HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Služba pro ty, kteří pospíchají: New York otevřel knihkupectví, které vede ulicí

Oživit veřejný prostor jinak anonymní a nezáživné ulice, kterou chvátají spousty lidí? Zní to jako dost nevděčný úkol. Chytlavý nápad s otočnou policovou stěnou výlohy ale dokázal zaujmout a přitáhnout k sobě pozornost. Knihy si tu může vybrat každý, třeba cestou do práce.


Knihkupectví NY
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Naho Kubota, Rafael Gamo (se souhlasem)

Čtete rádi? S oblibou navštěvujete knihovny a v antikvariátech s beletrií jste častým hostem? Ne každý má bohužel dost času na to, aby svou oblibu v krásné literatuře mohl nechat naplno propuknout. Spousta lidí si výběr knih vynahrazuje pohledem do výloh knihkupectví a při pohledu na obálky knižních novinek jen doufá, že se k nim ještě někdy dostanou. Mít tak jen trochu času, abyste si mohli zalistovat.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Naho Kubota, Rafael Gamo (se souhlasem)

Služba pro ty, kteří pospíchají

V New Yorku, kde se každodenní život žene kupředu v rychlém tempu, to také znají. A proto se tu rozhodli lidem, kteří nemají času nazbyt, zprostředkovat vytouženou návštěvu knihkupectví trochu jinak. Procházku mezi regály s knihami tu stihnou třeba během cesty na autobus. Storefront Library se totiž neuzavírá do interiéru knihkupectví, je plnohodnotnou součástí rušné ulice. Že to zní zajímavě? Skutečnost je ještě podnětnější.

Začalo to jako skromný umělecký projekt architektů ze studia Abruzza Bodziaka. V rámci národního knižního veletrhu, jehož domovem je už od roku 1982 město New York, se rozhodli vytvořit nevšední kompozici průchozího knihkupectví. V místě, kde byste obvykle čekali průhlednou výlohu, se nachází otočné dřevěné panely s policemi knih. Přes den jsou pootočené směrem do ulice, takže je máte skutečně na dosah. Nezastavíte se u nich aspoň na chvilku? Prohlédněte si, jak tokové knihkupectví na ulici vypadá, v naší galerii.

Experiment, který se uchytil

Celý projekt začal vlastně jako umělecký experiment, který si vytknul za cíl představit veřejnosti podle průzkumu nejlépe hodnocených knih za posledních 35 let. Každá přelomová kniha tu byla prezentována krátkým boxem s textem, charakterizujícím děj. To abyste věděli, s jakým dílem světové literatury si ony věty spojit. Bylo to zábavné a poučné. Zvlášť pro lidi, kteří mají knihy rádi. Jenže když knižní veletrh skončil, otočná stěna zmizela. Lidem ale začala chybět.

Protože když už nemáte dost času na to, abyste vešli do knihkupectví, jste rádi, že vás knihkupectví doprovodí alespoň kousek cesty. A kdo ví, třeba si vyberete. Průchozí pouliční knihkupectví bez výlohy, zato ale s otočnými regály, se tak na newyorskou ulici znovu vrátilo. A teď dělá radost lidem pořád, protože jsou rádi nablízku něčemu, co je jim milé.

Pojďte dál, jste tu vítání

Pouliční prodejci knih, ať už těch brakových, milostných anebo takových, které vám jen nenáročnou četbou zpříjemní odpoledne, patří k místnímu koloritu například v Paříži. Celé nábřeží Seiny v okolí centra lemují jejich stolky a truhlice, u kterých postávají. Za pár drobných si tu můžete koupit knihu z druhé anebo třetí ruky, abyste s ní mohli chvilku v klidu posedět v parku. Je to nenáročný společník.

New York se svým otočným knihkupectvím jde v tomhle o kousek dál. Prezentuje knižní novinky, a to velmi podbízivým a lákavým způsobem. Princip ale zůstává zachován. Když už jednou procházíte kolem regálů, je větší šance, že si něco koupíte, než když jen koukáte do výlohy. Dřevěný policový systém, zasazený to otočného kloubu a na pojezdové kolejnici, je přitom do krajnosti nenáročným stavebním prvkem.

Jeho praktičnost knihkupec docení, když třeba začne pršet. Nemusí sklízet volně ložené knihy, jen prostě pootočí celou stěnou a má uklizeno. Architekti ze studia Abruzza Bodziaka byli za svůj nápad oceněni nejen během knižního veletrhu v roce 2018, ale také o rok později. Chytrým nápadem se jim podařilo to, o co New York usiluje už dlouho. Nenásilným a původním nápadem oživit veřejný prostor ulice.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.04.2022

Photocredit: Naho Kubota, Rafael Gamo (se souhlasem)

2

Knihovna Liyuan – čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou

Knihovna LiYuan. Pečlivě navržený prostor pro čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou.

Knihovna do obývacího pokoje: Fotogalerie plná inspirace

Jaké jsou aktuální trendy? A jak vhodnou knihovnu do obýváku vybrat? Povíme si v článku.

Autonomní nábytek: chytrá hříčka, která promění interiér

Vypadá to jako zmatek a náhodná změť dřevěných hranolů. Všechno tu ale má svůj řád a význam.

Moderní knihovna postavená v tradičním stylu čínských dřevostaveb

Tradiční styl čínské venkovské architektury, ovšem ve velmi působivém moderním provedení. Prohlédněte si tuto zajímavou knihovnu.

Knihovna v přírodním stylu pro klidné počtení – má jezírko a netradiční žaluzie

Čínu známe hlavně jako velmoc výroby levných produktů všeho druhu a jednu z nejlidnatějších zemí světa. Budete proto možná řekvapeni, jak vypadá jedna z místních knihoven.

Unikátní knihovna ve tvaru stromu oživuje zapomenuté veřejné prostory

Šedivý, nenápadný a opomíjený. Právě takový byl nehezký kout uprostřed nejstaršího honkongského sídliště, který teď díky stromu s knihami významně ožil. Jak tento unikátní projekt funguje?

Luxusní tiny house pro spisovatelku má ložnicí s výhledem do 3 světových stran

Nádherný tiny house byl vytvořen na objednávku spisovatelky, která píše dětské knihy. Její nový domeček vypadá jako z pohádky!

Čtecí koutek a relaxační křeslo – 80+ originálních nápadů a inspirace

Kniha v ruce a vy jste blažení. Je ale prostředí, ve kterém čtete, pro vás nevyhovující? Vytvořte si harmonický čtecí koutek s relaxačním křeslem. Inspirujte se v naší galerii nápadů.