HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Městská rodina zrenovovala historický srub přímo na Divokém západě

Historický ranč v údolí řeky Montana zaujal mladou aktivní rodinu především nádherným prostředím, ve kterém se nachází. Romantická krajina a křišťálově čistá voda řeky plné duhových pstruhů byly perfektní návnadou, jak nalákat městský pár, aby odložil obleky a kostýmky a spolu s dětmi se vydal za dobrodružtvím Divokého západu.


Nádherný historický srub stojí v romantické horské krajině
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Roger Wade (se souhlasem)

Dědictví zlaté horečky a prvních osadníků

Ranč stojí v Ennisu v Montaně na obrovském nedotčeném pozemku nad nádherným údolím řeky Madison. Údolí bylo kdysi lovištěm indiánských kmenů a navštívili jej i Lewis a Clark na své výpravě napříč americkým kontinentem v roce 1805. Tato oblast je také součástí barvité historie skutečně Divokého západu s jeho zlatou horečkou. Přímo na ranči byla dostavníková zastávka na trase do Virginie City, místa pro horníky, hledače zlata i různé podvodníky a psance. Ukrýval se na něm později i šerif Plummer, který údajně okrádal horníky a zakopával své poklady v oblasti Bannack v Montaně. Nakonec byl bez soudu pověšen za podezřelých podmínek. Staré intriky a dědictví zlata je dodnes cítit na hony daleko.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Roger Wade (se souhlasem)

Rekonstrukcí vznikl skromný hlavní domek a tři malé chatky

Rodina se rozhodla na místě starého ranče vybudovat rodinný komplex, kde by si několik generací mohlo užívat rozsáhlé výhledy, se kterými se setkali už první osadníci a dobrodruzi, a kde by se život mohl odvíjet uprostřed neustále se měnící přírodní krásy. Na rozsáhlém pozemku se rozhodli celkově zrekonstruovat historický ranč, postavit skromný hlavní domek a tři malé chatky pro návštěvy. S nedalekou řekou Madison (a jejími přítoky) a jezerem Ennis Lake měl ranč sloužit jako rybářské útočiště pro vícegenerační rodinu a pro přátele, kteří by si také mohli užít řadu dalších sportů, včetně pěší turistiky, střelby na skeet, jízdy na kajaku, pádlování, lovu a jízdy na koni, spolu s lyžováním v zimě.

Důkladný výběr přírodních stavebních materiálů

Stavební materiály pro všechny budovy byly vybrány v okolním terénu. Architekt jezdil kolem ranče a hledal všechny kameny použité v budovách přímo na pozemku ranče. Byly shromážděny krásné balvany a kameny, jejichž patina byla bohatě vrstvena organickými texturami, které mohla vytvořit pouze matka příroda. Nádherné rozšířené kmeny borovice tyčové zdobí vnější vchod do hlavní budovy. Ostatní dřevo je z původní budovy a staré sýpky na ranči. Podlahy ze dřeva jedle jsou zrenovované. Hlavní budova má šindelovou střechu z konce 18. století. Styl celého ranče připomíná budovy v národních parcích, včetně mnoha v blízkém Yellowstonu.

Historizující interiér je směsicí stylů i vybavení

Příjemný velký obývací pokoj je srdcem celého domova. Čtyři kožená klubová křesla obklopují malý čalouněný stolek. Velký krb zabudovaný do kamenného komína zajišťuje v chladných dnech teplo a příjemnou atmosféru. Velká okna nabízejí pohled na okolní travnatou krajinu. Pokoj je propojený s velkorysou jídelnou, ve které může jíst až osm lidí. Celá stěna jídelny je prosklená a poskytuje obyvatelům i návštěvníkům domu fantastický výhled na řeku a jezero. Má i svůj vlastní malý krb. Nábytek je výrazně rustikální, přesto nejde o nějak hluboce promyšlený interiér, spíše o směsici všeho, co majitelům přišlo praktické a vyhovovalo jejich vkusu. Tak se v interiéru mísí starožitný tibetský buben, který byl použit jako stůl, s na zakázku vyrobenými židlemi a velkým jídelním stolem. Prohlédněte si interiér zblízka v naší fotogalerii.

Opravdu prostorná a vybavená kuchyň ladí díky vícevrstevnatému bílému starožitnému povrchu s historizujícím interiérem obýváku. Koupelna a ložnice se svým dřevěným nábytkem a cihlově červenými stěnami dokreslují atmosféru minulých století. Charakter jednotlivých místností je ve vzájemné harmonii, i když každá má svoji vlastní jedinečnou atmosféru. Interiér snadno dokáže přenést svého šťastného obyvatele zpět do domácích dnů minulých let.

Ranč má i své zvířecí obyvatele

Ranč není jenom sídlo městské rodiny. Je to také fungující ranč pro dobytek. Dvě stě padesátihlavé stádo plemene Black Angus se pase na vysazené vojtěšce spolu s volně se pohybujícími losy. Jeleni, losi, antilopy, medvědi a pumy, ti všichni žijí na území ranče. Dle dohody o ochraně přírody, které podléhá celé území ranče, nesmí na ranči vyrůst žádná další budova a zalesněná a zatravněná území se nesmí obdělávat.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.06.2021

Photocredit: Roger Wade (se souhlasem)

2

Pioneer Log Homes: Kanadský král mezi srubaři

Pioneer Log Homes of B.C. je nejznámější srubařskou firmou světa. Staví impozantní srubové stavby a mají dokonce vlastní pořad. Co je klíčem k jejich úspěchu?

Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku

Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu.

Unikátní srub z obrovských ručně opracovaných klád

Líbí se vám tradiční sruby z obrovských ručně opracovaných cedrových klád? Jeden stojí ve Skotsku a vy si ho můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Zařízení interiéru srubu

Interiér srubu má specifickou atmosféru harmonie, hřejivosti a klidu. Poradíme vám, jak takovou atmosféru vytvořit.

Dvanáct nejoblíbenějších srubů u nás

Připravili jsme pro vás žebříček dvanácti nejoblíbenějších srubů. Prohlédněte si je, přečtěte si, čím je každá stavba specifická, a nechte se inspirovat dvanácti nej sruby.

Největší srub na světě se stavěl pouhé čtyři měsíce. Jeho stáří vás překvapí

Několikapatrovou stavbu, která je považována za největší srub na světě, si můžete detailně prohlédnout v tomto článku. Jak vypadá interiér takové obrovské dřevostavby? A jaké je její stáří?

Skromný srub na konci cesty se stal pro rodinu úkrytem před koronavirem

Malý srub určený k relaxaci uprostřed přírody se v době koronavirové pandemie proměnil v trvalé bydlení pro celou rodinu.

Jednoduchý dřevěný srub pro dlouhé zimní večery s přáteli u ohně

Prohlédněte si interiér srubu na Skotské vysočině, který pracuje se starými technologiemi i historickou kamennou základnou.

Autentický srub ze dřeva a kamene slouží celé rozvětvené rodině

Pouze z recyklovaného kamene a dřeva je postaven nádherný autentický srub. Starší pár ho postavil pro celou svou širokou rodinu.

Moderní bydlení v kouzelných srubech a roubenkách 21. století

Fanoušci staveb z masivního dřeva jistě ocení bohatou dávku inspirace v oblasti srubů a roubenek. Připravili jsme pro vás bohatou galerii s více než 40 sruby a roubenkami z celého světa.