HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv

Prefabrikované minidomky získávají stále na popularitě. Jsou totiž praktické. Většinou se skládají pouze z několika málo prefabrikovaných částí, které se jednoduše přivezou na místo a během pár dnů složí. Nejen, že máte velmi rychle bydlení připravené k nastěhování, ale i okolí domku je minimálně porušeno. A pokud zvolíte skromné rozměry domku, výrazně i ušetříte. Často se skládají z modulů, takže se stavba dá také libovolně zvětšovat. Přesně to je případ minidomku, který stojí v ruském Petrohradu. Dá se nejen zvětšovat, ale je i multifunkční. V podstatě může být totiž čímkoliv.


minidomek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ekaterina Titenko

Vzorem byl finský domek na grilování

Moderní minidomek vyrobený ze dřeva navrhlo petrohradské architektonické studio SA Lab. Při jeho návrhu se architekti nechali inspirovat tradičním finským domkem na grilování. Všichni známe tradiční finskou saunu, kterou mají Finové mimo hlavní budovu v malém domku poblíž vody. Ale domek na grilování? Ten už tak proslavený není, přesto také patří k finským tradicím a zvláštnostem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ekaterina Titenko

Finové ho nazývají grillikota, což v čestině doslova znamená dům na grilování. Je to malý domek, který obsahuje velký gril, malé posezení a nějakou tu skříňku na nádobí. Jelikož ve Finsku jsou zimy dlouhé a léta deštivá, schovali gril do domku, aby mohli grilovat za každého počasí. Právě tento typ domku si vzali za vzor ruští architekti, když navrhovali prefabrikovaný modulární minidomek pro univerzální použití.

Jeden domek, spousta způsobů využití

Minidomek měl sice za vzor domek na grilování, ale způsobů jeho využití je mnohem víc. Záleží na majitelově fantazii a potřebách, domek se dá adaptovat k různým účelům. Pro ty skromnější může být hlavním domovem. Obytná plocha má až 30,5 metrů čtverečných, takže se do něj vejde zhruba tolik nábytku jako do malého bytu či mobilního domu. Pokud jej umístíte na zahradu, může také dobře posloužit jako domeček pro hosty či zahradní sauna se sprchou. Využít se dá dokonce i v městském prostředí. Postavte ho na vhodné místo a udělejte z něj kavárnu, malý obchůdek či kancelář.

Lehce složitelné moduly poskytují variabilitu

Tiny house je prefabrikovaný a skládá se z jednotlivých modulů. Ty se k sobě dají spojit, takže se obytná plocha může rozšiřovat. Jednotlivé díly se pouze přivezou na místo stavby a během několika hodin složí dohromady. Aby se maximalizovala podlahová plocha, má modul oválný tvar. Jako moderní interpretace klasického finského domku na grilování má domek výrazně šikmou střechu a je obložen jak v interiéru, tak v exteriéru úzkými, těsně přiléhajícími dřevěnými deskami ve vertikálním směru. K modulu se dá připojit malá dřevěná terasa, která má taktéž oválný tvar a za pěkného počasí příjemně zvětší plochu domu. Prohlédněte si ho blíže v naší fotogalerii

Maximální flexibilitu a univerzálnost ocení každý budoucí majitel

Konstrukce maximalizuje použitelnou oblast a zároveň zachovává minimální rozměry a činí minidomek univerzální pro různé funkční scénáře. Modul lze montovat na místě a skládá se ze 100% recyklovatelných materiálů. Konstrukce může být umístěna na různých základech – na betonové desce, kovových pilířích atd. To umožňuje umístění do nejrůznějších oblastí, dokonce i na vodu. Modul je přizpůsobitelný uvnitř i vně – k dispozici jsou různé typy dokončovacích materiálů, takže si každý klient může minidomek individuálně přizpůsobit svému vkusu a potřebám. Může si zvolit nejen vybavení, ale i materiály obložení či střechy a vytvořit si vlastní unikát.

Mohlo by vás zajímat: Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.05.2019

Photocredit: Ekaterina Titenko

4

Video: Miniaturní dům o rozloze 1 m2

Tenhle dům není nic pro klaustrofobiky. Pojďte se podívat, jak vypadá nejmenší dům na světě!

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

Milujete sport a domů si chodíte především jen odpočinout? Postavte si minidomek jako mladý pár outdoorových sportovců.

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Chtěli byste si pořídit nějaký neobvyklý tiny house na kolečkách? Co třeba se skleníkem a houpačkou jako pár v našem článku?

Stačil by vám takový minidomek k bydlení?

Kolik prostoru nutně potřebujete k bydlení? Stačil by vám minidomek o pouhých 40 metrech čtverečných, jako je v našem článku?

Tiny house, který rozhodně nikdo nepřehlédne

Krásný tiny house na kolečkách, který přitahuje pozornost každého kolemjdoucího a na cestách je naprosto nepřehlédnutelný.

Minidomek díky renovaci zdvojnásobil svou plochu

Když je váš dům příliš malý a zahrada příliš velká, není nic jednoduššího, než domek rozšířit a vytvořit si dostatek prostoru pro celou rodinu. Prohlédněte si důmyslnou rekonstrukci domu.

Prázdninový minidomek ukrytý mezi kukuřičnými poli

Dřevěná minichatka s parádním výhledem a kolem jen kukuřičná pole a vzrostlé stromy, kam jen oko dohlédne. Ideální prázdniny.

Prefabrikovaný domek uprostřed olivového háje

Dvoudílný prefabrikovaný domek vznikl v továrně a pak byl převezen 200 kilometrů do olivového háje a položen na skalní výčnělek. Podívejte se, jak vypadá.