Jakmile je dcera přestala navštěvovat, udělali radikální krok. Na stáří všechno prodali a začali nový život
Manželé se v nejlepších letech rozhodli pro velmi odvážný krok do neznáma. Poté, co jejich dcera dospěla, osamostatnila se a do rodné vesnice přestala tak často jezdit, udělali životní změnu. Rodinný dům na patro, ve kterém žili takřka celý život, prodali a s ním i zděnou chalupu. Čekala je výstavba nového bungalovu a byť se snažili pohlídat všechny aspekty při návrhu dispozice, dnes mohou mladým rodinám předat zkušenosti a tipy, co a jak udělat lépe.

Moment zlomu
Dříve jezdili na chalupu jako rodina. Nicméně jakmile jejich dcera dospěla a začala si budovat vlastní život, se návštěvy chalupy proměnily spíše ve víkendovou pracovní záležitost. A jezdit na chalupu jen pracovat a ani si ji pořádně neužívat, to nebyl cíl sympatické dvojice. Touha si naplno užít nové bydlení byla silnější – nebylo na co čekat. Chalupu prodali a s ní i patrový dům, načež většinu financí investovali do nového bydlení.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
Lidé si ve velkém pořizují celoroční minidomky do půl milionu. Rychle odejdou z nájmu a nesplácí hypotéku celý život
Ze starého na nové místo
Pan majitel dřevostavby strávil velkou část dětství v malé, nepříliš známé vesnici. A i když se s ženou dívali po různých lokalitách, stejně ho to táhlo sem. Pouto s tímto místem bylo natolik silné, že aniž by se domluvil se svou ženou, stavební parcelu zarezervoval. V té době byl o stavební pozemky velký zájem, ceny velmi rychle rostly a on věděl, že jeho žena bude souhlasit. A souhlasila. Stejně jako on tuto lokalitu má moc ráda. Jedním z mnoha tipů majitelů je (v případě hledání stavebního pozemku) vyjížďky do terénu. Samozřejmě hledejte stavební pozemky na internetu, ale rozhoďte sítě – ptejte se známých, využijte sílu sociálních sítí, poptejte se na úřadě a objíždějte okolí – tak jako to udělal pan majitel.
Hlavním kritériem při výběru byla dobrá dostupnost vlaku i dálnice, hezké prostředí, velikost parcely minimálně 1 000 m2 a co nejmenší svah.
Patrový dům? Ne díky, stačilo
Starý patrový dům měli oba velmi rádi. Nicméně na stáří pro ně nebyl vhodnou volbobu a proto zvolili bungalov. Manželé také chtěli bydlet co nejdříve a tak se dalším požadavkem stala rychlost výstavby. Výsledkem těchto a dalších menších kritérií byla přízemní dřevostavba. Finální rozhodnutí však padlo až po návštěvě výrobní haly a díky osobnímu přístupu realizační firmy. Když viděli, postup výroby jednotlivých stěn a z jakých materiálů se vyrábí, věděli, že je to dobrá volba. Ačkoli se v poslední době rozmohl trend bungalovů, velké procento rodin bydlí nebo si v budoucnu plánuje postavit patrový dům. Více na toto téma jsme se rozepsali v rozhovoru se stavitelem Vítkem (viz níže).
„Patrové domy šetří lidem velké peníze. Nechápu ty, kteří si staví bungalovy,“ říká zkušený stavitel
Variantě svépomocí byli naklonění
V dnešní době si také mnoho rodin nechá postavit rodinný dům na klíč – je to velmi jednoduchá cesta, i když finančně nejnáročnější. Stává se velmi oblíbenou u těch rodin, které nemají dostatek času věnovat se výstavbě a navržený rozpočet od stavební společnosti jim dává smysl. Další skupinou jsou lidé, kteří si postaví základovou desku svépomocí a dům jako takový nechají na stavební firmě. Poslední skupinu tvoří rodiny, které mají více času, jsou manuálně zruční a našetřené peníze raději investují do něčeho jiného. A právě manželé, o kterých je dnešní příběh, se rozhodli pro zlatou střední cestu. Základy si dělali svépomocí, konstrukci domu si nechali postavit od stavební společnosti a dokončovací práce byly opět v jejich režii. Jednalo se zejména o pokládku podlah, obložení koupelny a kuchyně, instalace sauny, klimatizace atd.
Typový dům jim nevyhovoval – provedli několik vylepšení
Individuální projekt nechtěli a tak si našli typový dům, který jim z hlediska dispozice maximálně vyhovoval. A protože měli pár speciálních požadavků, rozhodli se pro drobné úpravy. Rozšířili dům o dílnu a spíž, měnili rozměry oken na větší, v ložnici zaměnili původně velkou šatnu za menší koupelnu, aby se jim do prostoru vešla sauna. Na fotce níže můžete posoudit, zda se vám upravený projekt líbí. Co byste případně upravili dalšího? Jejich hlavním vstupem se dostaneme do zádveří s hezkým vestavěným nábytkem a dále do nedlouhé chodby. Z té je přístup do všech dalších místností – technická místnost, pracovna obou majitelů, obývací pokoj s kuchyní, krbem, spížkou a vstupem na terasu, ložnice se samostatnou šatnou a koupelnou se saunou a nakonec pokoj pro hosty a koupelna. Před domem je kryté garážové stání a vedle vysněná dílna pana majitele, kterou si dostavoval sám.
Vytápění s (ne)malými poplatky
V otázce vytápění bylo pro manžele klíčové podlahové vytápění – chtěli ho kvůli příjemnému a poměrně rychlému teplu v domě a samostatné řízení teploty termostaty v každé místnosti. Dále mají krbová kamna, kterými si zpříjemňují dlouhé zimní večery. Pro představu majitel domu zmiňuje, že za sezónu protopili více než kubík a půl dřeva (zhruba tři polínka na den). Zálohy na elektřinu platili okolo 36 000 Kč ročně, ale předpokládají, že náklady budou okolo 30 000 Kč, i když mají na elektřinu úplně vše (vaření, topení, svícení, teplá voda). Stočné a kanalizaci platí 2 500 Kč ročně, přičemž vodu mají svoji.
„Kdybychom stavěli znovu...“
Na závěr majitelé moderního bungalovu upozorňují na několik aspektů, které by si měl každý, kdo plánuje stavět dům, dát pozor. V první řadě by měli lidé klást velký důraz na práce, které jdou později těžko změnit, například spodní stavbu, základy a přípojky. To je věc, která se už nikdy nezmění, nahoře se může cokoli zbourat a změnit, ale dole už ne. Ve spojitosti s první fází výstavby by si měli stavebníci nechat udělat geologický průzkum podloží – než se začne plánovat dispozice domu.
Také je dobré udělat maximum zemních prací najednou, nenechávat nic na později, pak se to těžko dodělává a vždycky je to komplikace. Mnoho lidí se spíše zaměří na bydlení a dům, ale zahradu nechávají „na potom“. No a potom jim právě po trávě jezdí bagr.
V rámci výstavby je velmi užitečné mít někoho, kdo zařídí inženýring – to ušetří hodně času a starostí. A v neposlední řadě nekoukat tolik na peníze – samozřejmě jsou důležité, ale je třeba jít po osvědčených firmách a udělat si osobní dojem. Potkat se s lidmi, zajet si na veletrh a podobně. Nejít po nejlevnějším. Pokud má člověk hypotéku 5 milionů, pak vás nějakých 200 000 Kč neodzbrojí a máte jistotu, že bude všechno v pořádku.
Další dobrou radou je dbát na výběr řemeslníků. Jak říká sám pan majitel: „To, že vám někdo řekne, že už to takhle dělá 20 let, neznamená, že to bude dobře. Každý řemeslník by měl chodit čas od času na školení – jsou nové technologie, nové systémy, je třeba jít s dobou. Spíš více hledat a opravdu si najít někoho, kdo to dělá dobře. A jakmile to dělá špatně, nekompromisně ho vyhodit a neříkat si, že mám štěstí, že jsem vůbec nějakého řemeslníka sehnal, že to aspoň někdo udělá.“
P.S. Tento týden panují v České republice obzvláště vysoké teploty a mnoho lidí se tak jezdí zchladit k vodě. Navštivte „Český Karibik“ s průzračnou vodou, který se nachází mezi Prahou a Brnem. Přístup je zdarma a víme, kde jsou ukryty luxusní písečné pláže. Více se dočtete zde.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
06.07.2025
Photocredit: © Dřevostavitel.cz

Mezigenerační závod o čas vyhráli rodiče. Na stáří si postavili bungalov a bydleli dříve než jejich dcera
Moderní dřevostavbu, kterou si nechali postavit na dokončení, přizpůsobili i bydlení maminky pana majitele. Jejich vícegenerační bungalov tak zaujímá 200 m2 užitné plochy.

Český hudebník si se ženou postavil nový dům u Brna. Opustili tak svůj dvougenerační dům v horách
Jak sami uvádí, na stáří by jim byl dvougenerační dům akorát na obtíž. Rozhodli se tedy postavit moderní bungalov nedaleko Brna, jehož dispozici si navrhli úplně sami.

Zkušení stavaři si postavili moderní chalupu na stáří. Mladým vzkazují, na co si dát pozor
Dokonce mnoho návštěv z jejich blízkého okolí, které k nim přijely, vůbec nepochopilo koncept dřevostaveb. To, co viděli stát na pozemku, by tam nikdy nečekali.

V padesáti si postavili menší dům (83 m2) bez radiátorů a se zahrádkou. „Jsme celoročně jako na chatě,“ pochvalují si majitelé od Brna
Jitka a Zdeněk si nechali postavit menší bungalov 4+kk na stáří nedaleko Brna. Stavbu chtěli stihnout dokončit do padesátky. Kde získali krásný pozemek, proč se jim protáhl začátek stavby a jaké si zvolili vytápění? To vše se dozvíte v exkluzivním rozhovoru pro Dřevostavitele.

Během života postavila tři domy, na stáří se rozhodla pro dřevostavbu. Stěhovala se však bez manžela
Dokázala si celým procesem projít bez manžela, svých příbuzných i bez svých dětí, které už vyrostly a odstěhovaly se z rodné vesnice. Jeden by řekl, že po letitých zkušenostech ze života půjde všechno jako po drátku. Dřevostavba pro ni však byla velkou neznámou.

Oba jsou „panelákové děti“. Na stáří se rozhodli postavit si moderní bungalov navržený na míru
Oba vyrůstali v paneláku a v dospělosti vychovávali své děti v menším bytě. S přibývajícím věkem si však manželé čím dál více uvědomovali, že chtějí od života víc. Víc prostoru, víc svobody, víc výhledů do přírody. Rozhodli se tedy postavit vlastní dům.

Na vlastní pěst si postavila dům na stáří. I když se k ní všichni otáčeli zády, dokázala si prosadit své
Budoucí majitelka dřevostavby navštívila stavební veletrh a byť měla zájem, peníze i pozemek, nikdo se s ní nebavil a obchodníci stavebních společností ji přehlíželi.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: