HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.

Jezdíte o víkendu rádi na chatu nebo do přírody? Pojďte se s námi společně podívat na netradiční dřevostavbu, kterou si postavili lidé unavení z městského ruchu. Hledali útočiště v klidné a čisté přírodě, a tak si postavili famózní dvojdům ve stínu palmového háje s výhledem na moře. Inspirujte se v našem článku, jak může vypadat taková víkendová dřevěná chatička v Indii.


Palmyra House
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Forgemind ArchiMedia

Nedaleko indické Bombaje na pobřeží Arabského moře uprostřed palmového lesa se nachází nádherná dřevostavba s názvem Palmyra House.

Zrodila se doslova z místní přírody

Všechny materiály použité v této dřevostavbě pochází z blízké lokality stavby. To bylo součástí filozofie celého projektu, která se ztotožňuje se zásadami trvale udržitelného stavění. V Indii běžné, ale pro nás neznámé. Jaké materiály tedy v domě nalezneme?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Forgemind ArchiMedia

Pro našince netradiční materiály

  • Nosná konstrukce byla postavena z místního velice odolného a kvalitního dřeva stromu zvaný vrcholák (latinsky Terminalia). Konstrukční spoje ve stavbě jsou řešeny tradičními tesařskými způsoby.
  • Venkovní žaluzie dávají stavbě svůj charakteristický vzhled. Byly ručně vyrobeny ze dřeva palmy palmyra (odtud i název stavby), česky zvané lontar (latinsky Borassus). Jedná se o nevelký druh palem, který je považován za jeden z nejdůležitějších stromů v Kambodži a Indii. Má všestranné využití, a dokonce patří mezi hospodářsky nejvýznamnější palmy.
  • V exteriéru se nacházejí ručně zpracované konstrukční detaily z mědi a hliníku.
  • Interiérové povrchy jsou z teakového dřeva a speciálního indického kamene.
  • Lokálně těžený černý čedič byl použit k vybudování kamenných podezdívek a stěn bazénu.

Dispoziční řešení indické víkendové chaty

Palmyra House se sestává ze dvou samostatně stojících budov. Obě jsou postaveny na kamenných základech. V severním domě se nachází obývací pokoj, studovna a ložnice. V jižním domě je pak kuchyně, jídelna a hostinské pokoje. Interiéry jsou vzdušné a otevřené, což umožňuje vynikající větrání v tropickém podnebí.

Celková užitná plocha domů je 277 m2. Mezi stavbami je pak asi osm metrů široké prostranství, ve kterém se nachází i bazén. Z něj je na jednu stranu výhled na nedaleké Arabské moře, na druhé straně se můžete zadívat do hustého palmového porostu. Prohlédněte si detaily v naší fotogalerii.

Soulad stavby s okolím

Tento jedinečný architektonický projekt je v maximálním souladu se svým okolním prostředím. Architekt stavby ilustroval ekologický potenciál palem palmyra tak, že navrhl a postavil krásný dům z tohoto dřeva přímo uprostřed jejich plantáže. Celá stavba byla navíc vyrobena ručně! Od založení základů až po výrobu žaluzií, které tvoří vnější stěny obou domů. To jí dodává stavbě ještě větší kouzlo.

Kam se za tímto rájem vydat?

Stavba leží na západoindijském pobřežní u města Alibaug asi 100 km jižně od Bombaje.

Architekt a ocenění

Autorem návrhu je původem indický architekt Bijoy Jain z architektonické kanceláře Studio Mumbai Architects. Stavba získala významné architektonické ocenění BSI Swiss Architectural Award 2012.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.05.2018

Photocredit: Forgemind ArchiMedia

2

Tradiční japonská architektura: Rezidence rodiny Sakano

Fotogalerie vás provede japonskou dřevostavbou s papírovými dveřmi a bonsají na zahradě.

České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě

Fascinující dřevěná rozhledna postavená českým týmem architekta Martina Rajniše se stala dominantou Svatého města Jeruzaléma. Prohlédněte si fotky rozhledny a přečtěte si více o této zajímavé stavbě.

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou

Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Jak se žije v tradičním malém domku nad pláží, kde migrují velryby?

Pozorovat z terasy migrující velryby nebo pasoucí se losy můžou obyvatelé malého tradičního domku, který stojí nad pláží nejvýchodnějšího kanadského ostrova.

Jak rychle a levně postavit horskou chatu

Postavit rychle a levně chatu není nic jednoduchého. Jak to udělat, aby se stavba neprodražovala a zbytečně neprotahovala? Podívejte se na španělský recept.

Chata pro lidi, kteří milují drsný severský les a moře

Jaké jsou typické tradiční dřevostavby v Estonsku? Říká se jim koda. Tamní architekti přišli s novinkou a jejich archaický design upravili pro potřeby moderního bydlení. Jak to dopadlo?

Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa

Jedině chata, ke které ani nevede cesta, dokáže zajistit úplnou relaxaci a digitální detox. Dokázali byste v ní strávit pár dní?

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů

Norský pár si splnil svůj životní sen – postavil si skromnou chatu vlastníma rukama a pouze ze dřeva z vlastního lesa.

Udržitelná dřevostavba Villa Akoya je pozvánkou do tropického ráje

Prohlédněte si exotickou plážovou vilku postavenou podle pravidel udržitelnosti. Je totiž celá ze dřeva! Zavítejte s námi na chvíli do Kostariky.