HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

Většina z nás měla nějaké svoje vysněné bydlení. Krásný dům na krásném místě se spoustou prostoru na všechno a pro všechny, s velkou zahradou, bazénem, garáží a bůhví čím ještě. Když se pak k vlastnímu bydlení dostaneme, není to už tak růžové jako v našich představách. Nemůžeme najít vhodný pozemek, nemáme dost financí nebo se nechceme zadlužit na celý život. A pak musíme dělat kompromisy nebo hledat jiné řešení. Do stejné situace se dostali Travis a Brittany. Chtěli odejít z velkého pronajatého bytu, ale nechtěli se zadlužit na dvacet let, aby si mohli pořídit vysněný dům. Rozhodli se tedy uskromnit a pořídit si tiny house. A dnes rozhodně nelitují.


Tiny house může sloužit jako chatka, ale i trvalé bydlení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Wind River Tiny Homes

Neuvěřitelná lehkost bydlení

Když se Travise a Brittany zeptáte, jestli je to těžké bydlet v tak malém domečku, jenom se usmějí a oba vás ujistí, že je to přesně naopak. Je to hrozně jednoduché. Oba se opravdu báli přestěhovat do tak malého prostoru a očekávali, že se budou cítit stísněně a omezeně. Váhali, jestli raději nezůstat v bytě, než být v mini domku. Ale pak se vrhli do plánování a budování svého tiny house a ihned po nastěhování jim bylo jasné, že v něm budou absolutně spokojení. Prohlédněte si jejich domek i uvnitř ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Wind River Tiny Homes

Minidomek nám dává spoustu pozitivních věcí

Brittany k tomu říká: „Jednoduše řečeno: já a můj manžel budeme úplně bez dluhů (a tím myslím opravdu všechny dluhy – za dům, auto, univerzitu) během několika měsíců, takže můj cíl splatit všechny dluhy před třicítkou bude dosažen. Je to neuvěřitelně osvobozující a já jsem si jistá, že se časem ukáže ještě více výhod bydlení v malém. Peníze, které bychom dávali za pronájem bytu nebo splácení hypotéky, můžeme využít jinak. Můžeme cestovat a trochu víc si užívat. I v každodenním běžném životě vidím spoustu pozitivních změn: líbí se mi, že díky nedostatku prostoru má všechno své přesné místo. Oblečení mám vše poskládané na jednom místě, takže jsem rychleji hotová s oblékáním, už pořád nehledám klíče, protože se prostě nemají kam ztratit. Také trávíme více času venku, jsme aktivnější a jsme více s přáteli. Osobně můžu říct, že mi minidomek přinesl přesně opačnou změnu, než mi mé strachy říkaly. Měla jsem strach, že budu mít pocity stísněnosti a omezenosti, ale ve skutečnosti se cítím mnohem svobodněji“.

Mohlo by vás zajímat: Video: Na prohlídce v mini domku

Rustikální cedrový exteriér

Tiny house stojí na malé louce uprostřed lesa obklopený především listnatými stromy. Majitelům to dává dostatek soukromí. Louka jim umožnila zbudování malé zahrádky, kde pěstují zeleninu, a zároveň je na ní malé venkovní posezení. Domek stojí na podvozku, který je zakrytý dřevěným obložením. Celá stavba včetně malé terasy je z cedrového dřeva. Délka domku je téměř šest metrů. Je dvoupatrový, přičemž druhé patro se nachází v šikmé střeše. Okna jsou klasická, pomáhají domku dát rustikální ráz. Také dveře jsou prosklené, aby se do interiéru dostalo maximum světla.

Nábytek na míru pro maximální využití prostoru

Veškerý nábytek v pokojích byl vyroben na míru z dubového dřeva. V přízemí se nachází maličký obývací pokoj s křesílkem a pohovkou, jehož součástí je i jídelní stůl pro dva, dále koupelna se sprchou a úzká kuchyňka s kameninovým pultem a dřezem. Do prvního patra se dostanete po strmém žebříku. Nahoře je už pouze malá ložnice s dvoulůžkem. Na stěnách je spousta poliček a také podkroví je maximálně využito pro úložné prostory. Zvenku je na domku přidělaná velká skříňka na sportovní vybavení, kola majitelů jsou pověšena pod střechou vedle domku.

A cena?

Tiny house vyšel mladý pár na 48 000 amerických dolarů, což je v přepočtu asi 1 000 000 Kč. Na naše poměry to v této velikosti není extra levné bydlení, ale pro Američany je to parádní cena.

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.03.2019

Photocredit: Wind River Tiny Homes

19

Mohlo by Vás zajímat: