HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Úsporu za vytápění v řádu tisíců ročně přinesla výměna prosklení. Získali jsme překvapivá data

Někomu se mohou zdát na první pohled totožné, nicméně rozdíl v nich často znamená i tisíce ročně. Řeč je o izolačních sklech, která si necháte nainstalovat do vašich oken. Právě „špatný“ typ oken a okenního zasklení může totiž až za 40 % celkových tepelných ztrát domu. Nevěříte, že by pouhý typ skla mohl představovat úspory v řádech tisíců? Přinášíme příklad na konkrétním domě.


Správný výběr prosklení může ušetřit tisíce ročně. Srovnání jednotlivých typů šokuje
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Kvůli neznalosti uniká teplo z domu ve velkém

Jak můžeme co nejefektivněji snížit při stavbě nebo rekonstrukci domu jeho energetickou náročnost? První možností, která asi každého napadne, je zateplení fasády nebo izolace podkroví. Nicméně je třeba si uvědomit, že obálku všech domů netvoří pouze stěny z cihel nebo půdní prostor pod střechou. Velmi podceňovaným aspektem izolace většiny domů jsou okna, přesněji typ použitého prosklení v jejich rámech. Ten je Achillovou patou většiny realizací a výběr okenního zasklení, přesněji izolačních skel v oknech, se rozhodně nevyplatí podceňovat. Plocha oken dnes tvoří v průměru 15 až 20 % z obvodové obálky budov. Použitý typ izolačních skel tak má přímý vliv na průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), a tím pádem i na celkové vyúčtování za energie. Jak moc se volba izolačních skel propisuje do celkových nákladů na provoz, jsme se rozhodli ukázat na dvou příkladech staršího prosklení. A že se rozhodně nejedná o malé částky, to překvapilo i naši redakci.

Co přesně je izolační sklo?

Izolační sklo je část okna, která je složena ze dvou (v případě dvojskla) nebo ze tří (v případě trojskla) plochých skel. Ty jsou zasazeny do distančního rámečku a slepeny tmelem. Prostor mezi těmito skly je většinou vyplněn inertním plynem (argon) pro zlepšení izolačních vlastností. Izolační sklo jako takové je poté umístěno do okenních rámů, a společně tak tvoří celek, který známe jako okno.

Vlastnosti izolačního skla jsou definovány pěti základními parametry. Pro účely našeho článku nás bude nejvíce zajímat součinitel prostupu tepla (Ug), který určuje, kolik tepla se dostane z interiéru ven, a solární faktor (g), který nám udává, kolik tepla ze slunečního záření projde z exteriéru dovnitř. Dalšími třemi parametry jsou: světelná propustnost skel (LT), izolace hluku (Rw) a světelná reflexe. Pro lepší představu si můžete prohlédnout, jak přesně vypadá výroba izolačních skel v galerii.

Srovnání různých typů izolačních skel – výchozí parametry

Abychom se nebavili pouze v teoretické rovině o tom, jak správnou volbou izolačního skla neprodělat kalhoty, spočítáme si tento vliv na konkrétním domě. Pro náš příklad jsme si vybrali klasický bungalov s dispozicí 4+kk, který je dnes oblíbenou volbou zájemců o bydlení. Náš dům má zastavěnou plochu 124 m2 a užitnou plochu 103 m2. Celková plocha obvodových stěn domu je 144 m2, z toho cca 15 % tvoří izolační skla o celkové ploše 21 m2. Pro účely výpočtu bude nutné určit, jak velká je plocha prosklení vůči jednotlivým světovým stranám. Bungalov je orientován tak, že má nejvíce oken na západě (9,2 m2) a na jihu (7,6 m2). Na severu a východě má shodně prosklené plochy o výměře 2,1 m2.

Abychom byli schopni úsporu přepočítat i na koruny, byl k našemu domu zvolen také způsob vytápění v podobě plynového kondenzačního kotle. Ten stále patří mezi nejčastější způsoby vytápění v našich končinách. Pro výpočty budeme používat aktuální průměrnou cenu plynu 4,3 Kč/kWh. V následujícím příkladu si porovnáme energetickou úsporu izolačních trojskel oproti izolačním sklům, která se používala v letech 1995–1999, a poté i izolačním dvojsklům instalovaných v letech 2000–2007. Výpočet je proveden pomocí kalkulátoru energetických úspor zasklení.

Na ceny plynových kondenzačních kotlů se můžete podívat například zde.

Porovnání č. 1: Moderní izolační trojsklo vs. izolační skla používaná v letech 1995–1999

Typ prosklení A – Izolační dvojsklo (1995–1999)

Bungalov má nainstalována dvojskla (4-16 Ar-4) z let 1995–1999, která mají součinitel prostupu tepla Ug = 1,4 W/(m2.K) a solární faktor g = 0,67.

Typ prosklení B – Moderní izolační trojsklo

Bungalov má nainstalována izolační trojskla (4-16 Ar-4 – 16 Ar-4), která mají součinitel prostupu tepla Ug = 0,6 W/(m2.K) a solární faktor g = 0,62.

Z porovnání energetické bilance izolačních dvojskel z let 1995–1999 a moderních izolačních trojskel vychází roční úspora při topení plynem 5 104 Kč.

Porovnání č. 2: Moderní izolační trojsklo vs. izolační skla používaná v letech 2000–2007

Pro lepší představu můžeme provést ještě jedno srovnání. Tentokrát budeme izolační trojskla srovnávat také s izolačními dvojskly, v tomto případě však půjde o novější typ. Dům je v tomto případě opět vytápěn plynem s cenou 4,3 Kč/kWh.

Typ prosklení C – Izolační dvojskla (2000–2007)

Bungalov má nainstalována dvojskla z let 2000–2007 (4-16 Ar-4), která mají součinitel prostupu tepla Ug = 1,1 W/(m2.K) a solární faktor g = 0,64.

Úspora s izolačními trojskly oproti dvojsklům je v tomto případě o něco menší, a to 3 434 Kč.

Z výše uvedených grafů vyplývá, že při úspoře hraje důležitou roli také orientace prosklených ploch na světové strany. Rovněž je pro účely srovnání energetické bilance zásadní zdroj tepla domu. V případě, že by hlavním zdrojem vytápění byl kotel na uhlí nebo tepelné čerpadlo, budou se hodnoty výsledné úspory lišit.

Jaké parametry má mít izolační sklo orientované na jih, sever, východ nebo západ? Podrobný popis naleznete v galerii.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Luxusní zahradní bazén za pár korun – jednoduchý návod na stavbu svépomocí

Omyl: Výměna izolačního skla není výměnou celého okna

Porovnání různých typů prosklení jasně ukazuje, že se při výběru izolačního skla s menším součinitelem prostupu tepla a vyšším solárním faktorem dají ušetřit nemalé částky. Značnou výhodou je i fakt, že výměna izolačního skla nemusí znamenat výměnu celého okna. U většiny oken je možné v případě potřeby vyměnit pouze izolační sklo jako takové. Pokud jsou okenní rámy v dobré kondici a není nutná celková výměna oken, lze se zaměřit pouze na prosklení. Jediné omezení, které zde nastává, je poté šířka okenního rámu, do kterého je izolační sklo vsazeno.

Vydáno dne:
29.04.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

8

Neznalostí při výběru oken tratí lidé tisíce korun ročně. Skla je nutné vybírat podle světových stran

Správný výběr oken a jejich prosklení se vyplatí. Pokud vyberete vhodné parametry, můžete díky dobré izolaci ušetřit i tisíce korun... Číst více →Máte v oknech trojsklo nebo jen dvojsklo? Rozdíl je zásadní a poznat to lze jednoduchou metodou

Jak poznat, kolik skel vlastně máte doma v oknech? Okem to totiž vidět nelze... Číst více →Správná skla pomůžou ušetřit tisíce. Záleží však na orientaci východ nebo západ

Správným výběrem izolačních skel se dají ušetřit tisíce. Nezáleží však pouze na tom, jaké vyberete, ale také na tom, kam je umístíte... Číst více →Izolační skla nešetří pouze energie. Opomíjenou výhodou je ochrana proti hluku

S nadměrným hlukem se řada lidí potkává téměř celý den a někteří mu neuniknou ani doma. Řešením jsou izolační skla, která hluk do interiéru jen tak nepustí... Číst více →Topení vypnuté a doma 24 °C, zatímco venku je 0 °C. Promyšlený systém šetří majiteli peníze

S rostoucí cenou energií lidé hledají stále nové způsoby, jak ušetřit na nákladech a přitom si doma zachovat patřičný teplotní komfort. Se zajímavým řešením se na nás obrátil pan Tomáš, který nám představil jednoduchý systém, pomocí kterého si doma zajišťuje příjemnou pokojovou teplotu, aniž by musel po značnou část zimy zapínat topení... Číst více →