Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv

Prefabrikované minidomky získávají stále na popularitě. Jsou totiž praktické. Většinou se skládají pouze z několika málo prefabrikovaných částí, které se jednoduše přivezou na místo a během pár dnů složí. Nejen, že máte velmi rychle bydlení připravené k nastěhování, ale i okolí domku je minimálně porušeno. A pokud zvolíte skromné rozměry domku, výrazně i ušetříte. Často se skládají z modulů, takže se stavba dá také libovolně zvětšovat. Přesně to je případ minidomku, který stojí v ruském Petrohradu. Dá se nejen zvětšovat, ale je i multifunkční. V podstatě může být totiž čímkoliv.


minidomek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ekaterina Titenko

Vzorem byl finský domek na grilování

Moderní minidomek vyrobený ze dřeva navrhlo petrohradské architektonické studio SA Lab. Při jeho návrhu se architekti nechali inspirovat tradičním finským domkem na grilování. Všichni známe tradiční finskou saunu, kterou mají Finové mimo hlavní budovu v malém domku poblíž vody. Ale domek na grilování? Ten už tak proslavený není, přesto také patří k finským tradicím a zvláštnostem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ekaterina Titenko

Finové ho nazývají grillikota, což v čestině doslova znamená dům na grilování. Je to malý domek, který obsahuje velký gril, malé posezení a nějakou tu skříňku na nádobí. Jelikož ve Finsku jsou zimy dlouhé a léta deštivá, schovali gril do domku, aby mohli grilovat za každého počasí. Právě tento typ domku si vzali za vzor ruští architekti, když navrhovali prefabrikovaný modulární minidomek pro univerzální použití.

Jeden domek, spousta způsobů využití

Minidomek měl sice za vzor domek na grilování, ale způsobů jeho využití je mnohem víc. Záleží na majitelově fantazii a potřebách, domek se dá adaptovat k různým účelům. Pro ty skromnější může být hlavním domovem. Obytná plocha má až 30,5 metrů čtverečných, takže se do něj vejde zhruba tolik nábytku jako do malého bytu či mobilního domu. Pokud jej umístíte na zahradu, může také dobře posloužit jako domeček pro hosty či zahradní sauna se sprchou. Využít se dá dokonce i v městském prostředí. Postavte ho na vhodné místo a udělejte z něj kavárnu, malý obchůdek či kancelář.

Lehce složitelné moduly poskytují variabilitu

Tiny house je prefabrikovaný a skládá se z jednotlivých modulů. Ty se k sobě dají spojit, takže se obytná plocha může rozšiřovat. Jednotlivé díly se pouze přivezou na místo stavby a během několika hodin složí dohromady. Aby se maximalizovala podlahová plocha, má modul oválný tvar. Jako moderní interpretace klasického finského domku na grilování má domek výrazně šikmou střechu a je obložen jak v interiéru, tak v exteriéru úzkými, těsně přiléhajícími dřevěnými deskami ve vertikálním směru. K modulu se dá připojit malá dřevěná terasa, která má taktéž oválný tvar a za pěkného počasí příjemně zvětší plochu domu. Prohlédněte si ho blíže v naší fotogalerii

Maximální flexibilitu a univerzálnost ocení každý budoucí majitel

Konstrukce maximalizuje použitelnou oblast a zároveň zachovává minimální rozměry a činí minidomek univerzální pro různé funkční scénáře. Modul lze montovat na místě a skládá se ze 100% recyklovatelných materiálů. Konstrukce může být umístěna na různých základech – na betonové desce, kovových pilířích atd. To umožňuje umístění do nejrůznějších oblastí, dokonce i na vodu. Modul je přizpůsobitelný uvnitř i vně – k dispozici jsou různé typy dokončovacích materiálů, takže si každý klient může minidomek individuálně přizpůsobit svému vkusu a potřebám. Může si zvolit nejen vybavení, ale i materiály obložení či střechy a vytvořit si vlastní unikát.

Mohlo by vás zajímat: Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
30.05.2019

Photocredit: Ekaterina Titenko

4

Mohlo by Vás zajímat: