HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Samosběr brambor 2023: Kam vyrazit na levné brambory v ČR – interaktivní mapa

Lákají vás čerstvé brambory právě vybrané z pole, které si můžete vychutnat na mnoho způsobů? Nebojíte se práce ani toho, že si trochu zašpiníte ruce? Vyzkoušejte něco nového a vydejte se na pole sami na samosběry brambor pořádané na mnoha místech ČR. V článku vám přinášíme interaktivní mapu více než patnácti statků a farem, které letos samosběr nabízí. Zjistili jsme i aktuální ceny.


Samosběr brambor
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pixabay (CC0)

Samosběr brambor 2023 – jak probíhá

Na rozdíl od samosběrů jiných plodin si u samosběru brambor nevystačíte úplně sami. Nejprve je totiž potřeba, aby vám brambory někdo vyoral ze země. Jakmile leží odkryté na řádku, můžete se už pustit do sběru. Brambory se sbírají do kbelíků, potom se váží a přesypávají do pytlů. Záleží na každém samosběru, jaká má pravidla. Někde vám poskytnou kbelíky i pytle k zapůjčení, jinde si musíte přivézt vlastní. Předtím, než se vydáte na cestu, si proto raději ověřte, čím se máte vybavit.

Kam za samosběrem brambor vyrazit?

V naší interaktivní mapě najdete samosběrná místa v celé republice, kde seženete čerstvé brambory přímo od pěstitelů. Stačí si jen zvolit to, které je k vám nejblíže. V závislosti na počasí, letošní úrodě i pěstované odrůdě se ale můžou jednotlivé termíny samosběrů lišit. Stejně tak se liší i způsob, jakým samosběr probíhá. Někde je možné přijet kdykoli v otevírací době, jinde je vyhlášených jen několik termínu. Proto, než se na farmu vypravíte, zkontrolujte si nejdříve aktuální informace.

Nalezli jste v této mapě místo, které již není aktuální, anebo zde naopak něco chybí? Napište nám, prosím, na redakce@drevostavitel.cz. Mapu průběžně aktualizujeme. Děkujeme.

Cena brambor v roce 2023

Cena brambor na samosběrech se pohybuje od 5 do 15 Kč/kg. Brambory přitom patří mezi potraviny, které nejrychleji zdražují a velkoobchodní cena se letos v létě vyšplhala až na 24,50 Kč/kg.

Oblečte se na pole

Samosběr brambor v žádném případě není čistá práce. Když se tedy rozhodnete vyrazit na pole, připravte se na to, že se pravděpodobně zašpiníte. Vezměte si na sebe pracovní oblečení, například tepláky nebo montérky. Pokud se neradi hrabete rukama v hlíně, nezapomeňte si také pracovní rukavice. Doporučujeme se také podívat na předpověď počasí a pokud hrozí, že bude zrovna pršet nebo bude čerstvě po dešti, přibalte si i holinky. Jestliže je ale naopak hlášené sluníčko a mraky v nedohlednu, je dobré vzít si pokrývku hlavy, protože na poli většinou moc stínu nenajdete.

P.S. Chystáte se na veletrh FOR ARCH ve dnech 19. – 23.9.2023 v Praze Letňanech? Máme pro vás zdarma volnou vstupenku ke stažení zde.

Vydáno dne:
07.09.2023

Photocredit: Pixabay (CC0)

1

Připravte zahradu na jaro v šesti krocích

Chcete mít krásnou a zdravou zahradu po celý rok? Nepodceňte jarní přípravu a pusťte se včas do práce. Náš článek vám poradí, jak na to... Číst více →Založení zeleninové zahrady: Návod krok za krokem

Toužíte po vlastní zelenině? Vypěstujte si ji! Ukážeme vám, jak snadno založit zeleninovou zahradu. Tady je návod krok za krokem... Číst více →Je bezpečné jíst výpěstky z městských zahrad? Odpovědi možná nepotěší

Životní prostředí ve městech patří mezi silně znečištěné. Je důvod se obávat jíst ovoce a zeleninu, které si tu vypěstujeme?.. Číst více →Okrasné zahrady ve fotogalerii: Jaký typ je vaším favoritem?

Přemýšlíte, jaký typ okrasné zahrady zvolit k vašemu domku? Nechte se inspirovat naším článkem a fotogalerií a vyberte si tu pravou... Číst více →Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace

Chcete si založit zbrusu novou zeleninovou či okrasnou zahradu svépomocí? Přečtěte si náš článek a vyvarujte se nejčastějších chyb... Číst více →Poklady z našich sadů a zahrad – 1. díl: třešeň a švestka

Víte, že ve starých sadech a zahradách můžete najít hotové poklady? Po přečtení tohoto článku už s nimi nebudete chtít jen topit!.. Číst více →