HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Jaká je živostnost dřevostavby? Na tuto často kladenou otázku je jednoduchá odpověď: pokud bude postavená podle zásad, které udrží dřevo v podmínkách, ve kterých jej nemůže napadnout žádný dřevokazný hmyz ani houba, je životnost dřevostaveb měřitelná na staletí. Dřevo a materiály, které se i v dnešní době používají ke stavbě dřevostavby, neztrácejí postupem času žádné ze svých vlastností. Dokud je však chráníte proti vlhkosti, která umožňuje život dřevokazných hub nebo hmyzu!

Nízká vlhkost v konstrukcích dřevěné stavby je proto alfou a omegou dlouhé životnosti dřevostaveb. V článku si povíme, co s tím.


Stará dřevostavba

Rozhodujícím faktorem ovlivňujícím životnost dřevostavby je vlhkost, respektive místa v konstrukci, kde dochází ke zvýšení vlhkosti dřeva a izolačních materiálů. Zvýšení vlhkosti může mít příčinu buď ve špatně vyřešeném konstrukčním detailu, neodborné montáži nebo užíváním stavby způsobem, na který nebyla konstrukce projektována (například dodatečné umístění bazénu v místech, kde se s ním při projektování dřevostavby nepočítalo).

Základní pravidla pro dlouhou životnost dřevostaveb

Pokud udržíte dřevo v suchu, může být životnost vaší dřevostavby i více než 1400 let jak nám to dokazuje pagoda Hōryū-ji (na úvodní fotografii) v japonském budhistickém klášteře, který byl dostavěn v roce 607 a jedná se o nejstarší dochovanou dřevostavbu vůbec.

Pravidla pro dlouhou životnost dřevostaveb:

  • Dřevostavbu začněte stavět minimálně 30 cm nad rostlým terénem – to je minimální výška, které by měla dosáhnout vaše základová deska
  • Zabraňte srážení vlhkosti v konstrukci správně provedenou parozábranou/parobrzdou – blower door test vám řekne, zda jsou v konstrukci riziková místa nebo je vše v pořádku.
  • V domě dostatečně větrejte a topte. Místnosti se zvýšenou vlhkostí jako jsou koupelny a kuchyně větrejte o to intenzivněji.
  • Nezabudovávejte do konstrukce dřevostavby dřevo, které má vlhkost vyšší než 15%.
  • Eliminujte v dřevostavbě tepelné mosty.

Konstrukční ochraně samotného dřeva se podrobně věnuje článek: 7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně

Stará dřevostavba, kostel
Kostel svatého Jana Křtitele (Slavoňov) - 1553. Foto: Mirka Schärfnerová

Představa, že dřevostavby shnijí nebo se prostě rozpadnou, je mylná. Je-li vše uděláno správně a v konstrukci nikde nedochází k významnému nárůstu vlhkosti, není žádný důvod k tomu, aby dřevěná stavba neměla prakticky neomezenou životnost. Dnešní stavby mnohem dříve zastarají „morálně“ a nebudou vyhovovat potřebám dalších generací, které dostanou starší stavbu často spíše jako danajský dar. Je proto opravdu nutné řešit, zda mají dřevostavby životnost 100 nebo 300 let?

Čtěte dále: : Ať se dřevostavba klidně rozpadne

Podělte se námi v diskusi o svůj názor.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Karel Slovák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
06.07.2018

16 -4

Mohlo by Vás zajímat: