HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavba převlečená do betonu – na zahradě má dvoupatrovou terasu

Netradiční kombinace materiálů, poněkud nezvyklé tvary a především nečekané finále. Navenek betonový dům z texaského Austinu chytře pracuje se dřevem v interiéru a postupně jej transformuje v dominantní materiál. Do zahrady pak ústí jako nápaditá víceúčelová dřevostavba.


Dům s altánem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Leonid Furmansky

Bydlet v Texasu není jen tak. Očekává se od vás důsledná péče o pozemek a předzahrádku ústící do ulice. Patřičně zařízené parkovací stání pro auto a poněkud jednotnější provedení fasády. Takže se nedá říct, že o podobě vzhledu svého domu rozhodujete jen vy, jsou tu různé regulace a vyhlášky. Realizovaný projekt domu z Austinu je ale jiný. Vydal se cestou nenápadného rebelství. Zatímco směrem do ulice plní všechny normy a je pro svou nenápadnost v rozvolněné uliční zástavbě snadno k přehlédnutí, směrem do zahrady popustili architekti na přání majitelů uzdu své fantazii. A vytvořili tu obydlí, které se běžnému popisu texaských rodinných vilek naprosto vymyká. Prohlédněte si výjimečný dům v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

i Foto: Leonid Furmansky

Když chcete dřevostavbu v Austinu…

Při pohledu z ulice toho z domu na David Street moc nevidíte. Vlastně jen tři překrývající se pásy šedivě betonových bariér, u kterých pořádně nevíte, kde začíná stěna a končí zeď. Tvář domu je tímto směrem, až na pár podélných průhledů, skutečně minimální. A poměrně nevlídná, zamračená. Svým způsobem je tento design připomínající spíše protiletecký kryt nebo bunkr odpověď na místní horké klima. Domy se tu snaží minimalizovat příjem tepla a do široka se obvykle neotvírají směrem, ze kterého připaluje slunce. Lidé si tu také cení svého soukromí.

Majitel domu ale nechtěl trávit svůj život v krytu jen proto, že se nachází v Texasu. Toužil po otevřeném bydlení, ze kterého dýchá řemeslný um opracovaného dřeva. Po přírodě, která by začínala jeho dvorkem. A tohle přání si také vyplnil. Postupná proměna započala uvnitř interiéru, který se v rámci pozvolné rekonstrukce více a více transformoval ze strohého a uniformně nalinkovaného stylu moderního bydlení směrem k přírodním materiálům. Jak? Třeba dřevěnou atikou, širokými dřevěnými rámy oken a dveří, lamelovým krytím zastiňující dům po stranách.

Dřevěná transformace a nečekané finále

Načervenalé dřevo douglasky dodává místnostem hřejivý a přívětivý rozměr, který rozkvétá spolu se světlem dopadajícím ze sníženého patra bez stropní přepážky. Neutrální modřín zase lemuje dvířka polic a skříní. Pořád se pohybujeme v konvencích moderního amerického rodinného domu, který se jen nebojí pustit dřevěný materiál do interiéru. Směrem do zadní části domu, k zahradě, ale dřeva přibývá a beton ze stěn ustupuje. Dům se mění na dřevostavbu. A pokud byste ji sledovali jen z této strany, neuvěříte, že čelo domu je vedeno v betonu. Odtud totiž vypadá dočista jinak.

Široká dřevěná terasa obepínající dům, na kterou navazuje samostatná místnost – napojený a krytý venkovní altán ze dřeva. Ten svou výškou kopíruje dosah prvního patra, a váže se k obytné části stavby s nadzemím malým mostem. Ten ústí na střešní terasu altánu. Je to velmi chytlavá ukázka rozšíření a zužitkování dostupného prostoru ve výškách. Dům z Austinu nemá tradiční balkon, ale z každé ze tří ložnic v patře můžete vyjít na „most“ a po něm dorazit až na ostrov vyvýšené terasy.

Nebojte se dřeva, přístavba umí příjemně překvapit

Designéři z Murray Legge Architecture připouští, že nápad s dřevěnou přístavbou za domem je v regionu skutečně neobvyklý. Jsou ale, stejně jako majitel domu, nadšení. Přístavba totiž nebyla zrovna nákladným řešením, ale přitom zásadním způsobem ovlivnila vyznění celého domu. Pořád je to moderní americké obydlí, které při pohledu z ulice odpovídá konvencím. Ale ze strany dvora, zahrady, vypadá přesně tak, jak si přál majitel. Jako velmi příjemná dřevostavba.

Nezvyklá kombinace materiálů a přechod z extrému betonu do dřeva je sice atypická, ale kreativní a nápaditá. Inspiraci tady můžete nabrat i vy. Možná by i váš dům ocenil jednu nebo dvě místnosti navíc. Ale nemusíte hned sahat po cihlách a betonu. Dřevěná přístavba svou roli více než efektivně zastane.

Vydáno dne:
13.11.2020

Photocredit: Leonid Furmansky

1

Americké dřevostavby: Jak vypadají? Máme fotky!

Navštívili jsme přehlídku pěti luxusních amerických dřevostaveb.. Číst více →Americká dřevostavba v Česku: Jak se v ní žije?

Manželé se před důchodem rozhodli pro americkou dřevostavbu... Číst více →Experimentální útulna vyrostla na betonovém bunkru

Jaké využití mohou mít bunkry v českém pohraničí? Stojí na místech s rozhledem, tak proč z nich neudělat turistické útulny?.. Číst více →Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem

Studenti architektury na univerzitě v americké Nebrasce navrhli a postavili mini domek z prefabrikovaných CLT panelů. Tato stavba slouží jako výukový prostor a je umístěn uprostřed hlubokých oregonských lesů... Číst více →Vše, co potřebujete vědět o hygge, dánském receptu na štěstí

Chcete si vytvořit interiér, který ve vás bude vyvolávat pohodu a spokojenost? Inspirujte se naším článkem a vytvořte si bydlení ve stylu dánského hygge... Číst více →Návod, jak ochladit dům. Bude vám lépe v dřevostavbě nebo ve zděném domě?

Přehřívání interiéru je v posledních letech zásadním problémem. Stačí však několik základních opatření a můžete si i v největším horku udržet doma příjemné prostředí. Čtěte, jak na to!.. Číst více →Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Betonové ploty nepotřebují zastřihnout ani natřít, dlouho vydrží a vypadají i po letech náramně! Jak je získat a jaké se nabízí?.. Číst více →Tradiční venkovská chata citlivě usazená do krajiny. Jako by tu stála odjakživa.

Jako by tu stála po staletí. Dokonale bezpečná a pohodlná, přitom jednoduchá chata v duchu tradiční venkovské architektury... Číst více →V USA jsme bydleli v 80leté dřevostavbě. Rozhodli jsme si ji postavit i doma.

Navštivte s námi dům mladé rodiny, která si nechala postavit dřevostavbu na základě architektonického návrhu. Podle čeho si vybrali firmu a proč se rozhodli pro dřevo?.. Číst více →Vkročte do léta s novou terasou – tipy na dřeviny, postup výroby a inspirace

Chcete si vytvořit úžasnou terasu na letní gril party, kde budete moci pohostit svoje přátelé a rodinu? Pojďme se podívat jak na to... Číst více →