HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mladý student dostavěl tiny house za 450 tisíc u Karlových Varů

Před dvěma lety jsme udělali s Radkem první rozhovor a dnes je nám ctí představit vám jeho hotový tiny house. Proč mu zabrala stavba 2 roky a jak vypadá tiny house uvnitř? Přečtěte si více zajímavostí o tomto krásném tiny housu u Karlových Varů a postřehy, které nám Radek sdělil jakožto začátečník v oboru.


Mladý student dostavěl tiny house za 450 tisíc u Karlových Varů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Radek Pospíšil (se souhlasem)

Radek pracoval na domku 2 roky

Před dvěma lety jsme udělali s mladým Radkem rozhovor, který si můžete přečíst zde: 17letý student Radek si vlastníma rukama staví tiny house na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen. Dnes je jeho tiny house téměř hotový a vypadá naprosto úžasně. Nese jméno "Můj domeček" a vy si jej můžete prohlédnout v naší fotogalerii. Výstavba trvala přes 2 roky, jelikož na něm Radek pracoval pouze ve svém volném čase (během studia). Nyní má mladý student v plánu dodělat si nástavbu kvůli maturitě a poté vyrazit do světa. Co se bude tedy dít s jeho úplně první stavbou, kterou započal ve svých 17 letech?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Radek Pospíšil (se souhlasem)

Radku, v jaké fázi výstavby se nyní tiny house nachází?

Domeček už je ve fázi dokončování, čekám už jen na posuvné dveře do koupelny. Schází udělat pár poliček a ještě trocha detailů, umýt okna a může se bydlet. Zvenčí už stačí jen trochu obrousit fasádu a natřít ji, aby nešedla, a dodělat okapy.

Slouží tiny house k pronájmu nebo k osobním účelům?

Chtěl bych domeček pronajímat, popřípadě když budu doma, tak bych v něm bydlel. Zaměřit se chci ale hlavně na ten pronájem, protože budu studovat v Praze a nechci, aby v Karlových Varech jen tak ležel ladem. Takhle budou mít šanci si ho vyzkoušet i jiní lidé.

Držel ses původního návrhu nebo jsi prováděl i nějaké úpravy?

Co se týče rozměrů, tak jsem se držel původního plánu. Nábytek jsem řešil a firmou, která mi pomohla celý interiér vymyslet a zrealizovat. Provedli mě celou výrobou od kreslení do programu na PC až po samotnou výrobu. Takhle luxusní nábytek jsem určitě původně neplánoval.

Jak probíhala výstavba tiny housu?

Stavba trvala mnohem déle, než jsem očekával. Bylo to hlavně z důvodu, že jsem většinu prací dělal poprvé, a tím pádem mi trvaly déle. Nedokázal jsem jednoduše odhadnout, jak dlouho mi jednotlivé fáze potrvají. Jinak musím říct, že mě celý proces bavil. Samozřejmě jsem udělal spoustu chyb, které ale naštěstí šly poměrně dobře opravit.

Znáš celkové náklady na svůj tiny house?

Konečná cena je okolo 450 000 Kč, přičemž jsem většinu materiálu kupoval ještě poměrně levně.

Jaké máš uvnitř vybavení?

Snažil jsem se, aby tam bylo vše, co v klasickém domě. Takže je tam lednice, sporák, trouba, připravená skříňka na myčku a místo na pračku, případně i sušičku.

Podlaha je vinylová, závěsy prozatím nemám a ani je neplánuji. Nábytek, jak už jsem zmiňoval, mám od profesionální firmy na interiéry. Společně s odborníky jsme zvolili korpus z laťovky (s břízovou dýhou) a dvířka z probarvené MDF desky (tloušťky 19 mm). Schází doladit jen detaily, jako jsou některé dekorace.

Kde stavba stojí? Máš už vybranou lokalitu?

Můj mobilní tiny house stojí na kraji Karlových Varů, kde ho plánuji teď nechat, protože je to opravdu krásné místo. Je to blízko do města, ale zároveň je to na samotě – obklopeno přírodou, ovcemi a dokonce je hned u domečku podél řeky i cyklostezka.

Řešil jsi při výstavbě nějaké komplikace?

Hlavní komplikací bylo umístění. Ale naštěstí jsem našel tohle místo a jsem překvapen, že parcela není zase tak malá, jak jsem čekal. Dále jsem se také obával absence úložného prostoru. Ve finále je ho tu ale tolik, že ani nevím, co s ním.

Jak máš vyřešený systém vytápění a chlazení? 

Vytápění mám řešené v podlaze topnou fólií a domeček chladím jen otevřením okna. 

Kdybys byl opět na začátku, rozhodl by ses stejně? 

Asi bych už na stěny nedával klasický sádrokarton a místo toho bych zvolil nějakou variantu, která více odolává pohybům domečku. A ještě bych trochu prodloužil spací loft, aby se do druhého patra dalo lépe chodit.

Chyběly ti na začátku nějaké konkrétní informace, které by ti bývaly ulehčily realizaci?

Těch bylo tolik, že bych je tady jmenoval až do zítřka. Samozřejmě jsem se snažil ptát lidí v oboru, ale i tak se to člověk nejlépe naučí v praxi. Když to párkrát pokazí, tak už si to zapamatuje.

Vyskytlo se něco, co tě v průběhu celé stavby překvapilo?

Určitě ta délka výstavby a taky fakt, že jsem to dotáhl až do konce. I přesto, že bylo občas těžké se donutit pracovat a to obzvláště tehdy, když jsem musel věnovat třeba 3 dny opravám toho, co jsem pokazil. 

Co bys vzkázal lidem, kteří zvažují podobný projekt?

Nenechte se odradit chybami a hlavně si tu práci užívejte!

Splnil výsledek tvé očekávání? S čím jsi nejvíce spokojený?

Určitě splnil (i nad mé očekávání). Nejvíce se mi líbí tiny house zvenčí jako celek, pak také vzhled kuchyně a schody s úložným prostorem – to jsou části, se kterými jsem nejvíce spokojený.

Mohlo by vás zajímat: 10 praktických tipů na úložný prostor pod schodištěm

Chystáš se na další podobné projekty?

Rád bych, ale nejdřív musím vymyslet, jakou se přesně vydám cestou. Určitě chci zůstat u tiny housů. Je to pro mě srdcová záležitost a musím říct, že stavění domečku a vše okolo mi konečně dalo nějakou vizi toho, co chci v životě dělat.

Velice děkujeme Radkovi za rozhovor a držíme palce s dalšími budoucími projekty.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.07.2022

Photocredit: Radek Pospíšil (se souhlasem)

9

Mohlo by Vás zajímat: