HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rekonstrukce dřevostavbou – do staré stodoly vložili jeřábem novou dřevostavbu

Vlastníte starou stodolu, která už dlouho neslouží svému účelu? Pokud vám rodinná tradice nedovolí srovnat ji se zemí, nezoufejte. Nic bourat nemusíte! Ze stodoly totiž můžete udělat kompletně nový dům – kompletně novou dřevostavbu. Že ze zděné stavby, navíc v katastrofickém stavu, dřevostavbu udělat nejde? O opaku vás přesvědčí následující článek.


Dům s dřevostavbou uvnitř
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Naumann.architektur

Pořádně si prohlédněte tento dům. Zvenku vypadá, že už na svém místě stojí pěknou řádku let – jedná se o prasečí chlívek z 18. století, který navíc utrpěl nemalé újmy během druhé světové války. Nenechte se však zmást, uvnitř se skrývá moderní dřevostavba.

V době, kdy s touto budovou začal její stávající majitel vymýšlet nové plány, zbývaly z chlívku pouze obvodové zdi.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Naumann.architektur

Bude Vás zajímat: Jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu

Bohužel, vzhledem ke špatnému stavu obvodových zdí a historické hodnotě celého objektu nebyla možnost jakkoliv zasáhnout do původní stavby. To jakoukoliv rekonstrukci objektu na první pohled znemožňovalo.

Bude Vás zajímat: Rekonstrukce dřevostavby má svoje specifika

S dřevostavbou se nemožné stalo skutečností

Svou ruku k dílu přiložila skupina německých architektů a designérů Naumann.architektur a jejich nápad zněl jednoduše: Prostě dovnitř starého domu postavíme dům nový. A tak se také stalo.

Do původní stavby byla vložena kompletně prefabrikovaná dřevostavba, kterou na místo ukládal jeřáb, čímž bylo minimalizováno případné narušení původní konstrukce. Nový dům se toho původního ani nedotkl a tak je tomu dodnes. Vnitřní dřevěná konstrukce přesně opisuje tvar původní stavby, také okna a ostatní otvory korespondují s původní dispozicí chlívku, a nese střechu, která chrání novou i původní stavbu před vlivy počasí.


Jako je vnitřní dřevostavba v tomto případě oporou pro vysloužilý chlívek, stejně tak může být moderní architektura oporou pro jakékoliv původní stavby. Zeptejte se svého architekta (a statika), jak zachránit vaši stodolu a uvidíte, že i z ruiny lze udělat moderní dřevostavbu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.07.2013

Photocredit: Naumann.architektur

24

Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí

Nejvyšší dřevostavbu světa jste mohli hledat v ruském městě Arkangelsk a našli byste ho celkem jednoduše. S výškou 44 metrů, 13 pater byl nepřehlédnutelnou dominantou města.

Vliesové tapety: Návod jak lepit a důvody proč

V čem jsou vliesové tapety lepší než ty papírové a jak je nalepit?

Vesnický dům v Chocově spojil kámen s dřevostavbou

Dřevostavba v Chocově stojí na původních kamenných základech. Uvnitř však překvapí krásnými detaily, které kombinují tradiční i moderní materiály.

Video:Nízkonákladová moderní přístavba z běžně dostupných materiálů

Uvažujete o rozšíření domu? Inspirujte se touto originální nízkonákladovou přístavbou!

Brazilský DJ zrekonstruoval bungalov na rezidenci. Má šest koupelen a strom uprostřed domu

Tradiční bungalov v klasické zástavbě byl zrekonstruován od hlavy až k patě. Z nevýrazné bílé budovy vznikla luxusní rezidence s dřevěnými obklady a velkými černými plochami, která je propojená se zahradou. Navštivte s námi MV House.

Neotřelá rekonstrukce bytu, kde levituje nábytek a chybí zdi

Originální přestavba bytu v ikonickém kompletu Lake Shore Drive u jezera Michigan získala několik architektonických ocenění. Podívejte se, jak vypadá byt, kde se místo televize sleduje okolní příroda přes prosklenou fasádu a kde nábytek vytváří optické iluze.

Ultrazvuková termografie nahlédne dovnitř dřeva a odhalí nebezpečné defekty

Nedokonalost, defekt či prasklina může být skryta uvnitř dřeva nebo zamaskována barvou. Podívejte se, jak lze defekty dřeva spolehlivě odhalit.

Dřevo v hlavní roli: záchrana památkově chráněné stavby

Jak smysluplně zmodernizovat historickou stavbu? Správný recept nám dnes prozradí norští architekti. Budeme potřebovat dřevo a cit.

Památkově chráněná palírna ožila, a to díky dřevěné rekonstrukci

Rekonstruovat starý a památkově chráněný objekt vyžaduje víc než jen čas a energii. Zapotřebí je hlavně cit a respekt. Podívejte se na jednu zdařilou rekonstrukci palírny v norském Ferstadu.

Rekonstrukce na ruský způsob: Jak se zpevní staticky narušený dům?

V Rusku má práce se dřevem ve stavebnictví dlouhou tradici. Tenhle projekt ale posouvá nastavené hranice o hezký kousek dál.