HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Jaká je živostnost dřevostavby? Na tuto často kladenou otázku je jednoduchá odpověď: pokud bude postavená podle zásad, které udrží dřevo v podmínkách, ve kterých jej nemůže napadnout žádný dřevokazný hmyz ani houba, je životnost dřevostaveb měřitelná na staletí. Dřevo a materiály, které se i v dnešní době používají ke stavbě dřevostavby, neztrácejí postupem času žádné ze svých vlastností. Dokud je však chráníte proti vlhkosti, která umožňuje život dřevokazných hub nebo hmyzu!

Nízká vlhkost v konstrukcích dřevěné stavby je proto alfou a omegou dlouhé životnosti dřevostaveb. V článku si povíme, co s tím.


Stará dřevostavba

Rozhodujícím faktorem ovlivňujícím životnost dřevostavby je vlhkost, respektive místa v konstrukci, kde dochází ke zvýšení vlhkosti dřeva a izolačních materiálů. Zvýšení vlhkosti může mít příčinu buď ve špatně vyřešeném konstrukčním detailu, neodborné montáži nebo užíváním stavby způsobem, na který nebyla konstrukce projektována (například dodatečně umístěný bazén v místech, kde se s ním při projektování dřevostavby nepočítalo).

Základní pravidla pro dlouhou životnost dřevostaveb

Pokud udržíte dřevo v suchu, může být životnost vaší dřevostavby i více než 1400 let jak nám to dokazuje pagoda Hōryū-ji (na úvodní fotografii) v japonském budhistickém klášteře, který byl dostavěn v roce 607 a jedná se o nejstarší dochovanou dřevostavbu vůbec.

Pravidla pro dlouhou životnost dřevostaveb:

  • Dřevostavbu začněte stavět minimálně 30 cm nad rostlým terénem – to je minimální výška, které by měla dosáhnout vaše základová deska
  • Zabraňte srážení vlhkosti v konstrukci správně provedenou parozábranou/parobrzdou – blower door test vám řekne, zda jsou v konstrukci riziková místa nebo je vše v pořádku.
  • V domě dostatečně větrejte a topte. Místnosti se zvýšenou vlhkostí jako jsou koupelny a kuchyně větrejte o to intenzivněji.
  • Nezabudovávejte do konstrukce dřevostavby dřevo, které má vlhkost vyšší než 15%.
  • Eliminujte v dřevostavbě tepelné mosty.

Konstrukční ochraně samotného dřeva se podrobně věnuje článek: 7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně

Představa, že dřevostavby shnijí nebo se prostě rozpadnou, je mylná. Je-li vše uděláno správně a v konstrukci nikde nedochází k významnému nárůstu vlhkosti, není žádný důvod k tomu, aby dřevěná stavba neměla prakticky neomezenou životnost. Dnešní stavby mnohem dříve zastarají „morálně“ a nebudou vyhovovat potřebám dalších generací, které dostanou starší stavbu často spíše jako danajský dar. Je proto opravdu nutné řešit, zda mají dřevostavby životnost 100 nebo 300 let?

Čtěte dále: : Ať se dřevostavba klidně rozpadne

Podělte se námi v diskusi o svůj názor.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.07.2014

16

Co je to dřevostavba

Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva.

Dřevostavba je investice, která vám nepřeroste přes hlavu

Kolik stojí dřevostavba? A kolik vás bude stát její užívání? Jak tyto částky udržet pod kontrolou?

Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce

Rámové konstrukce jsou nejběžnějším typem stavebního systému dřevostaveb. Jsou tvořeny nosnými dřevěnými prvky (stojkami) a opláštěním.

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Komentář: Ať se dřevostavba klidně rozpadne

Zamyšlení nad současnými a budoucími potřebami bydlení.

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?

Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami

Je to pasivní dřevostavba? 5. díl aneb Řešil někdo tepelné mosty?

Zásadní otázka, na kterou byste se měli před samotnou stavbou zeptat.

Malý exkurz do moderní historie dřevostaveb

Jaké dřevostavby se stavěly kdysi, nebo dnes staví za našimi hranicemi? Dozvíte se v článku.

Kolik dřevostaveb se staví v České republice a kolik stojí?

Staví se u nás více dřevostaveb než ve Švédsku? Jaká je průměrná cena za českou dřevostavbu? Víme odpovědi.

Dřevo, vlhko a plísně. Jak se žilo v historických japonských domech?

Japonské domy bývaly plné plísní a aby se v nich dalo žít, zavedli Japonci několik netradičních pravidel. Máme pro vás pravdivou historii japonské architektury.