HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ze staré loděnice se stala elegantní chata. Stojí na ostrově uprostřed jezera

Na místo musíte odplout lodí a dovnitř se dostanete jen po úzkém molu. Tahle chata se totiž nachází na ostrově uprostřed kanadského jezera. Odlehlost lokality vám garantuje soukromí a klid. A pohodu? Za tou stojí špičková práce architektů, kteří ze staré a nevyužívané loděnice vytvořili záviděníhodnou chatu.


Chata na pustém ostrově
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: David Whittaker

Před zraky nezvaných hostů skrytý rybářský ráj, dosud masovým turismem neobjevená přírodní zóna klidu; kraj, který se prý od časů indiánů skoro nezměnil. Pohledů na kanadské jezero Kawagama se nabízí hned několik a většina z nich se odhalí jen těm, kteří o ní už dopředu něco vědí. Jinak je totiž velmi snadné celý zalesněný mokřadní region minout a pokračovat dál k Velkému Medvědímu jezeru v severozápadním teritoriu, tedy k tradičnímu cíli výletníků. A přesto se zde, tři hodiny cesty autem od Toronta, rozkládá přímo fantaskní oblast, která si díky své izolovanosti zachovala opravdu nevšední charakter.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: David Whittaker, Pixabay

Když tu ještě lovili indiáni

Exotikou znějící slůvko kawagama vychází z původní hurónštiny. A přeloženo znamená dutý, což vyvolává jisté otázky. Jde o to, že k lokalitě musíte dorazit hustými a spletitými lesy, které vás ze všech stran svírají. A pak najednou, poté, co se proderete zeleným tunelem, stanete „na druhé straně“, v rozvolněné krajině jezera obklopeného skalnatými břehy. I proto indiáni považovali tohle místo za očarované. Okouzlilo i klienty studia Builiding Arts Architects, kteří si je přizvali k netradičně pojaté rekonstrukci, kteoru si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Stavět ano, ale jen v původní rozloze

Kanadská ochrana přírody a pozemkového fondu vychází z poměrně striktních regulí, které ale v určitém ohledu respektují majetková práva obyvatel. Jezero Kawagama a jeho břehy jsou chráněnou přírodní zónou, a proto se tu nepovolují nové stavby. A když už tu nějakou stavbu náhodou máte? Pak ji můžete volně rekonstruovat, ale nesmíte upraveným profilem nové stavby přesáhnout původní objekt. Tenhle přístup efektivně reguluje vytíženost území, zachovává jeho charakter, a přitom nevyhání lidi pryč.

Renovace s ručením neomezeným

Proto v případě tohoto projektu hovoříme o „refurbrishmentu“, tedy o renovaci, která mění původní využití objektu a posouvá je směrem do současnosti. Klienti totiž neměli na břehu jezera dům, ale jen vlastnická práva k malé kryté boudě zimního doku, který snad pamatoval ještě trapery Společnosti Hudsonova zálivu. Z této miniaturní loděnice pak mohli, v souladu s podmínkami ochrany území, vytvořit překrásné sezónní obydlí. Z krytého doku se stala luxusní chata, která vás prostě uchvátí svým nápaditým provedením. Samozřejmě s pomocí architektů ale museli navrhnout a podat projekt tak, aby nepřekročili oněch původních dvaačtyřicet metrů čtverečních zastavěné plochy.

Po většinu roku tu stojí sama

Pro zvolenou stavbu bylo zapotřebí vybrat takový materiál, který se bez větších obtíží vypořádá s nízkoúdržbovým režimem i drsným seveřanským klimatem. Byla to fáze, kdy původní romantika končila. Přeci jen, je zapotřebí počítat se zimním vzdutím ledových ker a jejich překlopením na břeh během tání. Bylo potřeba počítat s tím, že v zimě bude střecha objektu nést metr sněhu, který při jarním tání ztěžkne. Tyto úvahy, včetně logistiky, se promítly do charakteru nové stavby. Ta má sice ráz udržitelnosti a soběstačnosti, ale nikoliv na úkor uživatelské logiky.

Velký důraz byl kladen i na přirozenou vůni. Aroma lesa do interiéru přináší obklady z dřeva douglasky tisolisté, které je proslulé svěžestí citrusových plodů. Estetika se tu setkává s funkčností. Dřevo je schopné odolávat výkyvům teplot během mrazu i tání, a celkově přitom koresponduje se zapojením stavby do lokality. Stavba má přitom tvar nesouvislé obdélníkové dvoupodlažní jednotky, přičemž přízemní část je skladem paliva a technickou částí zázemí. Svrchní patro se pak obklopuje skleněnou stěnou, umocňující výhled na hladinu. Je to místo pro krásnou dovolenou.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.08.2020

Photocredit: David Whittaker

1

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.

Tři propojené domky pro tři generace: spolu, ale každý ve svém

Tři propojené domky poskytují dostatek soukromí třem generacím. Jednoduché a přitom důmyslné bydlení podle farmářských tradicí spojuje rodinu.

Elegantní rybářský domek vrací jeho majitele do dětství

Domek s výhledem na jezero slouží třem generacím jako útočiště ve volných dnech. A v budoucnu z něj bude bydlení na důchod.

Dřevěná chata pouze pro opravdové dobrodruhy

Když máte dobrodružství v krvi, postavíte si chatu uprostřed hor, ve kterých 7 měsíců v roce leží metry sněhu. Bez elektřiny, vody a topení.

Unikátní dřevostavba v České Kanadě inspirovaná severským stylem

Manželé Lea a Martin si splnili svůj sen o víkendové dřevostavbě ve skandinávsém stylu na pohádkovém místě v České Kanadě. Jak našli pozemek a jak probíhalo plánování a výstavba?

Magickou chatku u jezera postavili z popadaných stromů svépomocí

Černou chatku jako z dětských pohádek postavili majitelé díky nápadu jejich dědečka z popadaných stromů v okolním lese.

Plovoucí dům v malebných jižních Čechách skýtá víkendový relax na vodě

Manželé si přáli trávit volný čas v milovaných jižních Čechách, co nejblíže k vodě. A tak vznikl plovoucí dům, který se doslova vznáší na vodní hladině.

Ideální místo pro trávení léta: dům u jezera, který miluje slunce

Letní domy nejsou ve Švédsku ničím neobvyklým. Podívejte se však na jeden, který si letní slunce vychutnává každým douškem.

Fenomén tramping – jak ovlivnil české chutě stavět sruby a chaty v přírodě

Prohlédněte si trampské chaty a zamyslete se s námi nad tím, jak fenomén trampingu ovlivnil české chutě stavět si sruby a chaty v přírodě.

Chata ve tvaru písmene A se stala splněným snem staršího páru

Pojďte s námi na navštěvu do nádherné áčkové chaty, kterou si vysnil starší pár. Je prostorná, moderní, útulná a přes svůj tvar překypuje světlem.