HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Moderní knihovna postavená v tradičním stylu čínských dřevostaveb

Unikátní dřevostavba, která v sobě kombinuje tradiční stavební sloh s moderním provedením, se nyní stala klenotem čínské vesničky Wuyi. Objekt víceúčelové knihovny podporuje gramotnost a vzdělanost v regionu a současně nabízí příjemný klid pro starší generace. Září jako maják a ukazuje cestu k lepší budoucnosti. Pojďte si ji s námi prohlédnout ze všech úhlů.


Originální čínská dřevostavba od Shulin Architectural Design
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Yilong Zhao, Lin Chen

Provincie Če-ťiang má jistě své kouzlo, ale obyvatelé zdejších podhorských vesniček si to ne vždy uvědomují. Po celé generace totiž žijí v relativní izolaci. Ani ve vesničce Wuyi to není jiné. S jistým odstupem vzato se tu toho za posledních 1000 let mnoho nezměnilo, což místní zrovna netěší. Jejich vesnice se „ztrácí v mlze“ i na mapě Číny. Do širšího povědomí ji dostal až nevšední architektonický projekt studia Shulin Architectural Design.

Fotogalerie:

i Foto: Yilong Zhao, Lin Chen

Chcete změnit budoucnost? Začněte dnes.

O co šlo? Přinést do vesničky Wuyi, stojící na terasách vytvořených při úpatí zdejších hor, vítanou změnu. Stopu přítomnosti, příslib lepší budoucnosti. A v čem jiném tkví vize lepší budoucnosti, než ve vzdělaných dětech, že? Alespoň tak to tým designérů vedených architektem Dongying Liu viděl. Rozhodli se proto vytvořit zde velmi netradiční víceúčelovou knihovnu, která dodala v mlze se ztrácející obci metropolitní charakter. I když jak se to vezme.

Původní styl, nové provedení

Zásadní pro celý jejich projekt bylo vytvořit dílo všestranně moderní, ale přitom nenarušující charakter vesnice. Jak na to? Rozhodli se využít osvědčenou formu: tvar „obecního domu“ vystavěného na kůlech v uměle sníženém horizontu. I když je tedy vyzvednut nad terén o dva metry, úplně to tak nevypadá. Záleží na úhlu pohledu. Návrh objektu se navíc drží osvědčeného stavebního materiálu  dřeva. Moderní dřevostavba tak navzdory svému novodobému stylu do vesničky překrásně zapadá.

Výhled? Záleží na počasí

Decentní vyzvednutí dřevostavby nad terén vyvolalo velmi zajímavý efekt, který objektu vysloužil velmi působivou přezdívku. Nazývají jej tu „Dům, který se ztrácí v mlze“, což je skutečně pravda. V závislosti na okolním klimatu se vám z výšky prvního patra nabízí buď překrásný výhled na venkovskou selanku a smaragdově zelené zalesněné kopce, nebo jen pohled do šedivé mlhy. Na místní má ale její přítomnost zázračný motivační efekt. „Konečně se tu něco děje!“ mohou s nadšením prohlásit.

Kontakt mezi generacemi

A s fungující knihovnou mají i mladší rodiny důvod zdržet se v horách. Celá dřevostavba přitom funguje jako stavba s širším režimem využití. Vlastním objektem zastřešená část slouží jako malé posezení a čajovna. Zvláště starší obyvatelé Wuyi tu mohou nalézt klid pro společná setkání a debaty. Je tu také dětské hřiště částečně oddělené původní kamennou zdí. Kontakt mládí a stáří vytváří harmonii a štěstí života, které pak prostupuje celou dřevostavbou.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Leonardo DiCaprio postavil sobě a své mamince dřevostavbu v Malibu

Studium ve stínu hor

V patře, které si velmi zakládá na zviditelnění všech dřevěných součástí interiéru, se nachází vlastní knihovna dělená na dětské a dospělácké oddělení. Nechybí tu ani malá učebna využitelná při různých zasedáních a přednáškách a studovna. Do čtení knih se můžete ponořit buď zde, a opájet se přitom výhledem do hor či mlhy, nebo v závislosti na příznivém počasí můžete zaujmout pozici venku u malého umělého jezírka částečně podsunutého pod objekt knihovny.

„Chtěli jsme vytvořit objekt, který lidem nabídne pocit intuitivní orientace v prostoru,“ vysvětluje Liu. „Aby to bylo místo, které na lidi bude působit důvěrným a domáckým dojmem.“ A sami můžete posoudit, nakolik se jim to podařilo.

Vydáno dne:
16.02.2019

Photocredit: Yilong Zhao, Lin Chen

4

Metropol Parasol přinesl stín a novou architekturu
Lze skloubit slunečník s tržištěm a vykopávkami? Ve Španělsku ano!

Knihovna Liyuan – čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou
Knihovna LiYuan. Pečlivě navržený prostor pro čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou.

Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci
Inspirujte se realizacemi schodišť, která jsou víc než vstup do druhého patra

Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?
V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?

V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?
Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?

Navštivte největší lázně s mořskou vodou a kruhovým bazénem na freediving
Dřevo má schopnost „polidštit“ i nehezký industriální areál. Při stavbě přístavních lázní se sázka na přírodní materiál dánskému architektovi vyplatila. Lidé to tu milují. Dřevěná vlna dynamicky proniká do prostoru a přibližuje návštěvníkům celé město.

Domek jako stvořený pro rodinu s dětmi
Opustili svůj byt v centru velkoměsta a postavili pro sebe a své dvě malé děti dům uprostřed přírody. Stálo to za to?

Tradiční čínská palácová dřevostavba, která slouží jako moderní hotel
Dokonale napodobený styl staré čínské palácové dřevostavby, která dnes slouží jako moderní hotel. Prozkoumejte s námi tuto netradiční kombinaci.

Knihovna v přírodním stylu pro klidné počtení – má jezírko a netradiční žaluzie
Čínu známe hlavně jako velmoc výroby levných produktů všeho druhu a jednu z nejlidnatějších zemí světa. Budete proto možná řekvapeni, jak vypadá jedna z místních knihoven.

Víceúčelová dřevostavba – v malé vesnici vyřešila hned několik problémů
Spoustu problémů v zapadlé čínské vesničce vyřešila jediná „univerzální“ dřevostavba. Je mostem, školní třídou i duchovním centrem. Prohlédněte si ji zblízka.