HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

← Zpět na předchozí část článku

Velké srovnání distributorů: Jak moc je výhodná služba „levné elektřiny“?

Porovnání služby virtuální baterie jsme udělali mezi dvěma předními českými distributory – společností ČEZ a E.ON, kteří jsou poskytovateli elektřiny na celém území Česka.

E.ON – základní parametry služby

Virtuální baterie je u společnosti E.ON určena pouze zákazníkům, kteří si fotovoltaickou elektrárnu objednají od tohoto distributora, a je podmíněna výkonem do 10 kWp (kilowattpeaků). Při kapacitě uložení 4 MWh do virtuální baterie za rok platí zákazníci částku 49 Kč na měsíc (588 Kč/rok za 1MWh). Při překročení 4 MWh, což se u 10 kWp elektrárny může stát, roste měsíční paušál na částku 499 Kč (5 988 Kč/rok). Paušál se skokově mění už při překročení 4,01 MWh. Pokud kapacitu služby virtuální baterie během roku nevyužijete, rovněž propadne distributorovi. Dále je třeba počítat s platbou vždy za celý MWh. Pokud tedy využijete např. 2,01 MWh, nezaplatíte částku 1 188 Kč/2 MWh (1 MWH = 588 Kč), ale hned 1 764 Kč (3 × 588 Kč = 1 764 Kč). Výpověď ze služby je možné udělat jednou za rok vždy k posledními dni roku. Úvahu, zda neposílat do virtuální baterie všechnu vyrobenou elektřinu a pak ji stanovat nazpět, například v zimě, zde nebudeme ani rozebírat, neboť je ekonomicky zcela nerentabilní. Vždy a všude platí pravidlo, že nejlevnější energie je ta, která je vyrobena v místě určení, a to vždy v přesném množství, které je potřebné.  

Přehledné srovnání obou distributorů si můžete prohlédnout v této tabulce.

ČEZ – základní parametry

Služba virtuální baterie je u ČEZu podmíněna na dobu 3 let. Opět se týká fotovoltaických elektráren do 10 kWp a vychází od 1. 9. 2022 na měsíční paušál 199 Kč vč. DPH. V této částce je zahrnuto uložení elektřiny do baterie a také zpětný odběr. Samostatná cena za službu pak vychází za 1 096 Kč/rok (asi 92 Kč za měsíc). Zákazníci dále běžně hradí související poplatky při odběru elektřiny v plné výši a sleva se započítá vždy do konečného ročního vyúčtování.

Srovnání cen výhodných sad fotovoltaických panelů si můžete prohlédnout zde.

Vyplatí se o této službě uvažovat?

Každá mince má dvě strany. Služba virtuální baterie se zcela a jistě nevyplatí při malých objemech uložené energie 0,5–1,0 MWh/rok. To, kolik zaplatíte za uložení jedné megawatthodiny, záleží na uloženém množstvíJednoduše řečeno – čím více, tím lépe. Omezení se dále nachází v tom, že u některých distributorů s rostoucím množstvím uložené energie rostou i měsíční poplatky. U společnosti E.ON se virtuální baterie vyplatí do množství 4 MWh, u vyššího tarifu poté od 6 MWh. U ČEZu zase platí výše zmíněné pravidlo, že s větším množstvím uložené energie je služba výhodnější. Pokud byste srovnali službu virtuální baterie s pořízením vlastní, například 10 kWh baterie, vyjde vás takto uložená energie v průměru na 1,6 Kč/kWh.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.01.2023

Photocredit: Pexels

1

Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev

Využitím nějakého způsobu ohřevu vody v bazénu prodloužíte koupací sezónu o několik týdnů. Jaké jsou možnosti a čím se od sebe liší?.. Číst více →Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?.. Číst více →Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor... Číst více →Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti... Číst více →Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?

Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika? .. Číst více →Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti... Číst více →Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy... Číst více →Ceny stavebních materiálů – leden 2023. Na co se připravit?

Jak to vypadá s cenami stavebních materiálů ze startu roku 2023? Čeká nás zdražování? Přehled lednových cen a jejich aktuální vývoj najdete zde... Číst více →