuálně zruční a mají dostatek času, si mohou minidomek postavit svépomocí – jedná se o nejméně nákladnou variantu. Dalším řešením jsou již zmíněné modulové (prefabrikované) domky, které realizují stavební společnosti majitelům (také) na míru. Nicméně jak jsme psali v odstavci výše, nejedná se o tu nejlevnější variantu. Češi totiž objevili malou skulinu „v systému“. Na trhu se objevilo cenově dostupné řešení, které však není prezentováno jako celoroční bydlení, ale to lze jednoduchými úpravami změnit.
Rychlé řešení za méně peněz
Pokud vám tento fenomén unikl, nic si z toho nedělejte, nejste ani zdaleka jediní. Tou nejrychlejší a cenově nejdostupnější variantou se staly luxusní zahradní domky. Pokud si představíte obyčejnou dřevěnou kůlnu na nářadí, tak jste na omylu – tyto domky totiž překypují luxusem a jejich pořízení stojí do 400 000 korun. Nejoblíbenější typy, včetně cen, si můžete srovnat například zde. Abyste mohli tento zahradní domek celoročně obývat, postačí ho jen vybavit z hlediska interiéru a samozřejmě zateplit. Výhodou těchto zahradních domů je kompletní dodání na klíč čili nevyžadují se žádné zásadní úpravy – stačí ho umístit na zahradu. I když jsou tedy na trhu nabízeny jako zahradní, plní požadavky plnohodnotného bydlení (po jejich vybavení a zateplení).
Moderní a již obývané zahradní domky si můžete prohlédnout na fotkách níže.
V dnešní době už můžete být snadno soběstační
Abyste byli maximálně soběstační, budete potřebovat elektřinu, pitnou vodu a vyřešený odvod odpadu. Slyšeli jste už někdy o ostrovním systému? Znamená to, že jste nezávislí na přípojkách. V takovém případě mnoho lidí řeší elektřinu v domku například pomocí fotovoltaiky s menším bateriovým úložištěm. Pokud budete elektřinou pouze svítit, dobíjet zařízení (mobilní telefon, notebook atd.), může takový systém fungovat celoročně. Náročnější to bude s odpadem a pitnou vodou. Zajištění odpadu je možné realizovat speciální ekologickou toaletou, která výkaly buď kompostuje nebo spaluje (různé varianty včetně cen si můžete prohlédnout zde). Užitkovou vodu můžete získat zachytáváním dešťové vody do nádrže a pitnou vodu získáte buď z vlastní studny (což není nejlevnější řešení) nebo si ji budete dovážet (žádný zdroj pitné vody na pozemku). V krajním řešení lze napojit domek na vodovodní řád – v takovém případě už se ale nejedná o ostrovní systém (nejste nezávislý).
Pokud byste měli tu možnost a mohli si postavit takový minidomek na zahradě rodičů, prarodičů či jiných příbuzných, stačí připojit domek na nejbližší stavbu, která disponuje těmito možnostmi.
Provozní náklady
Čím menší dům, tím nižší provozní náklady. U luxusních minidomků to platí obzvlášť, protože díky malé užitné ploše jsou náklady na provoz takřka nulové. Alfou a omegou je samozřejmě kvalitně zateplená stavba, jak jsme již zmiňovali v první polovině článku. Zkrátka platí, že čím více investujete do zateplení obálky domu, tím více poté ušetříte na provozních nákladech (vytápění a chlazení). V neposlední řadě je takový domek vytopený (a v létě vychlazený) poměrně rychle, neboť nemusíte vytápět (či chladit) místnosti, jako je chodba, pracovna, šatna, pokoj pro hosty atd.
Kromě zahradních domků však existují i jiné varianty jako je například bydlení v kontejnerech nebo v maringotkách. Svůj vysněný dům například postavil Marek pro sebe a svou rodinu z kontejnerů a kolemjdoucí by nepoznali rozdíl od dřevostavby či zděného domu. Celý článek s inspirativním rozhovorem si můžete přečíst zde.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
04.07.2025
Photocredit: Heureka

Nikol a Martin postavili levný modulový tiny house za necelé tři měsíce
Fandíte minimalismu a k životu nepotřebujete spoustu prostoru? Pořiďte si modulový tiny house jako Nikol a Martin. Je levný a za tři měsíce bydlíte.

Modulový tiny house umí nabídnout i prostorné bydlení
Okouzlily vás originální modulové domy? Pojďte se s námi podívat do Holandska, kde stojí hned několik takových unikátních domků různých velikostí.

Mladý student dostavěl tiny house za 450 tisíc u Karlových Varů
Mladý Radek dokončil během studia po dvou letech svůj vlastní tiny house. Jak vypadá jeho stavba dnes?

Celoroční modulové domy jsou hitem – v čem je tiny house jedinečný a kolik stojí?
Bydlení v malých modulových domech – jak je to se stavebním povolením a co vše ukrývá tento tiny house pro celoroční plnohodnotné bydlení?

Mladá rodina postavila tiny house za minimální náklady, nyní jim sám vydělává peníze
Mladý pár se vrhnul do investice a postavil si malý rekreační tiny house, který nyní pronajímá. Cestou jsme naráželi na samé překážky, tvrdí majitelka.

Moderátor Pepa Libický znovu boduje. Navštívili jsme jeho tiny house u Staré Huti
Navštívili jsme s redakcí domek Pepy Libického, který přestavěl ze starého kurníku. Využijte jedinečné příležitosti nakouknout k Pepovi domů.

Tiny houses jako rychlá a cenově dostupná cesta k bydlení
Modulární malometrážní bydlení je pro Čechy velmi aktuální téma. Nový stavební zákon počítá se zvýšením maximální výměry drobné stavby ze současných 25 m2 až na 40 m2 zastavěné plochy.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: