HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Skromný srub na konci cesty se stal pro rodinu úkrytem před koronavirem

Poslední rok změnil mnohé. Po celém světě řádí epidemie koronaviru a logickou reakcí na tuto hrozbu byl i částečný přesun obyvatelstva z měst na menší vesnice či na samotu. Práce na home office umožňuje pracovat i desítky či stovky kilometrů od kanceláře, a tak lidé neodjíždějí pouze na víkendy, ale zůstávají mimo město celé týdny či dokonce měsíce. Chaty a chalupy se staly téměř nedostatkovým zbožím a kdo nějakou vlastnil už před pandemií, má vyhráno.


Skromný srub stojí na konci cesty
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Se souhlasem Coolstays

Z občasných návštěv se stal trvalý pobyt

K těm šťastným patří i mladý pár z Manchestru, který žije v centru města v malém dvoupokojovém bytě. Před několika lety si ale postavil skromný srub v Cumbrii. Srub měl původně sloužit na relaxační víkendy především během léta a na setkání s přáteli. Ihned po postavení se v něm dokonce konala svatba majitelů a poté pár srub navštěvoval zhruba každý druhý víkend. Rok 2020 ale vše změnil a z víkendových pobytů se najednou stal pobyt celoroční. A i když chata nebyla původně určena k trvalému bydlení, poskytuje svým obyvatelům dostatečný komfort jak během horkého léta, tak chladné zimy. Prozkoumejte ho do detailu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Se souhlasem Coolstays

Ideální poloha pro naprostou izolaci od civilizace

Jejich chata má především ideální polohu. Pokud nechcete celý týden potkat ani človíčka, nemůžete bydlet lépe. Srub je skryt doslova na konci cesty a v okruhu několika kilometrů není žádné další obydlí. Nachází se na okraji nádherného lesoparku, který se táhne až k hranici Anglie a Skotska. Přesto leží pouhých 18 km od města Carlisle, kde můžete udělat týdenní velké nákupy a stavit se na kávu v malé kavárně. Na rozdíl od města můžou majitelé ze srubu každý den vyrážet ven, aniž by kohokoliv potkali. Chodí tak na dlouhé procházky kolem řeky nebo jezdí na kole po lesních cestách. A i přes den, kdy pracují, jim srub poskytuje krásné uklidňující výhledy na řeku a okolní přírodu. V teplých dnech můžou pracovat přímo venku, na dřevěné terase u velkého jídelního stolu.

Dřevo, podlahové topení a krb vytvářejí hřejivý pocit útulnosti

Srub je postaven z masivních klád a svými materiály i designem dokonale zapadne do okolní přírody. Dřevu byla ponechána přírodní barva, bylo pouze ošetřeno proti nepřízni počasí. Také veškeré interiéry jsou dřevěné, pouze na podlahách je položena praktická tmavá dlažba. Pod dlažbou je umístěno podlahové topení, příjemně hřející do nohou. Srub pohodlně ubytuje až 6 lidí. Je postaven tak, aby poskytoval především relaxaci. V obývacím pokoji je cihlový krb na dřevo, který v chladných dnech krásně svým teplem místnost zútulní. Kromě krbu je celé obydlí vyhříváno solární energií. Venkovní posezení je doplněno vířivkou, kterou se dají zpříjemnit dlouhé večery. Terasa také slouží ke společnému grilování s přáteli, kteří jednou za čas mladý pár v jejich izolaci navštíví.

Skromný srub je schopný ubytovat až 6 lidí

Srub není velký. Obývací pokoj s kuchyňským koutem je doplněn malou koupelnou, ložnicí majitelů a pokojem pro hosty. Pohovka v obývacím pokoji se dá rozložit, takže na ní můžou přespat případní hosté. Ačkoliv je chata mimo civilizaci, nechybí jí moderní vybavení, bez kterého se sice dá obejít jednou za čas o víkendu, ale trvalé bydlení si bez něj představit nedokážeme. Kuchyň je plně vybavená moderními přístroji, v pokojích nechybí televize.

V Anglii se i v době nejpřísnějších opatření mohlo potkávat až 6 lidí, čehož majitelé občas využili. Přece jen se jim po civilizaci a ruchu města sem tam zastesklo a potřebovali se potkat s přáteli či rodinou. Občasnou společnost i užil i jejich domácí mazlíček – labrador Carly.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.03.2021

Photocredit: Se souhlasem Coolstays

0

Pioneer Log Homes: Kanadský král mezi srubaři

Pioneer Log Homes of B.C. je nejznámější srubařskou firmou světa. Staví impozantní srubové stavby a mají dokonce vlastní pořad. Co je klíčem k jejich úspěchu?

Osudový srub v podhůří Jeseníků – netradiční příběh Martiny a Zdeňka

V článku se dočtete o zajímavém životním příběhu manželů, kteří odešli z Prahy a všechno opustili, aby si splnili sen a postavili si nádherný srub na Jesenicku. Prohlédněte si i fotogalerii.

Rustikální kanadský srub s tou správnou atmosférou. Chcete taky takový?

Dnes vás zavedeme na prohlídku kouzelného srubu ukrytého v hlubokých kanadských lesích. Může být ale zdrojem inspirace i pro vás. Prohlédněte si jeho interiér.

Dvanáct nejoblíbenějších srubů u nás

Připravili jsme pro vás žebříček dvanácti nejoblíbenějších srubů. Prohlédněte si je, přečtěte si, čím je každá stavba specifická, a nechte se inspirovat dvanácti nej sruby.

Nejkrásnější chalupy pro vaši dovolenou – vybrali jsme top 10 chalup z celé ČR

Láká vás dovolená v tradičním duchu, nebo se chcete rozmazlit a dopřát si luxus? Vybrali jsme nejkrásnější chalupy z celého Česka pro každého.

Největší srub na světě se stavěl pouhé čtyři měsíce. Jeho stáří vás překvapí

Několikapatrovou stavbu, která je považována za největší srub na světě, si můžete detailně prohlédnout v tomto článku. Jak vypadá interiér takové obrovské dřevostavby? A jaké je její stáří?

Městská rodina zrenovovala historický srub přímo na Divokém západě

Drsná příroda Divokého západu, pomalu plynoucí čas a spousta stříbrných pstruhů v řekách přilákaly městskou rodinu do polorozpadlého srubu.

Jednoduchý dřevěný srub pro dlouhé zimní večery s přáteli u ohně

Prohlédněte si interiér srubu na Skotské vysočině, který pracuje se starými technologiemi i historickou kamennou základnou.

Autentický srub ze dřeva a kamene slouží celé rozvětvené rodině

Pouze z recyklovaného kamene a dřeva je postaven nádherný autentický srub. Starší pár ho postavil pro celou svou širokou rodinu.

Video: Co vás čeká při realizaci vlastního srubu, aneb detailní průběh stavby v 60 minutách

Myšlenka postavit si vlastní srub uprostřed lesa a aktivně jej využívat láká většinu z nás. Na jaké strasti narazila parta přátel a s jakými překážkami se musela vypořádat?