HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přehlížení plísně v koupelně mívá fatální následky. Některé druhy lidé neumí rozpoznat

Asi každý se již doma nebo alespoň na cestách setkal s plísní v koupelně. Pokud se to stane na hotelu, jednorázový pobyt asi nějak přežijeme. Pokud se však plísně vyskytnou u nás doma, může se jednat o mnohem závažnější problém, než se na první pohled zdá. Povědomí o riziku, které v sobě taková situace nese, je bohužel ve společnosti velmi malé. Stejně tak mnoho lidí neví, co vše je a co není plíseň a jak ji rozpoznat. Mnohdy proto lidé ve svých koupelnách plísně mají, aniž by o tom věděli. Dívají se na ně každý den při čištění zubů a dýchají toxický vzduch.


Plísně v koupelně
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pixabay (CC0) a Shutterstock

Důležité je poznat, s kým máte tu čest

Sedliny v koutech vydlážděných zdí, podivně barevné fleky mezi spárami, drobounké tmavé skvrny na parapetech či v rozích oken, matné nebo na omak lepkavé povrchy. Mohou to být plísně? Pokud máte v koupelně nedostatečné větrání, minimální prostup přirozeného denního světla anebo vás trápí kondenzace vodních par a vysoká vlhkost vzduchu, zní odpověď, že nejspíš ano.

Abyste si byli opravdu jistí, že se potýkáte s plísněmi a nikoliv obyčejnou nečistotou, můžete vyzkoušet malý experiment. Plísně sice vítají vlhkost a teplo vyhřátých nevětraných místností, ale chemie jim nevoní. Když na vatovou tyčinku nanesete chlornan sodný (anebo jiné bělidlo), zkuste se té podezřelé skvrny dotknout. Pokud zareaguje tím, že zesvětlá, máte o důvod k radosti méně. Je to plíseň a vy musíte jednat.

Nechám to být, vždyť to skoro není vidět

To by byla chyba. Neřešené plísně se mohou rychle propsat do zdraví celé rodiny. Nemusí být nikterak velké na to, aby dokázaly podráždit kůži, vyvolat ekzém nebo alergickou reakci či způsobit respirační onemocnění. Zvládnou narušit váš imunitní systém, způsobit zažívací potíže, zapříčinit astma nebo bolesti kloubů. Jsou totiž toxické. A některé i smrtelně nebezpečné. Je dobré vědět, s kterými z nich máte co dočinění, než se s nimi pustíte do boje.

Lidé používají do staveb materiály se škodlivými látkami. Zkušený tesař upozorňuje na nebezpečí

S jakými plísněmi se můžete potkat?

Aspergillus

Česky se mu říká kropidlák. Tvoří šedozelené povlaky s bělavěžlutým okrajem. Je jednou z nejobyčejnějších a nejčastějších plísní v koupelnách a celkově domácnostech. Dobrá zpráva to určitě není pro astmatiky, u nich může vdechnutí spor vyvolat silnou reakci. Pokud je vdechne někdo s oslabenou imunitou, může se tato plíseň začít množit v jeho plicní tkáni a způsobit tzv. aspergilózu – závažné onemocnění dýchacích cest.

Cladosporium

Do češtiny ji překládáme jako čerň. Její přítomnost oceníme spíš ve vinařských sklepech, je známkou těch správných podmínek pro zrání vína. V domácnosti ji ale za ušlechtilou považovat nemůžeme. Špinavě černý prach (na světle též olivově tmavě zelený), utvářející kruhovité kolonie, je zdrojem nepříjemného zatuchlého zápachu. Astmatikům umí přitížit, ale nebezpečný je hlavně pro plíce a ledviny domácích zvířat.

Strachybotrys

Překládá se do češtiny jako černý kropidlák. V mnoha ohledech je funkčním spojením negativních rysů dvou předchozích zmíněných. Dobře to není. Její spory ohrožují zdraví osob s astmatem, alergiemi a oslabeným imunitním systémem. Má výrazný zatuchlý zápach, který lze ucítit i tehdy, když není plíseň vidět. Ke svému růstu potřebuje konstantní vlhkost. Často číhá za zdí nebo sádrokartonem.

Trichoderma

České jméno nemá, ale na starostech vám to neubere. Drží se na stěnách, podél tapet i dřevěných obložení. Do koupelny zavítá v okolí netěsností vodovodního potrubí. Typicky se umí usadit pod umyvadly. Pro zdraví dospělého člověka škodlivá sice není, ale je obtížné se jí zbavit. Běžným antimykotickým prostředkům totiž úporně odolává.

Alternaria

Česky čerň střídavá. Je vřeckovýtrusnou houbou. Nejčastěji se na ni dá narazit v nedostatečně větraných sprchových koutech a místech, kde sprchový závěs přiléhá ke stěně, ale zabydlet se umí i na vlhkých omítkách v interiéru. Problém představuje pro alergiky a lidi s již existujícími kožními problémy.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Luxusní zahradní bazén za pár korun – jednoduchý návod na stavbu svépomocí

Chaetomium

Neboli chlupatec, svému roztomilému jménu navzdory je zdrojem pořádných potíží. Je to jedna z těch nejnebezpečnějších plísní, s nimiž se v koupelně můžete setkat. Vyskytuje se na dřevě, sádrokartonu a tapetách v koupelně. Ke svému růstu vyžaduje vysokou vlhkost. Její barva se s postupem jejího vývoje mění, od bílé přes modravou až po tmavě hnědou. Tato plíseň v extrémech vyvolává závažná až smrtelná onemocnění, včetně infekce mozku. Běžně pak způsobuje infekce kůže a nehtů. Skutečně s ní tedy není legrace.

Vydáno dne:
19.04.2024

Photocredit: Pixabay (CC0) a Shutterstock

5

Pasivní domy – riziko šíření vlhkosti a vzduchotěsnost stavby

Vzduchotěsnost stavby je spolu s jejím zateplením klíčovým faktorem. Víte, jaké zásady je nutné dodržet k dosažení pasivního standartu stavby?.. Číst více →Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

Přečtěte si základní informace o rekuperaci vzduchu, její ceně, možnostech využití a výhodách a nevýhodách jednotlivých typů... Číst více →Většina lidí si myslí, že šednutí dřeva znamená hnilobu. Jak je to doopravdy?

Proč dřevo v exteriéru šedne a co to způsobuje? Je pak dřevo znehodnocené, nebo se jedná o přirozený proces? Nejen to se dozvíte v našem článku... Číst více →Rekuperace šetří tisíce korun ročně. Češi jí přesto stále nevěří

Systém rekuperace se perfektně hodí do pasivních a nízkoenergetických domů. Obstarává proces větrání, aniž by se vyhazovaly tisíce oknem ven... Číst více →Řemeslníci varují před „nastavením oken do zimního režimu“. Jedná se o mýtus, který okna ničí

S každým příchodem zimy se vrací také mýtus o zimním a letním režimu plastových oken. Ten však místo očekávané úspory přináší zničená okna... Číst více →Lidé používají do staveb materiály se škodlivými látkami. Zkušený tesař upozorňuje na nebezpečí

Když se Jaroslav rozhodl postavit si rodinný dům, zvažoval, jaké materiály použít. Sám trpí lupénkou, a proto se zaměřil na světoznámý syndrom nemocných budov (SBS). V rozhovoru nám otevřel oči mnoha cennými informacemi, které by měl znát každý, kdo se chystá stavět rodinný dům či menší příbytek nebo rekonstruovat původní objekt... Číst více →Přehlížení špatné vlhkosti v domácnosti se lidem nepříjemně prodražuje

Rychlé možnosti prozatím využívají pouze méně početné rodiny a mladé páry žijící v garsonkách. Cenově dostupné řešení by přitom jistě uvítaly i větší rodiny žijící ve starších domech, kde je problém s nadměrnou vlhkostí denním chlebem... Číst více →Rezavé skvrny lidem nevratně poškozují umyvadla. Přitom jim lze celkem snadno předejít

S hnědočervenou usazeninou, která vzniká zejména v koupelnovém umyvadle, se již setkal pravděpodobně každý. Ne každý však ví, o co přesně se jedná a jaké dopady může mít toto na první pohled neškodné znečištění na choulostivé a často velmi drahé části vaší koupelny... Číst více →