HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pasivní domy – spočítejte si, zda se vám taková investice vyplatí

Velmi častou otázkou bývá: „A o kolik je ten pasivní dům dražší?“ Ze zkušeností víme, že schopný architekt či projektant umí navrhnout pasivní dům s náklady vyššími o 0–10 % oproti běžnému domu. Pokud firmy tvrdí, že pasivní dům vyjde o třetinu nebo polovinu dráž, neumí pasivní domy dělat. Ověření projektanti, kteří jsou certifikovaní a vzdělávají se, jsou schopni navrhnout jednoduché, efektivní a levné řešení.


Pasivní domy – smysluplnost investice
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Centrum pasivního domu

Kvalitní návrh domu je základem úspory

Průzkumy ukazují, že cena domu zdaleka nesouvisí jen s energetickou náročností domu. Tedy rozdíl mezi pasivním, nízkoenergetickým a obyčejným domem nemusí být ani koruna. Pokud něco ovlivňuje cenu, je to třeba volba materiálů, výběr technického zařízení a další. Především je to ale volba lidí a firem, kteří dům navrhují a následně staví. Špatný návrh se vždy prodraží, a to nejen u pasivního domu. Podívejte se na ukázku správně navržených a zrealizovaných pasivních domů do naší fotogalerie.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Centrum pasivního domu

Mohlo by vás zajímat: Pasivní domy – promyšlený návrh domu rozhoduje o kvalitě celé stavby

Vyplatí se pořídit pasivní dům vzhledem k jeho ceně?

Dům se nestaví na pět ani deset let a každý, kdo si umí spočítat dva a dva a myslí alespoň trochu do budoucna, přijde na to, že tu jiná možnost není. Vše směřuje k energetickým úsporám a připočteme-li k tomu fakt, že pasivní dům poskytuje vysoce komfortní a zdravé bydlení, lze říci, že se určitě vyplatí. Díky povinnosti dokladovat tzv. Průkaz energetické náročnosti budov při stavbě, prodeji i pronájmu se domy na trhu nemovitostí budou prodávat i podle toho, jakou mají spotřebu energie a co uživateli poskytují. Je zřejmé, že pasivní dům si udrží svou cenu mnohem déle než běžný dům. A nakonec také nabízí jistotu a nezávislost do doby, kdy není jasné, jak se budou vyvíjet ceny energií, i když je pravděpodobné, že stále porostou.

Mohlo by vás zajímat: Pasivní domy – kvalitní okna a dveře jsou základ úspory

Co je důležité si uvědomit? 

Navíc je třeba nezapomínat, že dům není jen o počátečních investicích, ale i o tom, kolik ročně dáte za topení a jak se vám v domě bydlí. A to jsme zase na začátku – u kvality vnitřního prostředí, komfortu bydlení, nezávislosti a ohleduplného přístupu k životnímu prostředí. To jsou věci, které se jednoduše zaplatit nedají. A v pasivním domě je máte jisté.

Chcete se dozvědět více o pasivních domech? Přečtěte si také článek o základních principech pasivních domů.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.07.2020

Photocredit: Centrum pasivního domu

4

Dřevostavba je investice, která vám nepřeroste přes hlavu

Kolik stojí dřevostavba? A kolik vás bude stát její užívání? Jak tyto částky udržet pod kontrolou?

Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Jakou mají dřevostavby životnost? Na tuto často kladenou otázku ohledně

Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě?

Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě? Odpověď naleznete zde

Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách

Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.

Jaká je životnost dřevostaveb?

Jak dlouho bude stát vaše dřevostavba? Do životnosti dřevěných konstrukcí promlouvá vlhkost a kvalita provedené práce. Jak? Dočtete se v článku.

Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?

Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?

Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu

Architekti vytvořili originální soběstačný mobilheim. Přečtěte si náš rozhovor a zjistíte, kolik stojí, jak vznikl i co se do něj vejde.

Energeticky soběstačný domek dává staršímu páru vytoužený klid a soukromí

Moderní dům, který si veškerou energii vyrobí sám a svým obyvatelům zajistí maximální klid a soukromí. To je splněný sen staršího páru.

Pasivní domy – efektivní větrání je základem pro zdravý domov

Víte, jak zabezpečit efektivní větrání, díky kterému dosáhnete bonusu v podobě úspory energie? Přečtěte si více v článku.

Pasivní domy – díky správné volbě protopíte sotva třetinu nákladů

Věděli jste, že u pasivních domů je díky správné volbě zdroje potřeba energie na vytápění sotva třetinová? Přečtěte si, jak toho docílit.