HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Návod, jak ochladit dům. Bude vám lépe v dřevostavbě nebo ve zděném domě?

Letní dny v posledních letech vlivem klimatických změn dostávají nový rozměr. Vedra se pohybují i kolem 40 °C ve stínu a najít příjemně chladné místo je čím dál složitější. Jak se vyrovnat s letními rozmary počasí a udržet si v domě příjemnou teplotu? Možností je hned několik.


Přehřívání interiéru
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: pxhere

Trvalý pobyt ve vysokých teplotách nedělá dobře nikomu, zejména ne nemocným, dětem a starším lidem. Problémem jsou místnosti, kde teplota přesahuje 30 °C. Nepříjemné však mohou být i nižší teploty. Čím dál častěji je proto nutné u domů zohlednit vedle zimní tepelné izolace také schopnost budovy udržet v létě chlad, která je často neprávem opomíjena. Nakoukněte do fotogalerie pro pár dobrých tipů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: pxhere, Blindsonline.com.au, vivianejl, yourbestdigs

Dřevostavba versus zděný dům

Tepelně technické řešení staveb je poměrně náročná a obsáhlá tématika, která se zabývá stavebními materiály, orientací stavby, technologiemi a mnoha dalšími aspekty. Každý dům má svá specifika, co se týče umístění na pozemku i stavební konstrukce. Obecně je u dřevostaveb letní přehřívání považováno za problém, kterým zděné domy netrpí. Není to však zcela pravda.

Co je tepelná akumulace?

Klíčem ke správnému nakládání stavby s teplem je schopnost materiálů akumulovat teplotu. Tradiční stavební materiály jsou obvykle označovány za „těžké stavební materiály“, což znamená, že jednoduše teplo akumulují a hůře se ohřívají. Zděný dům by tak měl mít vyšší tepelnou setrvačnost. V létě déle udrží chlad, v zimě déle trvá jej vytopit. S dřevostavbou je to naopak. V zimě tuto vlastnost každý uvítá, ale v létě je potřeba se zaměřit na řešení případného přehřívání interiéru stavby.

Tepelná masa jako řešení

Jelikož hlavním rozdílem dřevostaveb oproti stavbám zděným je absence těžké stavební hmoty, je jedním z klíčových cílů projektanta navrhnout stavbu tak, aby bylo přehřívání stavby zabráněno. Možností se nabízí hned několik a lze je obvykle použít i u domu z tradičních stavebních materiálů.

Vše promyslete předem

Nejlepší je myslet na klimatické změny v naší krajině už při výstavbě a přizpůsobit dům nejen nízkým ale i vysokým teplotám. Cílem projektantů je použít skladbu konstrukce, která má co nejvyšší hustotu a dobrou schopnost akumulace. Vhodným řešením je aplikace tzv. tepelné masy, kdy se část dřevostavby vyhotoví v těžkých materiálech, například betonu, které pomohou regulovat teplotu.

Tepelná izolace funguje i v létě

Kvalitní tepelná izolace pomůže nejen od zimy, ale také od přílišného horka. Důležité je nepodcenit izolaci střechy, což se v praxi často děje. Střecha je přitom vystavena vyššímu působení tepla, než svislé obvodové konstrukce. Také volba střešní krytiny ovlivňuje pronikání tepla do budovy. Lesklá krytina s hladkým povrchem bude nejvhodnější volbou u domů, kterým hrozí přehřívání.

Jak na odstínění oken?

Prosklené plochy pouštějí do budovy nejvíce tepla. Abyste se doma necítili jako ve skleníku, je dobré okna, na něž svítí slunce dlouhou dobu, vhodně odstínit. Do určité míry mohou pomoci vnitřní závěsy. Při opravdu velkém horku však velký efekt mít nebudou. Okna je totiž nutné odstínit ideálně z vnější strany budovy, aby se nezahřívala a nepouštěla teplo do interiéru.

Obvykle pomůže proti přehřívání interiéru skrze francouzská okna stavba pergoly, která okna zastíní. Ne všude je však podobné řešení možné. Ideálně je pak sáhnout po venkovních žaluziích nebo roletách, které mají při snižování vnitřní teploty vysokou účinnost. Kromě toho můžete skla vylepšit také nízkoemisní folií, která pronikání tepla dovnitř omezí.

Klimatizace jako poslední řešení

Když jsou i konstrukční úpravy málo, přichází na řadu klimatizace. Trh nabízí nepřeberné množství typů klimatizačních jednotek, od pevných po mobilní. Vlastníci tepelných čerpadel mohou také využít schopnost tepelného čerpadla při reverzním procesu fungovat jako klimatizace. Existují také ochlazovače vzduchu, které ale zvyšují vnitřní vlhkost a nehodí se do interiérů s výskytem plísní.

Dodatečná opatření

Kromě stavebních řešení lze domy ochlazovat dalšími běžnými opatřeními:

  • Dbejte na správný větrací režim, kdy okna pouze otevřete v noci a ráno.
  • Minimalizujte používání elektrospotřebičů.
  • Sázejte na zahradě stromy a vytvářejte stín.
  • Mírně zvyšte vnitřní vlhkost v domě. Vyšší vlhkost vzduchu totiž pomáhá člověku lépe snášet vysokou teplotu.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.08.2018

Photocredit: pxhere

4

Mohlo by Vás zajímat: