Minimalistický horský bivak ve slovinských horách vás ohromí ladností i funkčností
Stíny se začínají protahovat, slunce pomalu mizí za obzorem a my konečně v dálce na skalnatém útesu zahlédneme charakteristickou třístupňovou střechu dnes už slavného Bivaku pod Skutou. Výhled na tenhle architektonický skvost rozhodně není zadarmo, abyste jej totiž mohli zažít, musíte absolvovat několikahodinovou chůzi skrz náročný terén Kamnicko-Savinjských Alp. Horolezecké útočiště, kterému na pohled dominuje sklo a dřevo, dokonale splývá s okolní krajinou a vyloženě vybízí k přespání na tomhle téměř magickém místě propojeném s přírodou.

Myšlenka vznikla na domácí půdě – ve Slovinsku
Že jsou klimatické podmínky ve více než dvou tisících metrech nad mořem poněkud jiné než dole pod horami si jistě dokážete představit. Právě s drsnými teplotními výkyvy, poryvy větru, záplavou sněhu v zimě, ale i velmi členitým terénem museli architekti i projektanti bivaku počítat, a zvolit proto odpovídající konstrukci.
Vše drží ocelová kostra oplášťovaná betonovými panely, ve štítech bivaku najdete trojité sklo. Hlavní efekt pak dělají také dřevěné prvky i celý dřevěný interiér. Nezbytnou součástí je propracované ukotvení díky kovových kloubů, které se zejména zasluhují o stabilitu v někdy bláznivých horských podmínkách.
Mohlo by vás zajímat: Slavný horolezec si se svou ženou postavil moderní roubenku z borovice
Mimochodem celý návrh je dílem slovinského architektonického studia OFIS a vznikl v rámci workshopu s harvardskými studenty. Návrhů tehdy vzniklo hned dvanáct a ten nejzdařilejší byl vybrán a v roce 2015 realizován na místě, kde už desítky let stála malá a poněkud nevyhovující plechová bivakovací chata.
Ohromeni vzhledem
Bivak je vlastně tvořen třemi menšími oddíly, z nichž každý má jiný úhel střechy. Oba štíty jsou prosklené a nabízejí horolezcům při usínání i probouzení neopakovatelný výhled do krajiny, který jinde nezažijete. Celý návrh vychází z tradičního pojetí slovinské architektury, proto tolik dřeva či „sedlová střecha“, dáli se to v tomto případě tak nazvat.
Co se týče interiéru, tak nečekejte žádný luxus, ale čisté linie, dřevo a funkčnost. Po vstupu objevíte užitkovou část vhodnou pro vaření, ukládání obuvi nebo třeba psaní deníku, za ní už pak následuje prostor pro spaní a odpočinek. Dřevěné palandy turisté doplní o přinesené karimatky a spacáky. Horolezci sem zpravidla přicházejí na večer a po noci strávené v elegantním útočišti se vydávají výše do hor, a to buď na vrchol Skuta (2532 m n. m.), který dala bivaku jméno, nebo ještě o kousek výše na Grintovec – nejvyšší vrchol pohoří.
Obrovskou výhodou bivaku je nejen funkční řešení interiéru, ale i dobrá izolace, což horolezcům zajišťuje tepelný komfort i v těch nejnáročnějších zimních podmínkách. Kolik vlastně lidí se sem vejde, ale neprozradíme. Dobrých (a hlavně promrzlých) lidí se totiž vejde všude hodně. Prohlédněte si celou stavbu ve fotogalerii.
Oříšek jménem instalace
Všechny tři díly bivaku se na místo svého ustavení dostaly pomocí helikoptéry a celé šedesátky nadšených dobrovolníků. Možná vás překvapí, že se tak stalo za jediný den a že se téměř nenarušil terén v místě stavby. Což ale neznamená, že by se jednalo o snadnou záležitost, naopak akce vyžadovala velkou přípravu. Zásadním úkolem bylo ukotvení v místě stavby. Právě díky promyšlenému kotvení se pracovalo s terénem, jaký na místě je, a nebylo potřeba jej přizpůsobovat.
A jak se k bivaku dostat?
Bivak pod Skutou leží na Malih Podich a pokud vám jde jen o noc strávenou na tomto místě, můžete se sem vydat třeba od vodopádu Rinca nebo z druhé strany od chaty Zois Lodge at Kokra Saddle. Na místě načerpáte nejen energii z přírody, ale i z čistého designu, který ve vás možná nechá inspiraci pro domácí projekty.
P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Mgr. Kateřina Petríková
Vydáno dne:
14.10.2019
Photocredit: Kateřina Petríková
Mohlo by Vás zajímat:
- Vymazlený kanadský srub, který musíte vidět
- Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách
- Fotogalerie: Dřevostavby v údolí pod Mont Blancem
- Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách
- Vždy si chtěli postavit víkendový dům na horách. Jak to dopadlo?
- Dům postavený kolem komína. Jak v něm asi topí?
- Alpský domek se štítem jako splněný sen mladé rodiny
- Nezvyklé dřevěné domy pastevců lákají k návštěvě Velike Planiny ve Slovinsku
- Dokonalá proměna ošklivé rozpadlé stodoly v nádhernou horskou chalupu
- Čím překvapí staré dřevostavby na pobřeží Černého moře?
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: