HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Mini domky na kolečkách jsou ve světě stále populárnější. Kupují si je nebo sami svépomocí budují jak mladí lidé, kteří chtějí ušetřit, tak dobrodruzi. Ti zase oceňují bydlení v domečku, který můžete kdykoliv přestěhovat a nebo se s ním dokonce vydat na cesty. Mobilní mini domky se zkrátka spojují se svobodným nezávislým životem. Tiny house většinou znamená různá omezení, ale jejich fanoušci si cení skromnost, ekologičnost a nenáročnost provozu těchto obydlí. A pokud jste vynalézaví, nemusíte se ani vzdávat věcí, které máte na bydlení rádi. Vždyť mobilní domek nemusí nutně znamenat jen malou kuchyňku, skromný obývák a ložnici v patře. Právě takový jeden výjimečný navštívíme v dnešním článku.


Tiny house se skleníkem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Calvin Hanson

Ani u tiny housu není třeba se vzdát svých koníčků

Mezi vynalézavé majitele patří i pár, který si nechal vyrobit na míru domeček na kolečkách v americkém Oregonu. Když přemýšleli o výhodách a nevýhodách bydlení v domě, který se dá lehce přemístit, mezi nevýhody patřil malý prostor a to, že se budou muset vzdát některých svých věcí a koníčků na úkor dostatku prostoru pro věci nezbytné. Když se ale obrátili na specialistu v budování moderních tiny housů Olive Nest Tiny Homes, rozhodli se po několika rozhovorech pro naprosto ojedinělé řešení, díky kterému se nebudou muset vzdát své záliby v zahradničení. Výsledkem je jedinečný domeček na kolečkách, jehož součástí je skleník a terasa s houpačkou prohlédněte si tento neuvěřitelný mobilní domek. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Calvin Hanson

Místo jednoho podvozku jsou rovnou dva

Pravděpodobně jste takový tiny house ještě neviděli. Nepodobá se žádnému jinému, o kterém jsme dosud psali. Nemá totiž pouze jeden podvozek, ale rovnou dva. Na ty se vešlo vše, o čem majitelé snili. Nevýhodou samozřejmě je, že při převozu potřebujete dvě auta, popřípadě musíte vše odvézt na dvakrát. Jakmile ale přijede na místo, oba podvozky se spojí a vznikne z toho jedno obydlí – naprosto unikátní stavba.

Klasický tiny house na prvním podvozku

Na jednom podvozku je klasický tiny house, jaké běžně znáte. Obytná plocha je rovných 30 metrů čtverečných. Je obložený modřínovým dřevem a má částečně plechovou stěnu. Hodně poměrně velkých oken přináší dovnitř domku dostatek světla, takže interiér působí prostorněji, než ve skutečnosti je. Kdyby stál takto o samotě, nikdo by jej nepovažoval za něco speciálního. To teprve druhý připojený podvozek z něj dělá něco neobvyklého.

Skleník a houpačka na druhém podvozku

Na něm se totiž nachází opravdový skleník. Má téměř 9 metrů čtverečných, takže si v něm majitelé můžou pohodlně pěstovat svou oblíbenou zeleninu, ovoce, bylinky a dokonce i květiny. A aby to nebylo málo, vedle skleníku je na podvozku ještě malá veranda, na kterou vedou tři oddělávací schůdky. Na konci verandy je dřevěná houpací lavička pro chvíle pohody.

Vzdušný a prostorný interiér

Interiér domku se může zdát se svými 30 metry čtverečnými malý, ale jakmile vstoupíte, máte pocit, že je mnohem větší. Bílé obložení stěn, světlý nábytek a malý loft s ložnicí vyvolávají dojem, že je prostor dvakrát větší, než ve skutečnosti je. Vypadá prostorně a vzdušně. Na těchto třiceti metrech se nachází prostorný obývací pokoj s velkou sedačkou, stolkem a knihovnou. Dále prostor pokračuje stolem, který slouží jako jídelní i pracovní. Naproti stolu je plně vybavená kuchyň s lednicí, plynovým sporákem a umyvadlem. Na konci prostoru je koupelna s umyvadlem a sprchou. Celý prostor je doplněn několika důmyslnými úložnými prostory, které pomáhají šetřit místo a zároveň uschovají spoustu věcí a celý interiér působí čistěji. Na loftu se nachází ložnice. Vše si můžete zblízka prohlédnout v naší fotogalerii.

A cena?

Tento tiny house vyšel s veškerým svým vybavením na 81 000 amerických dolarů (v přepočtu tedy asi 1,8 milionu korun). Co myslíte, pořídili byste si taky takový?

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.01.2019

Photocredit: Calvin Hanson

11

Mohlo by Vás zajímat: