HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Správná skla pomůžou ušetřit tisíce. Záleží však na orientaci východ nebo západ

Profukují vám tisíce korun oknem ven? Patrně jste podcenili jejich výběr. I kvalitní a drahá okenní prosklení budou pro vaši peněženku nevýhodná, pokud jste je špatně vybrali nebo umístili. Ignorování důležitých parametrů, které udávají vlastnosti izolačních skel, se tak může pěkně prodražit.


Při výběru izolačních skel záleží na orientaci oken na světové strany
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: melandory (Flickr CC 2.0)

Jednoduché řešení s dobrými výsledky

Lidé zaplatí desítky tisíc za perfektní zateplení domu, ale přitom zapomínají, co tvoří až 40 % jeho veškerých tepelných ztrát. Tím je samozřejmě špatné prosklení oken. Kvůli zpřísňování požadavků energetické náročnosti budovy je správná izolace stále důležitější. Výměna běžného zasklení za izolační skla může zlepšit energetickou bilanci domu až o 30 %.

I přesto považuje spousta lidí řešení parametrů u izolačních skel za zbytečné. Vůbec si přitom neuvědomují, že s rostoucími cenami energií jsou menší tepelné ztráty a nižší spotřeba více než žádoucí. Opomíjením správné izolace okenních skel lidé přehlíží jednoduché řešení s dobrými výsledky a zbytečně investují do nových a inovativních technologií.

Co je to izolační sklo?

Izolační zasklení se skládá ze dvou či tří skleněných tabulí s nízkoemisním povlakem vsazených do distančního rámečku. Mezera mezi jednotlivými tabulemi je vyplněna inertním plynem argonem, který vyniká velmi nízkou tepelnou vodivostí, a zlepšuje tak tepelněizolační vlastnosti zasklení.

Názornou ukázku, jak izolační skla fungují, ukazuje toto video:

Jaká okna jsou pro váš dům ta pravá?

Ať už jste se rozhodli pro okna plastová, dřevěná nebo z hliníku, je důležité zaměřit se především na typ použitých skel. Prosklení zpravidla tvoří u oken či dveří až 90 % celkové plochy a ne všechny typy použitých skel jsou izolační. Izolační skla jsou definována pěti důležitými parametry, které odpovídají určité hodnotě.

Máte v oknech trojsklo nebo jen dvojsklo? Rozdíl je zásadní a poznat to lze jednoduchou metodou

Nenechte se napálit a všímejte si parametrů

Různé hodnoty těchto pěti parametrů určují rozdílné vlastnosti skla. Správně zvolené parametry izolačních skel pomáhají udržovat příznivou teplotu jak v zimě, tak i v létě.

  • Tepelná izolace – Udává, kolik tepla zevnitř sklo propustí ven.
  • Solární faktor – Udává, kolik tepla ze slunečního záření projde dovnitř do domácnosti.
  • Světelná prostupnost – Udává, kolik procent viditelného světla projde z exteriéru do interiéru.
  • Vzduchová neprůzvučnost – Udává, jak moc sklo izoluje zvuky zvenčí.
  • Světelná reflexe – Udává, kolik procent viditelného světla se od skla odrazí zpět do exteriéru.

Podrobnější informace o jednotlivých parametrech se dozvíte v tabulce.

Volba zasklení dle světových stran je dnes standardem

Většina lidí volí do celého domu jeden stejný typ okenního prosklení. Výběr správných izolačních skel na základě světové strany je však důležitější, než se může na první pohled zdát. Podle orientace oken je vhodné vybrat odpovídající parametry.

Například na severu, kde nesvítí přímé paprsky a kde se jedná o nejchladnější světovou stranu, je větší riziko úniku tepla. Proto se zde hodí menší okna s dobrou tepelnou izolací. Naopak jih je světová strana, která je sluncem vyhřívaná po celý rok, a proto je zde příležitost tepelných zisků. Nevýhodou je naopak možné přehřívání interiéru. Na tuto stranu se vyplatí umístit větší okna. Tepelné zisky jsou také možné u oken na západě. Ta jsou vyhřívána celoročně, nejvíce pak v létě. Na východní okna svítí především v dopoledních hodinách. Není zde tak výrazné riziko přehřátí interiéru. Na východ, jih a západ je tedy dobré umístit skla, která propouštějí teplo, a doplnit je o stínicí techniku.

Podrobnější informace si můžete přečíst v tabulce. 

V čem spočívá úspora izolačních skel?

Okna tvoří značnou část obálky budovy. U klasických rodinných domů je to asi 15 až 20 procent plochy všech stěn, u moderních staveb se toto číslo často zvyšuje. Je proto důležité vybírat skla s co největší hodnotou tepelné izolace (Ug). Ta u moderních dvojskel dosahuje hodnoty Ug = 1,0 W/m2K a u izolačních trojskel dokonce až Ug = 0,5 W/m2K. Kromě toho se vyplatí vybírat skla s vysokým solárním faktorem (g). Ten říká, kolik energie ze slunce se dostane do domu nebo bytu. To je výhodou především v zimních měsících, kdy je díky tomu přitápěn interiér domácnosti.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
20.09.2023

Photocredit: melandory (Flickr CC 2.0)

1

4 způsoby, jak zvolit předokenní rolety nebo předokenní žaluzie

Řešíte, zda pořídit předokenní rolety nebo žaluzie? Rozebrali jsme pro vás čtyři základní kritéria, podle kterých zvolíte předokenní žaluzie nebo rolety... Číst více →Okna s rekuperací: Jaké má inteligentní větrání v oknech výhody?

Okna s rekuperací mohou vyřešit řadu problémů nejen u nově zateplených budov. Jak okna s integrovanou výměnou vzduchu fungují, zjistíte zde... Číst více →Pasivní domy – kvalitní okna a dveře jsou základ úspory

Víte, co je důležité při výběru kvalitních oken a dveří pro pasivní domy? Máme pro vás tipy, jak můžete díky několika zásadám efektivně využívat solární zisky a snížit spotřebu pasivního domu až o desítky procent... Číst více →Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout

Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?.. Číst více →Neznalostí při výběru oken tratí lidé tisíce korun ročně. Skla je nutné vybírat podle světových stran

Správný výběr oken a jejich prosklení se vyplatí. Pokud vyberete vhodné parametry, můžete díky dobré izolaci ušetřit i tisíce korun... Číst více →Máte v oknech trojsklo nebo jen dvojsklo? Rozdíl je zásadní a poznat to lze jednoduchou metodou

Jak poznat, kolik skel vlastně máte doma v oknech? Okem to totiž vidět nelze... Číst více →