HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dokonalá proměna ošklivé rozpadlé stodoly v nádhernou horskou chalupu

Horské stodoly. Potkáváme je na svých toulkách po horách, často už polorozpadlé a zapomenuté. Liší se od sebe region od regionu svým tvarem, materiály a strukturou. I alpské stodoly mají každá trochu jiný tvar a skladbu materiálů, ale všechny jsou v podstatě postaveny z kombinace kamene a pevného, kvalitního dřeva. A často stojí na tak krásných místech, že je škoda nechat je rozpadat.


Stará rozpadlá stodola dostala nový kabát
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Alessio Guarino

Rozpadlá stodola mladý pár okouzlila

Když mladý pár uviděl na své túře po horách tuto starou stodolu, přišlo jim velice líto, že by měla celá zchátrat a rozpadnout se. Stavba se nachází na nádherném místě u malého městečka s bohatou historií. Stodola sice vypadala rozpadle, ale materiály, ze kterých byla postavená, vypadaly pořád zachovale a obnovitelně. Horští nadšenci a milovníci tradiční architektury zakoupili stodolu od současného majitele a pustili se do náročné renovace. A jak to dopadlo se můžete podívat v naší galerii, kterou naleznete zde.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Alessio Guarino

Rozložení hezky kousek po kousku

Typická stodola v italských Dolomitech měla dvě podlaží. Přízemí většinou sloužilo jako stáje a v patře pod střechou se skladovalo seno a sláma. Obě patra byla prostorná a otevřená. Stejný půdorys měla i tato stodola, nicméně byla už v takovém stavu, že ji nešlo jednoduše renovovat. Celá renovace musela proběhnout doslova od podlahy. Začalo se tedy tím, že se velmi opatrně rozložily všechny dřevěné části stodoly.

Složení téměř do původního tvaru

Po tom, co byla celá budova rozložena, většina dřevěných trámů a desek byla vyčištěna a zrestaurována. Bohužel nešlo zachránit všechno dřevo, některé trámy a desky už byly natolik zničené, že nezbylo než je nahradit speciálně ošetřeným dřevem, které vizuálně doplňovalo původní staré dřevo. Poté byla stodola zase složena. Její původní tvar ale nebyl úplně zachován – některé přístavky, které omezovaly původní prostor stodoly, byly odstraněny a pouze ty nezbytné byly zachovány a citlivě integrovány do moderní stavby chalupy.

Důmyslná kombinace pěti tradičních materiálů

Původní dřevěná trámová konstrukce byla z části nahrazena novou konstrukcí z černé oceli. Ta je stejně jako dřevěná část odkrytá a přesně kopíruje bývalou dřevěnou konstrukci. Respektuje původní modulární geometrii stodoly. Některé ocelové nosníky jsou obloženy dřevem, ale tam, kde se esteticky ocel propojuje s dřevem, zůstávají viditelné. Na výběr materiálů byl kladen speciální důraz: kvalitní modřínové a jedlové dřevo, kámen Dolomia, černá ocel a bílá hrubá omítka. Materiály byly citlivě a pečlivě nakombinovány a také okna, propouštějící do interiéru dostatek světla, byla udělána tak, aby se světlo dostávalo do kontaktu s různými materiály a zvýrazňovalo je. Každé místo v domě se vyznačuje přesným propojením těchto pěti materiálů, které vytváří vyvážený a integrovaný systém v každé místnosti. Prohlédněte si vše blíže ve fotogalerii.

Moderní energetická soběstačnost

Obnova budovy jako je tato, vyžaduje spojení architektury, krajiny a interiérového designu s využitím materiálů a řemeslného zpracování. Prostor a materiály jsou proto vyvíjeny ve vzájemné kontinuitě. Chalupa je absolutně energeticky soběstačná díky fotovoltaickému systému umístěnému na střeše, která je postavena z modřínových desek. Generuje také nulové emise díky elektrickému podlahovému vytápění. Filosofie alpské stodoly je taková, že dřevo musí přirozeně stárnout v čase, kdy získá svou přirozenou ochranu a novou barvu (šedé tóny v severních fasádách a červené pro ostatní), dokud se nestabilizuje.

Fotogalerie: Kouzlo starých stodol, které se vás dotkne

Dřevo se vyvíjí v čase

Dřevo je svědkem plynutí času a historie samotné budovy. Majitelé chtěli zachovat známky času, jako jsou škrábance a další poškození dřeva. Vnější desky ukazují čas, protože dřevo se bude měnit podle sezóny, přirozeného světla a vlhkosti. A po několika letech či desetiletích zase získá svou původní historickou patinu.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.07.2019

Photocredit: Alessio Guarino

16

Fotogalerie: Kouzlo starých stodol, které se vás dotkne

Staré stodoly jsou magické nejen pro každé dítě, které chce prozkoumat, co se v ní nachází, ale mají i své kouzlo tím, jak stárnou a mění se.

Video: The Balancing Barn odhaluje krásu anglického venkova

Něco pro milovníky originálního ubytování. Levitující stodola? V Anglii je možné všechno!

Co se starou stodolou? Norští architekti dovnitř vsadili spací útulnu pro lyžaře

Nemusíte stodoly bourat jen proto, že už je nepotřebujete. Můžete je upravit zevnitř. Turisté vám poděkují.

Úžasná proměna staré alpské stodoly

Ze staré stodoly dokázali švýcarští architekti vykouzlit velmi stylové bydlení. Podívejte se na úžasnou proměnu, kdy se z ruiny na odpis stal luxusní apartmán.

Staré stodoly mají stále čím překvapit

Některé stodoly jsou stále používány ke svému původnímu účelu, v jiných byste zase klidně bydleli a z dalších vás možná zamrazí... Prohlédněte si staré stodoly zblízka.

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší

Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.

Minimalistický horský bivak ve slovinských horách vás ohromí ladností i funkčností

Prohlédněte si zblízka horský bivak s elegantním designem a funkčním dřevěným interiérem. Útočiště v něm horolezci hledají už čtyři roky.

Zachránili starou stodolu před demolicí a vytvořili z ní nádherný dům pro šestičlennou rodinu

O tom, že by i ošklivé a rozpadlé staré stodoly měly dostat druhou šanci, vás přesvědčí náš článek o jednom krásném kanadském domku.

Moderní chalupa je přivedla zpátky ke kořenům. Jaké na ně čekalo překvapení?

Chtěli mít místo, kde by trávili čas se svými vnoučaty. Ani ve snu je však nenapadlo, že na ně v průběhu stavby čeká úžasné překvapení. Co se přihodilo a jak se jim v moderní chalupě líbí? Přečtěte si rozhovor s majiteli domu o jejich příběhu a zkušenostech se stavbou.

Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení

Navštívili jsme nádhernou moderní dřevostavbu u vodní nádrže Slapy, kterou si nechali postavit manželé Lucie a Jan jako víkendový dům na místě původní staré chalupy. Proč stavěli s architektem a co mají na domě nejraději?