HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hypokaustní systém – vrchol kamnářského umění

Sálavé teplo není marketingový tahák posledních let, nýbrž několik tisíciletý ověřený systém. Slovo „hypokauston“ pochází z řečtiny a znamená „topení zdola“. Řekové takto vytápěli podlahy svých lázní. Systém se posléze přes Římany dostal i do Evropy a dnes v novém kabátu dobývá české moderní stavitelství.V článku si povíme, jak hypokaustní vytápění funguje, jestli se hodí do dřevostaveb a na co si dát pozor.

Kamna a nápis Hypokaust
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jiří Pollak

Princip hypokaustního topení spočívá v rozložení tepla na velkou plochu, ze které se pozvolným sáláním šíří. Dnešní hypokaust používá tyto fyzikální principy uzavřené cirkulace tepla a přidává moderní materiály a technologie. Oproti sálavým kamnům je tento systém rozšířen o uzavřený horkovzdušný systém. Za pomocí hypokaustu se tak dají vytápět nejen velké prostory, ale i celá patra domů a sousedící místnosti. Objevte různé typy akumulačních kamen v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jiří Pollak, Akustone, Linda Chido, Jiří Pollak

Je hypokaustní systém vhodný do dřevostaveb?

Akumulační sálavé vytápění, nejen hypokaustní kamna, se přímo nabízí k použití v moderních dřevostavbách, které mají samy o sobě nízkou tepelnou setrvačnost, nízkou schopnost akumulace.

Při vhodném návrhu hypokaustu a v kombinaci s elektronikou, která dle teploty spalin řídí množství nasávaného vzduchu, se snižuje i počet přiložení a množství spotřebovaného dřeva.

Zpravidla se přikládá třikrát a následně se kamna nechávají vyhasnout. Obestavba pak postupně uvolňuje akumulované teplo, a to po dobu 6 až 24 hodin (v závislosti na mase akumulačního materiálu).

Jak hypokaust vypadá?

Pokud se rozhodnete pro topení hypokaustním systémem, jistojistě se z něj stane dominanta vašeho domu. Vzhled obestavby má téměř neomezené možnosti a záleží zde hlavně na přáních budoucího majitele. Ve finále může hypokaust vypadat jako klasické „kachláky“, které vzhledem připomínají pec v domečku prababičky až po  mastková kamna, která se hodí i do moderních interiérů.

Jaká má vytápění hypokastem úskalí?

Pokud se rozhodnete, že svou dřevostavbu budete vytápět hypokaustním systémem, nevyhnete se faktu, že dům budete muset doslova postavit „kolem kamen“. Pokud by se jednalo o dodatečné postavení systému do hotového domu, v naprosto drtivé většině případů narazíte na nevhodné rozmístění místností, které znemožní použití tohoto topení.

Bude Vás zajímat: Přímotopy: Kdy se vyplatí?

Proto je nevyhnutelné, aby před samotnou stavbou domu bylo již předem počítáno s budoucím topidlem a jeho příapdnou celkovou obestavbou. Při dnešním stupni „zatěsnění“ domů je rovněž nezbytné myslet i na externí přívod vzduchu k topeništi. Ideálně před realizací základů.

Výpočet množství akumulačního materiálu a celou stavbu je pak jednoznačně vhodné svěřit zkušenému kamnáři, který nejen ví, jak na to, ale použije i správné materiály. Systém dlouhodobě pracuje s vysokými teplotami (uvnitř obestavby cca 300°C) a je proto nutné používat jen materiály k tomu určené, a to od krbové vložky po finální omítku.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.03.2014

Photocredit: Jiří Pollak

15

Krbová kamna litinová, nebo kachlová?

Jaké vlastnosti mají litinová a kachlová krbová kamna. Čtěte zde

Když v dřevostavbě zapomenete umělce

Podívejte se, jak naložili s dosluhující dřevostavbou umělci Dan Havel a Dean Ruck.

Ceny zahradních krbů začínají na 3 tisících. Jak si vybrat?

Jaké zahradní krby nabízí náš trh a který splní vaše představy a požadavky? Nabízíme pár tipů, jak při výběru a nákupu postupovat.

Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Betonové ploty nepotřebují zastřihnout ani natřít, dlouho vydrží a vypadají i po letech náramně! Jak je získat a jaké se nabízí?

Palivové dřevo je nejlevnější za poslední dekádu. Může za to kůrovec

Cena palivového dříví klesla meziročně o téměř 40 %. Za kolik jej dnes nakoupíte a vyplatí se dělat zásoby na zimu? Čtěte v našem článku.

Kachlová kamna zažila slávu, pád i vzkříšení. Dnes patří k nejoblíbenějším kamnům českých domácností

Prohlédněte si bohatou galerii kachlových kamen a přečtěte si o jejich historii. Věděli jste, že v době jejich vzniku byly známkou luxusu?

Kachlová a krbová kamna – inspirace pro kachle a obložení

Toužíte po nových kamnech či krbu? Nevíte si rady s výběrem druhu obložení? Inspirujte se možnostmi v našem článku.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun

Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?

Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Existuje několik základních principů, jak snížit náklady za vytápění elektrokotlem. Která distribuční sazba je nejvýhodnější?

V Česku zachvátí požár 3 komíny každý den. Lidé opakují stále stejnou chybu

V loňském roce bylo hlášeno přes 1340 případů požáru komínů. V 85 % případů tomu lze jednoduše předejít prevencí.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE