HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jednoduchý dřevěný srub pro dlouhé zimní večery s přáteli u ohně

Prostor pro jedinečné vaření na otevřeném ohni, večerní posezení s přáteli či dlouhé zimní večery strávené nad knihou nebo poklidným tichým rozjímáním ve spící přírodě. Přesně takovou atmosféru si přáli vdechnout architekti ze studia Moxon úžasně jednoduchému srubu v horách. Povedlo se jim to dokonale. Malá kamenná stavba kombinující tradiční materiály dřevo a kámen přímo vybízí k popíjení dobrého vína, meditacím a dlouhým hlubokým rozhovorům zejména ve chvílích, kdy okolní kopce pokryje sníh a po krajině se rozlije nebývalé ticho.


srub pro dlouhé zimní večery
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ben Addy (se souhlasem)

V místě dýchá historie

Na celém projektu je nejkrásnější fakt, že srub stojí na ruinách starého opuštěného domu na Skotské vysočině. Už samotná tajemná historie daného místa proto atmosféře velmi přidává, specifická skotská krajina pak jen podtrhuje jeho jedinečnost. Aby bylo ještě více zdůrazněno propojení s okolním prostředím, snažili se architekti pracovat s dávnými technologiemi, které něžně propojili s novými myšlenkami a pohledy na architekturu. Prohlédněte si toto propojení v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ben Addy (se souhlasem)

Ručně opracované dřevo douglasky

Použité dřevo je z douglasky a bylo ručně otesáno a opracováno podle tradičních postupů. Dřevěná střecha podepřená trámy spočívá na kamenných zdech, které byly zrekonstruovány z původní stavby. Původní chalupa byla z části zapuštěna do strmého svahu, což se stalo signifikantním znakem také nového srubu. Po celé jižní straně se pak nacházejí velké, snadno otevíratelné okenice, které poskytují panoramatický výhled do na horu Lochnagar a do údolí.

Sedlová masivní střecha ukrývá obytný prostor, a srub je tak z dálky jen velmi málo patrný. Máte z něj proto pocit dokonalého úkrytu. Zvenku je navíc po většinu roku obložen palivovým dřívím, které je uvnitř využíváno na vaření, ale zejména na vytápění.

Surový interiér

Celý interiér působí úžasně surovým a rustikálním dojmem a v návštěvníkovi vyvolává vyloženě pocit cesty časem. Při vstupu pozornost okamžitě upoutá masivní dlouhý stůl ze dvou lehce opracovaných prken z douglasky. Kolem něj jsou rozestavěny jednoduché lavice ve stejném stylu. Po pravé ruce pak najdete poměrně velký prostor pro přípravu jídel na otevřeném ohni. Částečně dřevěná stěna pak nabízí několik polic pro odložení věcí a místo na zavěšení sušených bylin.

Po levé straně stolu jsou k dispozici menší litinová kamna, která louží jako zdroj tepla a nabízí možnost koukat do ohně a poslouchat praskání dřeva. Strop je obložen světlými dřevěnými prkny, a tak vše působí i přes svou surovost čistě, uklizeně a příjemně. Při dlouhých zimních večerech je jediným zdrojem světla oheň z kamen a plamínky svíček usazených v litinových svícnech.

Zimní útočiště

V zimě je srub vzhledem ke své poloze zpravidla zasypán sněhem a jeho splynutí s okolní krajinou je ještě přesvědčivější a dojemnější. Majitelé tohoto místa opravdu mají jedinečnou možnost k mentálnímu odpočinku, který byste mimo přírodu bez výstřelků civilizace hledali těžko.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.09.2021

Photocredit: Ben Addy (se souhlasem)

0

Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách

Ze sjezdovky rovnou do vířivky! Dovedete si představit lepší místo pro zimní dovolenou?

Unikátní srub z obrovských ručně opracovaných klád

Líbí se vám tradiční sruby z obrovských ručně opracovaných cedrových klád? Jeden stojí ve Skotsku a vy si ho můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Chata jako z pohádky je ukrytá uprostřed zasněženého lesa

Téměř žádná cesta nevede k dřevěné chatě stojící uprostřed lesa. V zimě zapadnou i malé cestičky a její obyvatelé mají absolutní klid.

Fenomén tramping – jak ovlivnil české chutě stavět sruby a chaty v přírodě

Prohlédněte si trampské chaty a zamyslete se s námi nad tím, jak fenomén trampingu ovlivnil české chutě stavět si sruby a chaty v přírodě.

Největší srub na světě se stavěl pouhé čtyři měsíce. Jeho stáří vás překvapí

Několikapatrovou stavbu, která je považována za největší srub na světě, si můžete detailně prohlédnout v tomto článku. Jak vypadá interiér takové obrovské dřevostavby? A jaké je její stáří?

Skromný srub na konci cesty se stal pro rodinu úkrytem před koronavirem

Malý srub určený k relaxaci uprostřed přírody se v době koronavirové pandemie proměnil v trvalé bydlení pro celou rodinu.

Městská rodina zrenovovala historický srub přímo na Divokém západě

Drsná příroda Divokého západu, pomalu plynoucí čas a spousta stříbrných pstruhů v řekách přilákaly městskou rodinu do polorozpadlého srubu.

Autentický srub ze dřeva a kamene slouží celé rozvětvené rodině

Pouze z recyklovaného kamene a dřeva je postaven nádherný autentický srub. Starší pár ho postavil pro celou svou širokou rodinu.

Moderní bydlení v kouzelných srubech a roubenkách 21. století

Fanoušci staveb z masivního dřeva jistě ocení bohatou dávku inspirace v oblasti srubů a roubenek. Připravili jsme pro vás bohatou galerii s více než 40 sruby a roubenkami z celého světa.

Video: Co vás čeká při realizaci vlastního srubu, aneb detailní průběh stavby v 60 minutách

Myšlenka postavit si vlastní srub uprostřed lesa a aktivně jej využívat láká většinu z nás. Na jaké strasti narazila parta přátel a s jakými překážkami se musela vypořádat?