HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pioneer Log Homes: Kanadský král mezi srubaři

Nejznámější srubařská firma na světě je z Kanady a staví sruby už více než 40 let. Za tuto dobu dokázala postavit tisíce úchvatných staveb po celém světě. Má dokonce svůj vlastní televizní pořad, kde tesaři popisují nejen postupy, jak své sruby staví, ale také problémy, se kterými se musí vypořádat. Co je klíčem k jejich úspěchu vám přiblížíme v tomto článku. Jejich nezaměnitelné realizace najdete v této galerii srubů, kde najdete jak exteriéry, tak interiéry.


srub z kuláčů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pioneer Log Homes of B.C.

Miluj to, co děláš a dělej to, jak nejlépe umíš

Když pomineme patos, který se nám vybaví, když ohranou větu „Miluj to, co děláš!“ slyšíme z úst motivačních koučů, tak se tímto heslem tesaři z Pioneer Log Homes of B.C. prý opravdu řídí. Určitě je to velká část jejich úspěchu. Prohlédněte si jejich fantastické stavby ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pioneer Log Homes of B.C.

Práce na těchto kanadských srubech vyžaduje vysoký podíl ruční práce a velkou řemeslnou zdatnost. Tesaře si v této firmě proto školí přes čtyři roky, než mu dovolí pracovat samostatně. Ti jsou pak na svou práci náležitě hrdí a jsou za ni také dobře ohodnoceni. 

Za 40 let, co Pineer Log Homes sruby staví, si v této firmě vyvinuli i vlastní tesařské spoje. Kvůli velkému průřezu kmenů, které ve stavbách často používají a faktu, že zásadně nepoužívají kovové spojovací prvky, jim asi klasické tesařské spoje nedostačovaly, a tak se řemeslo muselo adaptovat.

Surovina pro sruby

Dalším aspektem, které dělá sruby Pioneer jedinečné, je jejich vzhled. Od ostatních srubů je rozeznáte na první pohled. Není to jen jejich honosnost a precizní řemeslné zpracování, ale také surovina, ze které je staví. Typická zvrásněná struktura odkorněných a opracovaných kuláčů patří Zeravu obrovskému (Thuja plicata) také zvanému tůje obrovská.

Tůje obrovská dorůstá výšky 60–70 metrů a její průměr kmenů je až 4 metry. Tento druh dřeviny roste pouze lokálně a to právě v místě Pioneer Log Homes v Britské kolumbii, tedy na severozápadě USA a jihozápadě Kanady). Tento druh tůje má vysokou odolnost proti napadení biotickými škůdci a navíc je velmi lehký (hustota 400kg/m3 je nižší než u našeho smrku).

Mohlo by vás zajímat: Hustota českých dřevin a výpočet jejich hmotnosti

Na první pohled byste z této velmi vrásčité dřeviny stavět nechtěli, ale právě toto dokázali Pioneer překonat a proměnit to tak ve svůj benefit, díky kterému jejich sruby poznáte na první pohled.

TIP: Sruby a roubenky, které se vám budou líbit

Technologický postup stavby Pioneer srubu

  • Před vyřezáním se každý kuláč srubu nechá minimálně rok vyschnout.
  • Všechny sruby jsou nejdříve vyřezány a sestaveny v Britské Kolumbii a až poté převezeny na místo stavby a tam znovu postaveny.
  • Ke spojování jednotlivých dřevěných dílů nepoužívají kovové spojovací prostředky, ale tesařské spoje, klíny, kolíky apod.
  • Ve stavbách je typickým prvkem tzn. rodinný strom, což je výrazný interiérový prvek, který zároveň vynáší střechu.

Mohlo by vás zajímat: Rustikální styl bydlení aneb vneste přírodu i k sobě domů

Být králem srubařů není snadné

Televizní pořad, který dokumentuje stavbu srubů firmy Pioneer Log Homes se jmenuje Timber Kings. Pasovat se do role krále není jednoduché! Pod dohledem televizních diváků se od firmy očekává skutečně jen to nejlepší, ať už se to týká komunikace se zákazníky nebo precizně odvedené práce. Když za vámi přijde někdo, kdo říká, že je král svého řemesla, tak už je to určitý závazek. 

A zde jsou některá fakta:

  • Postavili rozlohou největší srub na světě, který má zastavěnou plochu 10 591 m2 a stál 28 milionů dolarů.
  • V týmu Pioneer Log Homes pracuje přes 120 lidí.
  • Realizace srubů jsou po celém světě i v oblastech, kde musí odolat zemětřesením hurikánům nebo tornádům.

Prohlédněte si impozantní sruby Pioneer Log Homes v nabité fotogalerii.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.05.2017

Photocredit: Pioneer Log Homes of B.C.

15

Sruby a jejich budoucnost

Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?

Srubové domy: Fakta a inspirace

Nadchly vás srubové domy? Jaký je rozdíl mezi kanadským srubem a norskou technologií? Prohlédněte si fotogalerii srubů plnou inspirace.

Vymazlený kanadský srub, který musíte vidět

Stylový horský srub, který je vymazlený do posledního detailu. Tato fotogalerie vás vtáhne do pravé romantiky kanadského srubu.

Fotogalerie: 100+ srubů a roubenek, ve kterých chcete bydlet (aspoň na víkend)

Sruby a roubenky ukazují krásu pravého dřeva. Najděte si v galerii tu, ve které byste chtěli strávit pohodový víkend vy.

Jak se žije v kanadském srubu: příběh rodiny Báry a Zdeňka

Proč se manželé Bára a Zdeněk rozhodli právě pro tento typ dřevostavby? A jak se jim v ní žije několik let po stavbě?

Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?

Víte, že ve Finsku jsou v přírodě volné chaty pro denní potřebu, nebo i pro přespání? Jejich použití je zdarma a nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině.

Video: Stavba palisádového domu na Aljašce

Podívejte se, jak lze vyrobit víkendovou chatu palisádovým stylem. Není třeba mít partu dělníků, ale jen představu o tom co chcete dělat a 4 šikovné ruce.

Dům se střechou ve tvaru roztažených ptačích křídel

Střecha ve tvaru ptačích křídel v letu a prosklené stěny od podlahy ke stropu, to je kanadský recept na monumentální výhledy.

Osudový srub v podhůří Jeseníků – netradiční příběh Martiny a Zdeňka

V článku se dočtete o zajímavém životním příběhu manželů, kteří odešli z Prahy a všechno opustili, aby si splnili sen a postavili si nádherný srub na Jesenicku. Prohlédněte si i fotogalerii.

Finské sruby – proč patří k těm nejdokonalejším na světě?

Jak to Finové dělají, že dokážou postavit ty nejkvalitnější sruby na světě? Odpověď naleznete v našem článku o historii finských srubů.