HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Fotovoltaika bude povinná u rodinných domů i veřejných budov. Rozhodla o tom Evropská unie

Ať už jste obdivovatelé fotovoltaiky nebo její odpůrci, pravděpodobně se její instalaci na svůj dům jen tak nevyhnete. O povinných fotovoltaikách na střechách budov se spekulovalo již dlouho a po dvou letech rokování Evropské unie je zde výsledek. Ten hovoří o několika datech a postupech, je však vysoce pravděpodobné, že nakonec dojde na všechny.


Fotovoltaika bude povinná u rodinných domů i veřejných budov
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Katalog projektů Dřevostavitele (se souhlasem)

Ať si nemají co závidět

Povinnost umístit na střechu fotovoltaiku nakonec čeká téměř všechny. V roce 2025 přijdou první na řadu nově postavené veřejné a komerční budovy. Od roku 2027 bude fotovoltaika povinná taktéž v případě, kdy bude na veřejné či komerční budově prováděna rekonstrukce. Povinnosti se však nevyhnou ani nově postavené rodinné či bytové domy. Začne u nich platit od roku 2029.

Tento krok, který přinese změnu v celém stavebnictví i energetice, schválil v březnu 2024 Evropský parlament. Revize směrnice o energetické náročnosti budov získala podporu 370 hlasů. Proti návrhu hlasovalo 199 poslanců a 46 se zdrželo hlasování. Jejím cílem je, aby všechny nové budovy byly do roku 2030 bezemisní. Do roku 2050 tohoto stavu mají dosáhnout také všechny stávající budovy.

Uvažujete o koupi fotovoltaických panelů, ale nemáte peníze nazbyt? Na levnější varianty se můžete podívat například zde. S dražšími a kvalitnějšími variantami si je můžete porovnat tady.

Cílem je udržitelnost a nezávislost

Tato nová povinnost je součástí širší strategie EU, která má za cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny a zlepšit energetickou účinnost. Solární strategie EU má v plánu v příštích třech letech zdvojnásobit kapacitu fotovoltaických elektráren a do roku 2030 dosáhnout 600 GW instalovaných fotovoltaik.

Rozhodnutí bylo učiněno v rámci plánu REPowerEU, jehož hlavním programem je nezávislost EU na plynu a ropy z Ruska. Jedná se o reakci evropské komise na narušení globálního trhu s energiemi způsobené konfliktem na východě.

Fotovoltaika na Chrámu svatého Víta nebo na Karlštejně?

Povinné instalování fotovoltaik, které stanovila EU změnou směrnice, však nebude fungovat bezvýhradně. Budou zde také jisté výjimky, na které se nebude tato povinnost vztahovat. Těmi jsou například kostely, zemědělské nebo historické budovy či památky u kterých by fotovoltaika znehodnotila jejich historickou podobu. Povinnost zároveň platí pouze tehdy, je-li umístění fotovoltaiky ekonomicky odůvodněné a technicky proveditelné. Dalším aspektem, který by měl být brán v potaz bude vývoj cen energií a vůbec fotovoltaických technologií.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Pořídili si krbovou vložku a tepelné čerpadlo. Za energie dají jen 3 000 Kč

Nebude to zadarmo

Přechod na fotovoltaiky není zrovna levnou záležitostí, nicméně EU plánuje výdaje pokrýt prostřednictvím zvýšeného prodeje emisních povolenek nebo pomocí nejrůznějších fondů. Příkladem je například Fond pro spravedlivou transformaci, který poskytuje finanční podporu regionům, jež se nejvíce potýkají s přechodem k udržitelné ekonomice. Tento fond může pomoci zmírnit finanční zátěž spojenou s instalací fotovoltaických systémů, zejména v oblastech s nižšími příjmy.

EU navíc počítá s tím, že se počáteční nemalý vklad do zařízení bude alespoň částečně kompenzován díky následným úsporám na nákladech za energie. Dále argumentuje tím, že instalace fotovoltaických systémů může zvýšit hodnotu dané nemovitosti.

Vydáno dne:
01.05.2024

Photocredit: Katalog projektů Dřevostavitele (se souhlasem)

9

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.

Solární systém pro celý dům lze vyrobit svépomocí za 30 tisíc korun – podrobný návod
Podrobný návod českého kutila, které vyrobil svépomoci solární systém pro ohřev teplé užitkové vody (TUV) včetně měření zisků a úspor za celý rok.

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit
Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.

Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?
Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika? 

Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika
Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy.

Časté chyby instalace fotovoltaiky, které se mohou tvrdě prodražit
Základní chyby při instalaci fotovoltaiky mohou mít přímý vliv na její účinnost a návratnost. Na co si dát pozor a jak chybám předejít?

Která fotovoltaika je nejvýhodnější? Velké srovnání 3 základních typů
Velké srovná 3 typy fotovoltaických elektráren. Která fotovoltaiky je nejvýhodnější z pohledu ceny a která z pohledu využitelnosti?

K 2 tepelným čerpadlům si pořídili ještě fotovoltaiku. Prozradili, jak je to doopravdy se slibovanou úsporou
Pan Tomáš si na svůj 30 let starý dům pořídil 2 tepelná čerpadla a fotovoltaiku. V rozhovoru prozradil, kolik skutečně ušetří.

Požárů fotovoltaik je stále více. Ohrožených domácností jsou desítky tisíc
Počet požárů fotovoltaických elektráren zaznamenal tento rok rychlý nárůst. Důvodem jsou především neodborné instalace.

Pokuta za elektřinu vyrobenou domácí fotovoltaikou může být až tisíce korun za každý kilowatt
Přetoky elektřiny do distribuční sítě vám nemusí vždy vydělat. V některých případech za ně budete dokonce platit vy. Na co si dát pozor, aby se to nestalo?