HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Mini domky na kolečkách jsou ve světě stále populárnější. Kupují si je nebo sami svépomocí budují jak mladí lidé, kteří chtějí ušetřit, tak dobrodruzi. Ti zase oceňují bydlení v domečku, který můžete kdykoliv přestěhovat a nebo se s ním dokonce vydat na cesty. Mobilní mini domky se zkrátka spojují se svobodným nezávislým životem. Tiny house většinou znamená různá omezení, ale jejich fanoušci si cení skromnost, ekologičnost a nenáročnost provozu těchto obydlí. A pokud jste vynalézaví, nemusíte se ani vzdávat věcí, které máte na bydlení rádi. Vždyť mobilní domek nemusí nutně znamenat jen malou kuchyňku, skromný obývák a ložnici v patře. Právě takový jeden výjimečný navštívíme v dnešním článku.


Tiny house se skleníkem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Calvin Hanson

Ani u tiny housu není třeba se vzdát svých koníčků

Mezi vynalézavé majitele patří i pár, který si nechal vyrobit na míru domeček na kolečkách v americkém Oregonu. Když přemýšleli o výhodách a nevýhodách bydlení v domě, který se dá lehce přemístit, mezi nevýhody patřil malý prostor a to, že se budou muset vzdát některých svých věcí a koníčků na úkor dostatku prostoru pro věci nezbytné. Když se ale obrátili na specialistu v budování moderních tiny housů, rozhodli se po několika rozhovorech pro naprosto ojedinělé řešení, díky kterému se nebudou muset vzdát své záliby v zahradničení. Výsledkem je jedinečný domeček na kolečkách, jehož součástí je skleník a terasa s houpačkou prohlédněte si tento neuvěřitelný mobilní domek. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Calvin Hanson

Místo jednoho podvozku jsou rovnou dva

Pravděpodobně jste takový tiny house ještě neviděli. Nepodobá se žádnému jinému, o kterém jsme dosud psali. Nemá totiž pouze jeden podvozek, ale rovnou dva. Na ty se vešlo vše, o čem majitelé snili. Nevýhodou samozřejmě je, že při převozu potřebujete dvě auta, popřípadě musíte vše odvézt na dvakrát. Jakmile ale přijede na místo, oba podvozky se spojí a vznikne z toho jedno obydlí – naprosto unikátní stavba.

Klasický tiny house na prvním podvozku

Na jednom podvozku je klasický tiny house, jaké běžně znáte. Obytná plocha je rovných 30 metrů čtverečných. Je obložený modřínovým dřevem a má částečně plechovou stěnu. Hodně poměrně velkých oken přináší dovnitř domku dostatek světla, takže interiér působí prostorněji, než ve skutečnosti je. Kdyby stál takto o samotě, nikdo by jej nepovažoval za něco speciálního. To teprve druhý připojený podvozek z něj dělá něco neobvyklého.

Skleník a houpačka na druhém podvozku

Na něm se totiž nachází opravdový skleník. Má téměř 9 metrů čtverečných, takže si v něm majitelé můžou pohodlně pěstovat svou oblíbenou zeleninu, ovoce, bylinky a dokonce i květiny. A aby to nebylo málo, vedle skleníku je na podvozku ještě malá veranda, na kterou vedou tři oddělávací schůdky. Na konci verandy je dřevěná houpací lavička pro chvíle pohody.

Vzdušný a prostorný interiér

Interiér domku se může zdát se svými 30 metry čtverečnými malý, ale jakmile vstoupíte, máte pocit, že je mnohem větší. Bílé obložení stěn, světlý nábytek a malý loft s ložnicí vyvolávají dojem, že je prostor dvakrát větší, než ve skutečnosti je. Vypadá prostorně a vzdušně. Na těchto třiceti metrech se nachází prostorný obývací pokoj s velkou sedačkou, stolkem a knihovnou. Dále prostor pokračuje stolem, který slouží jako jídelní i pracovní. Naproti stolu je plně vybavená kuchyň s lednicí, plynovým sporákem a umyvadlem. Na konci prostoru je koupelna s umyvadlem a sprchou. Celý prostor je doplněn několika důmyslnými úložnými prostory, které pomáhají šetřit místo a zároveň uschovají spoustu věcí a celý interiér působí čistěji. Na loftu se nachází ložnice. Vše si můžete zblízka prohlédnout v naší fotogalerii.

A cena?

Tento tiny house vyšel s veškerým svým vybavením na 81 000 amerických dolarů (v přepočtu tedy asi 1,8 milionu korun). Co myslíte, pořídili byste si taky takový? Podívejte se na nejoblíbenější projekty českých tiny housů a modulových domů a porovnejte si jejich aktuální ceny a dispozice.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.01.2019

Photocredit: Calvin Hanson

12

Tiny house, který rozhodně nikdo nepřehlédne

Krásný tiny house na kolečkách, který přitahuje pozornost každého kolemjdoucího a na cestách je naprosto nepřehlédnutelný.

Velký zázrak v malém bytě: dřevěný ostrov změnil amsterodamský byt k nepoznání

Instalace víceúrovňového dřevěného ostrova učinila z renovovaného loftového bytu z Amsterodamu kouzelné místo. Prohlédněte si ho s námi.

Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu

Architekti vytvořili originální soběstačný mobilheim. Přečtěte si náš rozhovor a zjistíte, kolik stojí, jak vznikl i co se do něj vejde.

Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

Majitelka rustikálního tiny house říká, že jim dal nečekanou svobodu. Co si myslíte vy, dokázali byste v něčem tak malém bydlet a necítit se omezeně?

Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv

Minidomek pro skromné bydlení, sauna, kavárna či domek pro hosty. Tím vším může tento prefabrikovaný modul být. Záleží jen na vaší fantazii.

Prostorná maringotka se stala ideálním bydlením pro dva dobrodruhy

Moderní tiny house na kolečkách vás překvapí svojí prostorností, komfortem a množstvím světla. Ideální bydlení pro dva dobrodruhy.

Dvacetimetrový tiny house je dokonalým lesním útočištěm mladého páru

Tiny house s půdorysem pouhých deset metrů čtverečných si postavil mladý pár jako první společné bydlení. A hned po kolaudaci se v něm konala svatba.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.

Luxusní maringotka jako útočiště před shonem a hlukem každodenního života

Moderní mini domek na kolečkách je minimalistický, přesto luxusně zařízen a pro své majitele je ideálním útočištěm před hlukem a shonem. Nahlédněte do něj s námi.

Veselá maringotka se stala příjemným obydlím pro mladý pár a jejich dva psy

Pokud pracujete z domova a přitom ještě rádi cestujete, pořiďte si domek na kolečkách. Třeba krásně tyrkysový jako pár z našeho článku.