Pasivní domy – spočítejte si, zda se vám taková investice vyplatí
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pasivní domy – spočítejte si, zda se vám taková investice vyplatí

Velmi častou otázkou bývá: „A o kolik je ten pasivní dům dražší?“ Ze zkušeností víme, že schopný architekt či projektant umí navrhnout pasivní dům s náklady vyššími o 0–10 % oproti běžnému domu. Pokud firmy tvrdí, že pasivní dům vyjde o třetinu nebo polovinu dráž, neumí pasivní domy dělat. Ověření projektanti, kteří jsou certifikovaní a vzdělávají se, jsou schopni navrhnout jednoduché, efektivní a levné řešení.


Pasivní domy – smysluplnost investice
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Centrum pasivního domu

Kvalitní návrh domu je základem úspory

Průzkumy ukazují, že cena domu zdaleka nesouvisí jen s energetickou náročností domu. Tedy rozdíl mezi pasivním, nízkoenergetickým a obyčejným domem nemusí být ani koruna. Pokud něco ovlivňuje cenu, je to třeba volba materiálů, výběr technického zařízení a další. Především je to ale volba lidí a firem, kteří dům navrhují a následně staví. Špatný návrh se vždy prodraží, a to nejen u pasivního domu. Podívejte se na ukázku správně navržených a zrealizovaných pasivních domů do naší fotogalerie.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Centrum pasivního domu

Mohlo by vás zajímat: Pasivní domy – promyšlený návrh domu rozhoduje o kvalitě celé stavby

Vyplatí se pořídit pasivní dům vzhledem k jeho ceně?

Dům se nestaví na pět ani deset let a každý, kdo si umí spočítat dva a dva a myslí alespoň trochu do budoucna, přijde na to, že tu jiná možnost není. Vše směřuje k energetickým úsporám a připočteme-li k tomu fakt, že pasivní dům poskytuje vysoce komfortní a zdravé bydlení, lze říci, že se určitě vyplatí. Díky povinnosti dokladovat tzv. Průkaz energetické náročnosti budov při stavbě, prodeji i pronájmu se domy na trhu nemovitostí budou prodávat i podle toho, jakou mají spotřebu energie a co uživateli poskytují. Je zřejmé, že pasivní dům si udrží svou cenu mnohem déle než běžný dům. A nakonec také nabízí jistotu a nezávislost do doby, kdy není jasné, jak se budou vyvíjet ceny energií, i když je pravděpodobné, že stále porostou.

Mohlo by vás zajímat: Pasivní domy – kvalitní okna a dveře jsou základ úspory

Co je důležité si uvědomit? 

Navíc je třeba nezapomínat, že dům není jen o počátečních investicích, ale i o tom, kolik ročně dáte za topení a jak se vám v domě bydlí. A to jsme zase na začátku – u kvality vnitřního prostředí, komfortu bydlení, nezávislosti a ohleduplného přístupu k životnímu prostředí. To jsou věci, které se jednoduše zaplatit nedají. A v pasivním domě je máte jisté.

Chcete se dozvědět více o pasivních domech? Přečtěte si také článek o základních principech pasivních domů.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Libor Hrubý
Centrum pasivního domu

Vydáno dne:
16.07.2020

Photocredit: Centrum pasivního domu

4

Mohlo by Vás zajímat: