HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev

Bazénová sezóna začíná a vy možná letos řešíte, jak ji prodloužit či zpříjemnit pro případ, kdy sluníčka nebude dost. Ohřev vody v bazénu je dostupné a snadné řešení, které dokáže prodloužit koupací sezónu o několik týdnů až měsíců. Pojďme se společně podívat, jaké možnosti ohřevu existují a jaké jsou mezi nimi rozdíly. A vypočítáme si také, kolik energie a jaký výkon bude pro ohřev vody potřeba.


solární ohřev bazénu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mohayg (Pixabay)

Jak na ohřev vody v bazénu

Nejčastější způsoby ohřevu vody v bazénu lze rozdělit na následující:

 • Solární ohřev bazénu
 • Tepelné čerpadlo k bazénu
 • Elektrický ohřev bazénu

Společně se podíváme na jednotlivé typy a řekneme si o nich více, abyste měli srovnání a mohli se rozhodnout, který způsob ohřevu je pro vás ten pravý. Na různé typy ohřevů se můžete podívat také v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mohayg (Pixabay), Jan Planička (se souhlasem), Kollinger (Pixabay), somara (Pixabay)

Jak funguje solární ohřev vody v bazénu?

Solární ohřev je velmi efektivní a asi nejrychlejší způsob, jak vodu v bazénu ohřát. Zároveň vás kromě pořizovací ceny už nestojí nic navíc. Na trhu existuje více možností, nejpoužívanější jsou solární panely a solární plachty. I když obě tyto možnosti využívají pro ohřev vody sluneční svit, princip je u obou trochu odlišný. Pojďme si říct, jak fungují a v čem se liší.

Solární panel na bazén

Solární panel na bazén dokáže při optimálních podmínkách ohřát vodu v bazénu až o 10 °C. Funguje tak, že se napojí na bazénovou filtraci a pomocí čerpadla je do něj poháněna studená voda z bazénu. Ta panelem protéká skrze úzké trubičky a ohřívá se, načež se ohřátá vrací do bazénu. Rychlost a efektivita ohřevu závisí samozřejmě na slunečním svitu, ale jsou tu i další faktory, jako je třeba velikost panelu.

Velikost solárního panelu na bazén

Velikost by měla odpovídat velikosti bazénu, tedy čím větší bazén, tím větší by měl být i solární panel.

 • Pro ohřev malého bazénu s objemem do 9 m3 vám postačí panel o velikosti přibližně 1 m2.
 • U velkého bazénu s objemem do 30 m3 budete potřebovat panel o velikosti asi 5,5 m2.

TIP redakce: Objem bazénu si můžete vypočítat v našich kalkulačkách jako objem kvádru nebo objem válce (podle toho, jestli máte hranatý nebo kulatý bazén).

Solární plachta na bazén

Solární plachta na bazén není tak efektivní, vodu v bazénu ohřeje pouze o 3 až 5 °C. Její výhodou je ale to, že chrání bazén před nečistotami a zabraňuje tvorbě řas. Její pořizovací cena je navíc velmi příznivá. Pokud vám tedy stačí vodu ohřát o pár stupňů, může pro vás být solární plachta dobrou volbou.

Nevýhody solárního ohřevu bazénu

Nevýhodou solárního ohřevu je nemožnost regulovat ohřev vody, v podstatě nemáte kontrolu nad tím, jak moc se voda v bazénu ohřeje. A samozřejmě jste závislí na slunečním svitu. Pokud je tedy delší období, kdy slunce nesvítí, bazén se vám příliš ohřívat nebude.

Mohlo by vás zajímat: Vybíráme bazén: nadzemní vs. zapuštěný a další otázky předtím, než bazén koupíte

Tepelné čerpadlo k bazénu

Další možností, jak ohřívat vodu v bazénu, je použití tepelného čerpadla voda/vzduch. Zdrojem energie pro ohřev vody je u tohoto typu čerpadla vzduch, jehož teplota musí být kladná. Čerpadlo bude fungovat již při teplotách od cca 7 °C, ale ideálního ohřevu dosáhnete, až když teplota vzduchu bude alespoň 15 °C. Stejně jako u solárního ohřevu se tedy jedná o záležitost sezónní. Ideální teploty vody, respektive teploty vhodné pro koupání, budete dosahovat někdy od poloviny dubna do poloviny října.

Jinak je ale tepelné čerpadlo velmi efektivní a úsporné, velkou většinu tepla vyrobí v podstatě zdarma. Pro svůj provoz čerpadlo sice potřebuje elektřinu, dokáže z ní ale vytvořit až šestinásobek tepelné energie. Výhodou je také možnost regulovat výslednou teplotu vody a v případě přehřívání je čerpadlo možné použít i k ochlazení vody v bazénu.

Jak velký výkon tepelného čerpadla pro ohřev bazénu potřebujete?

Výkon čerpadla by měl odpovídat velikosti vašeho bazénu. Počítejte s tím, že pro bazény o objemu 20 až 30 m3 (neboli kubíků), což odpovídá nejběžnějšímu rozměru bazénu 3 × 6 m, postačí čerpadlo s výkonem 5 kW. U větších bazénů s objemem okolo 60 m3 už bude zapotřebí výkon 12 kW.

Elektrický ohřev bazénu

Pokud toužíte po celoročním koupání ve vyhřátém bazénu, budete se muset poohlédnout po elektrickém ohřevu, který jako jediný funguje nezávisle na počasí a teplotních podmínkách. Zároveň se ale jedná o variantu s nejnákladnějším provozem, takže se vyplatí opravdu pouze pro ty z vás, kteří si chtějí bazén užívat i v chladnějších měsících. Zapojení doporučujeme nechat na elektrikáři.

Pro výpočet ohřevu vody v bazénu potřebujete znát tyto veličiny

Zajímá vás, kolik výkonu bude potřeba pro ohřátí vody ve vašem bazénu? Vypočítejte si to podle jednoduchého návodu, který je univerzální a platí pro všechny typy ohřevu bazénu. Vycházet budeme z této základní informace:

 • Pro ohřátí 1 m3 vody o 1 °C potřebujeme energii 1,16 kWh.

Pro názorný výpočet si vezměme jako příklad bazén o objemu 25 m3, který jsme právě napustili a voda v něm má 15 °C. Chceme jej ohřát na 23 °C, tedy o 8 °C.

Výpočet potřebné energie pro ohřev bazénu:

 • 25 m3 (objem bazénu) × 1,16 kWh (energie o 1 °C) × 8 °C (teplotní rozdíl) = 232 kWh

Tímto výpočtem jsme zjistili, že na ohřátí bazénu o objemu 25 m3 o 8 °C je potřeba 232 kWh energie. Pokud byste tedy pro tento bazén použili elektrický ohřev, stál by vás při současné ceně cca 5 Kč za 1 kWh (rok 2022) 1 160 Kč.  Abychom z toho zjistili, jaký výkon ohřevu potřebujeme, musíme si ujasnit, jak dlouho budeme bazén ohřívat. Na čím delší dobu ohřev naplánujeme, tím menší výkon bude stačit. Plánovaným časem pak jednoduše podělíme potřebnou energii.

Výpočet výkonu ohřevu bazénu

 • 232 kWh (potřebná energie) : 24 hodin (doba ohřevu) = 9,7 kW (výkon ohřevu)
 • 232 kWh (potřebná energie) : 48 hodin (doba ohřevu) = 4,8 kW (výkon ohřevu)

Uvedené výpočty se týkají ohřevu nové studené vody. Při delším času ohřevu je nutné počítat s malou tepelnou ztrátou v průběhu ohřívání. Pro udržování, tzv. temperování vody v bazénu bude stačit výkon nižší, přibližně poloviční až dvoutřetinový.

Jak minimalizovat tepelné ztráty a ochlazování vody

Voda v bazénu se poměrně rychle ochlazuje, hlavně v noci, kdy klesá okolní teplota, případně za silného větru. Když už tedy investujete do ohřevu vody, nezapomínejte ani na ochranu bazénu před zbytečným ochlazováním a tepelnými ztrátami. Efektivním řešením je zastřešení bazénu, které zároveň chrání bazén před znečištěním. Volit můžete buď zastřešení pevné na kolejnicích nebo bazénovou plachtu či roletu. Dalšími možnosti jsou zateplení konstrukce bazénu a tepelná izolace zemních rozvodů.

Jaký ohřev bazénu je tedy nejrychlejší a nejlevnější?

 1. Nejlevnější ohřev bazénu je určitě solární, jelikož jeho provoz vás nic nestojí. Při ideálních podmínkách a dostatku slunečního svitu se zároveň v případě solárního panelu jedná o nejrychlejší způsob, jak bazén ohřát.
 2. Na druhém místě je tepelné čerpadlo, jehož výhodou je stabilní ohřev nezávislý na slunečním svitu. Takže i když jeho provoz něco málo stojí, máte u něj zase jistotu a možnost teplotu vody regulovat.
 3. Elektrický ohřev bazénu je nejnákladnější a hodí se spíše pro ty, kteří chtějí celoroční provoz bazénu.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.04.2022

Photocredit: Mohayg (Pixabay)

6

Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?

Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Vybíráme bazén: nadzemní vs. zapuštěný a další otázky předtím, než bazén koupíte

Koupi bazénu provází několik zásadních otázek. Pojďme se nad nimi zamyslet společně a inspirujte se zajímavými bazény v galerii.

Zahradní sprcha s ohřevem i bez – načerpejte inspiraci na tuto skvělou venkovní vychytávku

Plánujete si pořídit zahradní sprchu a hledáte inspiraci? Prohlédněte si naši galerii, kde najdete spoustu tipů na zajímavé venkovní sprchy.

Dřevěné koupací sudy jako zdravá alternativa bazénů – bez chemie a se spoustou zdravotních benefitů

Koupací sud je krásným doplňkem na zahradu a velký konkurent bazénů. Přečtěte si, jaké jsou typy koupacích sudů a inspirujte se v galerii.

Bazén vs. koupací jezírko – co bude na vaší zahradě vypadat lépe?

Bude se na vaši zahradu hodit bazén nebo spíše koupací jezírko? Poradíme vám tipy při výběru, inspirovat se také můžete v naší bohaté fotogalerii.

Vyplatí se solární ohřev vody?

Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?

Solární systém pro celý dům lze vyrobit svépomocí za 30 tisíc korun – podrobný návod

Podrobný návod českého kutila, které vyrobil svépomoci solární systém pro ohřev teplé užitkové vody (TUV) včetně měření zisků a úspor za celý rok.

Mám tepelné čerpadlo – jak můžu snížit náklady na vytápění?

Náklady na provoz tepelného čerpadla lze snížit o desítky procent. Odborníci popsali, jak toho dosáhnout a co je potřeba udělat.