HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavba je investice, která vám nepřeroste přes hlavu

Nový dům je jednou z největších investic, kterou většina lidí za svůj život učiní. Prostředky, které investujete do postavení dřevostavby, však nejsou posledním a v mnoha případech ani tím největším výdajem, který musíte uhradit. Počítejte také s výdaji spojenými s užíváním domu, ty mohou i několikanásobně převýšit cenu na jeho pořízení. Celková investice do nového bydlení se tak může vyšplhat o mnoho výš, než jste očekávali. Jak tento problém vyřeší dřevostavby?

dům z peněz
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Nejvyššími položkami v nákladech na užívání jsou náklady na vytápění a energetická spotřeba, která je pro provoz domu nezbytná. Právě tyto výdaje Vám redukuje na minimum a dosahuje mnohem lepších výsledků než zděné stavby.

O jeden z důvodů se postarali sami čeští zákonodárci. Dřevostavby jsou lehké konstrukce, a aby mohly být vůbec zkolaudovány, musí podle normy ČSN 730540/2 splňovat přísnější kritéria na ochranu tepla než zděné stavby. Koeficinet prostupu tepla stěnou dřevostavby si spočítejte v naší kalkulačce. Tento rozdíl je odůvodněn tím, že zděné stavby mají větší tepelnou setrvačnost a tudíž akumulují teplo, což konstrukční systém dřevostaveb umožňuje pouze v omezené míře. Dřevostavby tak musí více dbát na tepelnou izolaci a energetickou náročnost budovy a proto většina dřevostaveb splňuje nízkoenergetický standard.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Homola, 100 dřevostaveb, Shutterstock

Správná izolace je dlouhodobě výhodná investice nejen u dřevostaveb

Akumulace tepla do stěn zděných staveb má své výhody i nevýhody. Například v létě se zděná stavba déle zahřívá a stěny po určitou dobu vyrovnávají vysoké teploty v exteriéru tím, že chladí interiér. Problém nastává, když vysoké teploty trvají delší dobu a stavba se naopak zahřívá a nestačí přes noc zchladnout. Veškeré akumulované teplo ve stěnách pak ohřívá i interiér a je potřeba dům ochlazovat vzduchotechnikou, čímž náklady na užívání rostou. Tomuto fenoménu se dřevostavby brání vhodně zvoleným typem izolace, která brání přehřívání domu a udržuje stabilní vnitřní teplotu domu, aniž by bylo potřeba použít klimatizaci.

Bude Vás zajímat: Cena dřevostavby a jak ji stanovit?

I v zimě vám dřevostavba šetří náklady, a to díky tzv. tepelné jímavosti stěn, která je u dřevostaveb nižší než u staveb zděných. V praxi to pak znamená, že v dřevostavbě máte větší pocit tepla než ve zděných stavbách a je dokázáno, že teploty pro optimální tepelnou pohodu v místnostech dřevostavby stačí udržovat v průměru o 2°C nižší než ve zděných domech. Z pohledu výdajů – v dřevostavbě jsou nižší náklady na vytápění domu při stejném prostupu tepla jako mají zděné stavby.

Dřevostavba se vyplatí

Z pohledu úspory nákladů na užívání jsou výhodnější dřevostavby. Zděná stavba se srovnatelnými pořizovacími náklady totiž neposkytuje odpovídající úsporu ve fázi užívání. Díky variabilitě použití různých konstrukčních systémů vám dřevostavby nabízí široký prostor pro optimalizaci tepelných vlastností domu a umožňuje vám udělat z pořízení nového bydlení opravdu výhodnou investici.

Bude Vás zajímat: Dřevostavby do 2 milionů


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.10.2011

30

Dřevostavbu levnou nebo dobrou?

Je možné mít dobrý a ještě k tomu levný dům? Hledáme odpověď.

Největší databáze dřevostavitelů

Chcete stavět dřevostavbu a hledáte firmu? Jste na správné adrese

Dřevostavba je srdcovka nebo pragmatismus?

Jaké jsou důvody k tomu, že se rozhodnete pro dřevostavbu? Rozhodujete se srdcem nebo hlavou? Vaše myšlenky a pocity (možná i předsudky) vám pomůže utřídit tento článek.

Jak vybrat firmu, aby stavba domu nebyla noční můrou?

Jak vybrat firmu, aby stavba domu nebyla noční můrou? Poradíme

Konkurence jako výhoda a příslib lepších časů pro české dřevostavby

Konkurence mezi dřevostavbami přináší kvalitu. Přesto vybírejte obezřetně.

Rizika dřevostaveb? Cena domu a firma, která jej bude stavět, říká Vratislav Blaha

Co stojí za rozvojem dřevostaveb u nás, a kde se schovávají rizika, na která byste si při výběru domu měli dát pozor?

Kolik dřevostaveb se staví v České republice a kolik stojí?

Staví se u nás více dřevostaveb než ve Švédsku? Jaká je průměrná cena za českou dřevostavbu? Víme odpovědi.

Jaká je životnost dřevostaveb?

Jak dlouho bude stát vaše dřevostavba? Do životnosti dřevěných konstrukcí promlouvá vlhkost a kvalita provedené práce. Jak? Dočtete se v článku.

Rekonstrukce bytu ušitá na míru modernímu muži

Rekonstrukce bytu v Sao Paulo je ukázkou toho, jak lze vytvořit originální a moderní bydlení na malém prostoru, které respektuje svého majitele.

Jak při zařízení prvního bydlení finančně nevykrvácet

Zařízení prvního bydlení je pro mladé lidi často náročným úkolem. Přinášíme ty nejdůležitější rady, jak vše zvládnout a vytvořit příjemné bydlení za málo peněz.