HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Plovoucí dům v malebných jižních Čechách skýtá víkendový relax na vodě

Moderní víkendový dům, který se doslova vznáší na vodní hladině rybníka, v sobě snoubí jednoduché linie, dřevo v kontrastu s černými detaily a sklem a téměř asketický geometrický vzhled. Jeho zasazení do malebné přírody přesto není rušivé a působí velmi bezprostředně.


Moderní plovoucí dům na rybníku obklopeném lesy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: SM Ponton

Majitelé si přáli dům postavený na hladině rybníka

Požadavek majitelů zněl jasně – navrhnout a postavit plovoucí dům, který bude sloužit jako celoroční rekreační objekt. A to se trojici autorů stavby (Mgr. art. Jaroslav Šmondrk, Ing. Peter Mandl, Ing. arch. Ivan Kreva) dokonale povedlo. Dům je umístěný na polosamotě v krásném prostředí jižních Čech, přímo na hladině tamějšího rybníka. Jižně orientovaná terasa podél celé strany domu nabízí odpočinek v paprscích slunce a tiché pozorování třpytivé vodní hladiny. Na krásný výhled z terasy a další fotky včetně půdorysu domu se můžete podívat v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: SM Ponton

Promyšlená dispozice domu nabízí plnohodnotné ubytování až 4 osob

Dispoziční řešení domu je jednoduché a funkční. Užitná plocha 93 m2 (včetně terasy 33 m2) nabízí dostatek místa pro vytvoření vzdušného prostoru, který si autoři dali za cíl. Největší plochu tvoří odpočinková část spolu s jídelnou a kuchyňským koutem. Díky přilehlé terase je tento společenský prostor ještě rozšířený a přes velkou prosklenou plochu s posuvným systémem vizuálně propojený s exteriérem. Dispozice dále zahrnuje dvě ložnice, koupelnu s toaletou a komoru. Celá plocha domu včetně vestavěných úložných prostor je promyšleně využita tak, aby nabídla jak funkční, tak pohodlné zázemí. Celková zastavěná plocha víkendového domu je 108 m2.

Proč padla volba na dřevostavbu?

S přihlédnutím k lokalitě přírodního parku České Kanady a také ke skutečnosti, že se jedná o plovoucí dům, ideálním materiálem pro konstrukci i obklady nad vodou bylo dřevo. Nosná konstrukce dřevostavby je sloupková, s mezistěnovou tepelnou izolací z minerální vlny. Plochá střecha je vybavená hydroizolací z měkčeného PVC.

Mohlo by vás zajímat: Unikátní dřevostavba v České Kanadě inspirovaná severským stylem

Jak si autoři stavby poradili s plovoucím základem domu a inženýrskými sítěmi?

Plovoucí základ domu je tvořen třemi modulárními železobetonovými pontony, které byly na místo dovezeny kamiony a následně byly spojeny na vodní hladině do jedné tuhé plovoucí platformy. Dům je napojený na elektrickou přípojku, která je umístěna na břehu, a na vrtanou studnu. Odpadní voda je směřována do čističky, která je zabudovaná do jednoho z pontonů. Teplo v domě zajišťuje elektrické podlahové vytápění doplněné o krbovou pec s kovovým komínem vedeným po vnější stěně domu. Je možné, že majitelé budou dům v budoucnu využívat pro trvalé bydlení, a díky tomuto důmyslnému a funkčnímu řešení v něm budou mít veškerý komfort. Tato plovoucí víkendová dřevostavba zrealizovaná v roce 2018 vzbudila velký ohlas mezi odbornou i laickou veřejností a byla vybrána na výstavu Salon dřevostaveb 2020, který se uskuteční v termínu 22.–24. 10. 2020 ve Vnitroblocku v Praze.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.05.2020

Photocredit: SM Ponton

2

Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde.

Hausbót: dřevostavba, na které si ujedete

Líbil by se Vám život na hausbótu? V tom případě se nechte inspirovat touto fotogalerií, kde najdete velmi povedené a zajímavé kousky.

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.

Víkendová chata na indický způsob nebo spíše luxusní dřevostavba mezi tropickými palmami – tak by se dala charakterizovat stavba Palmyra House. Podívejte se, jak vypadá netradiční útočiště před ruchem velkoměsta.

Specifika bydlení na vodě: Bez kolaudace i vodováhy

Láká vás bydlení v hausbótu, na lodi nebo v plovoucím domě? Přečtěte si, jak se navrhují, stavějí, jak se v nich bydlí a jaká mají specifika.

Návštěva víkendové dřevostavby v Posázaví: „Hledali jsme kontrast k životu ve městě.“

Podívejte se fotky moderní víkendové dřevostavby, která vyrostla v blízkosti Prahy u řeky Sázavy. V článku se dozvíte, s jakou filozofií majitelé chatu stavěli a jak celý proces probíhal.

Dům s názvem House on Clifden Bay vás zaujme i svým okolím

Kombinace dřeva, skla a kamene – to nemůže dopadnout jinak než dokonale. Dům, na který se dnes podíváme, stojí v blízkosti oceánu.

Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení

Navštívili jsme nádhernou moderní dřevostavbu u vodní nádrže Slapy, kterou si nechali postavit manželé Lucie a Jan jako víkendový dům na místě původní staré chalupy. Proč stavěli s architektem a co mají na domě nejraději?

Dřevěný Wave House je prodloužením moře

Dřevěné vlny střechy kopírují zbrázděné podloží. Architekti pro netradiční stavbu Wave House na nerovném terénu zužitkovali plastičnost dřeva, které garantuje statickou pevnost a současně lehkost.

Unikátní dřevostavba v České Kanadě inspirovaná severským stylem

Manželé Lea a Martin si splnili svůj sen o víkendové dřevostavbě ve skandinávsém stylu na pohádkovém místě v České Kanadě. Jak našli pozemek a jak probíhalo plánování a výstavba?

Ze staré loděnice se stala elegantní chata. Stojí na ostrově uprostřed jezera

Navštivte s námi tajemnou chatu, která stojí na opuštěném ostrově uprostřed kanadského jezera. Z původní loděnice tu majitelé s pomocí architektů vykouzlili překrásné, romantické místo.