HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Jaká je živostnost dřevostavby? Na tuto často kladenou otázku je jednoduchá odpověď: pokud bude postavená podle zásad, které udrží dřevo v podmínkách, ve kterých jej nemůže napadnout žádný dřevokazný hmyz ani houba, je životnost dřevostaveb měřitelná na staletí. Dřevo a materiály, které se i v dnešní době používají ke stavbě dřevostavby, neztrácejí postupem času žádné ze svých vlastností. Dokud je však chráníte proti vlhkosti, která umožňuje život dřevokazných hub nebo hmyzu!

Nízká vlhkost v konstrukcích dřevěné stavby je proto alfou a omegou dlouhé životnosti dřevostaveb. V článku si povíme, co s tím.


Stará dřevostavba

Rozhodujícím faktorem ovlivňujícím životnost dřevostavby je vlhkost, respektive místa v konstrukci, kde dochází ke zvýšení vlhkosti dřeva a izolačních materiálů. Zvýšení vlhkosti může mít příčinu buď ve špatně vyřešeném konstrukčním detailu, neodborné montáži nebo užíváním stavby způsobem, na který nebyla konstrukce projektována (například dodatečné umístění bazénu v místech, kde se s ním při projektování dřevostavby nepočítalo).

Základní pravidla pro dlouhou životnost dřevostaveb

Pokud udržíte dřevo v suchu, může být životnost vaší dřevostavby i více než 1400 let jak nám to dokazuje pagoda Hōryū-ji (na úvodní fotografii) v japonském budhistickém klášteře, který byl dostavěn v roce 607 a jedná se o nejstarší dochovanou dřevostavbu vůbec.

Pravidla pro dlouhou životnost dřevostaveb:

  • Dřevostavbu začněte stavět minimálně 30 cm nad rostlým terénem – to je minimální výška, které by měla dosáhnout vaše základová deska
  • Zabraňte srážení vlhkosti v konstrukci správně provedenou parozábranou/parobrzdou – blower door test vám řekne, zda jsou v konstrukci riziková místa nebo je vše v pořádku.
  • V domě dostatečně větrejte a topte. Místnosti se zvýšenou vlhkostí jako jsou koupelny a kuchyně větrejte o to intenzivněji.
  • Nezabudovávejte do konstrukce dřevostavby dřevo, které má vlhkost vyšší než 15%.
  • Eliminujte v dřevostavbě tepelné mosty.

Konstrukční ochraně samotného dřeva se podrobně věnuje článek: 7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně

Představa, že dřevostavby shnijí nebo se prostě rozpadnou, je mylná. Je-li vše uděláno správně a v konstrukci nikde nedochází k významnému nárůstu vlhkosti, není žádný důvod k tomu, aby dřevěná stavba neměla prakticky neomezenou životnost. Dnešní stavby mnohem dříve zastarají „morálně“ a nebudou vyhovovat potřebám dalších generací, které dostanou starší stavbu často spíše jako danajský dar. Je proto opravdu nutné řešit, zda mají dřevostavby životnost 100 nebo 300 let?

Čtěte dále: : Ať se dřevostavba klidně rozpadne

Podělte se námi v diskusi o svůj názor.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.07.2014

16

Mohlo by Vás zajímat: