HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Palivové dřevo je nejlevnější za poslední dekádu. Může za to kůrovec

Lesníci v loňském roce vytěžili rekordní množství dřeva a tento trend pokračuje i letos. Těží se dřevo napadené kůrovcem, to jde následně na prodej jako palivové dříví. A je o něj obrovský zájem. Aby taky ne, když cena klesla oproti minulému roku o téměř 40 %. Jaké dřevo pořídíte nejlevněji a za kolik, se dočtete v našem článku.


Palivové dřevo je nejlevnější za poslední dekádu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Za všechno může kůrovec

Kůrovcová kalamita, která v roce 2018 zasáhla naše lesy, měla zásadní vliv na těžbu dřeva v loňském roce. Stromy napadené kůrovcem se nuceně kácí a množství vytěženého dřeva tak loni citelně narostlo. Zatímco v roce 2017 se vytěžilo 10 000 kubíků kůrovcového dřeva, v roce 2018 se vytěžilo 70 000 kubíků a v roce 2019 to bylo dokonce 200 000 kubíků. Takto velký nárůst se pak zákonitě projeví na ceně palivového dřeva, která meziročně klesla o téměř 40 %. Nejvíce je kůrovcem zasaženo smrkové dřevo, dále také borovice a jasany.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Archiv redakce, bstad, Pixabay, janakudrnova

Smrkové palivové dřevo dnes pořídíte opravdu levně

Cena smrkového palivového dřeva se propadla na 350 Kč za kubík. Jedná se o dřevo ze stromů, které byly napadeny kůrovcem nebo je poničily vichřice. Výrazně levněji pořídíte i další jehličnany, hlavně borovice. Naopak ceny dřeva listnatých stromů (buků a dubů) více méně stagnují, cena u nich meziročně klesla o pouhé 3,5 %.

Levné palivové dříví je pro mnoho domácností požehnáním

Nižší cena palivového dřeva přijde lidem topícím dřevem velmi vhod. Mnoho z nich v uplynulých měsících v důsledku koronavirové krize pracovali z domu, případně museli být doma s dětmi, a tím pádem protopili mnohem více dřeva než obvykle v tomto období. Zároveň i počasí je letos chladnější a topná sezóna byla delší než jiné roky. Levnější palivové dřevo je proto pro mnoho domácností doslova požehnáním. A i když cena pravděpodobně zůstane do konce roku stejná, není od věci si již chystat nové zásoby na zimu.

Mohlo by vás zajímat: Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo

Palivové dřevo si můžete pořídit ještě levněji – vlastní těžbou

Pokud chcete ještě více ušetřit, nabízí se možnost vlastní těžby. Každý člověk si po domluvě s příslušnou lesní správou může vytěžit až 200 m3 palivového dříví, případně odebrat až 50 m3 kalamitního dřeva. Jedná se o dřevo, které je označené barevným sprejem. I přes nízkou cenu dřeva však o tuto službu není příliš velký zájem, neboť nízká cena nevyváží potřebnou práci a čas, který vlastní těžba zabere.

Levné palivové dříví možná zamíchá kartami v oblasti vytápění

Zatímco cena elektřiny každý rok stoupá, levné palivové dřevo nahrává topení v krbových kamnech, jejichž popularita již tak stoupá. Krbová kamna má téměř každá nově postavená dřevostavba a vedle estetické funkce se kamna na dřevo více než jindy stávají i ekonomickou volbou. Bude tedy zajímavé sledovat, jak klesající cena palivového dříví změní trh a způsob vytápění.

Podívejte se do naší fotogalerie, jakou atmosféru dokáží krbová kamna vykouzlit.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.08.2020

Photocredit: Archiv redakce

1

Hypokaustní systém – vrchol kamnářského umění

Hodí se do dřevostaveb a jak vlastně funguje? Dozvíte se i na co si dát pozor

Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit

Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem

Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?

Krbová kamna litinová, nebo kachlová?

Jaké vlastnosti mají litinová a kachlová krbová kamna. Čtěte zde

Motorová pila: Jak vybrat pomocníka na dřevo na zimu?

Čím si nařežete dřevo na zimu? Která je ta pravá motorová pila pro vás, kolik stojí a jaké má vlastnosti?

Štípačka na dřevo: Připravte si palivové dřevo na zimu

Máte už nachystané palivové dříví? Pokud ne, tak štípačky na dřevo vám tuto práci značně ulehčí. Podívejte se, jak vybrat tu správnou štípačku.

Krby od A do Z: Krby jsou opět v kurzu, najděte ten svůj!

Nahlédněte do světa krbů, krbových kamen a krbových vložek a zjistěte vše, co jste chtěli o krbech vědět. Dozvíte se, kolik stojí krb i krbová kamna, z čeho jsou složeny a mezi jakými druhy krbů můžete vybírat?

Lze rozeznat dřevo z nelegální těžby? Pomocí DNA stromů

Vědci umí zjistit původ stromů dovážených z deštných pralesů, a pomáhají tak usvědčit nelegální těžaře. Tím zabraňují masivnímu kácení pralesa a chrání mimo jiné naše ovzduší. Jaká je situace v českém lese?

Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?

Kůrovec se zabydlel v českých lesích a zdá se, že je nehodlá opustit. Kdo je kůrovec a zda může napadnou i postavené dřevostavby se dozvíte v článku.

Pozor na podvodné prodejce palivového dřeva

O palivové dřevo je aktuálně velký zájem a někteří prodejci toho zneužívají. Připravili jsme návod, jak se zaručeně nenechat ošidit.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE