HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Autentický srub ze dřeva a kamene slouží celé rozvětvené rodině

V souladu se současnými trendy by každá nová stavba měla především respektovat své okolí a snažit se s ním maximálně ladit a co nejméně ho poškozovat. Pokud si koupíte pozemek uprostřed nádherné divočiny, za zády máte hluboký les, v dálce vidíte vrcholky hor a všude kolem vás jsou vzrostlé stromy a keře, musíte prostě postavit srub. Opravdový, autentický srub jako z 19. století.


Rustikální srub jako z Divokého západu slouží široké rodině
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Philipp Newman (se souhlasem)

Dědici neměli o pozemek zájem

Starší pár, který má tři odrostlé děti, snil o opravdovém srubu v krásné divoké krajině, kde bude moct žít v poklidu a harmonii s přírodou. Když jim tedy jeden jejich společný známý řekl o zajímavém pozemku nedaleko rozsáhlého národního parku Yellowstone, který je zrovna na prodej, neváhali ani minutu a rozjeli se na něj podívat. Pozemek prodával potomek místního usedlíka, který si už ani nepamatoval, že na něm kdysi stál krásný srub. Ze srubu už zbylo jenom pár trámů, které byly zarostlé trávou a keři. Potomci majitele, kteří pozemek zdědili, neměli o srub zájem, a tak během let chátral, až se úplně rozpadl. Jeho pravnuk se nakonec rozhodl pozemek prodat.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Philipp Newman (se souhlasem)

Noví majitelé chtěli napodobit krásu původního srubu

Když manželé uviděli pozemek, za nímž se severně tyčily vrcholky národního parku Grand Teton, všude kolem rostly vysoké stromy a z nejvyššího místa byl nádherný výhled do krajiny, věděli, že zrovna tady chtějí bydlet. Pak už šlo vše ráz na ráz. Koupili pozemek a vydali se pátrat po tom, co na něm původně stálo. Našli několik dobových fotografií nádherného srubu a rozhodli se, že na jeho rozvalinách postaví nový, co nejvíce mu podobný. Od začátku věděli, že v něm chtějí pobývat co nejvíce, ideálně po většinu roku, zatímco o prázdninách, prodloužených víkendech a svátcích budou ubytovávat i rodiny svých tří dětí. Potřebovali tedy v době největšího náporu ubytovat až 15 lidí. Koncept umístění, měřítko domu a původní krajina zůstaly zachovány a kopírují tak uspořádání předchozího srubu.

Pouze dřevo a kámen z místních zdrojů

Aby srub vypadal opravdu autenticky, bylo použito pouze recyklované místní dřevo. Jak trámy, tak desky byly posbírány z okolních rozpadlých staveb, restaurovány a znovu použity na výstavbu. Stejně tak kámen posbírali v širokém okolí. Aby tentokráte srub vydržel déle, dřevo bylo ošetřeno moderními nátěry odolnými proti vodě a dalším vlivům horského počasí. Dřevo bylo využito opravdu všude: na stěny, podlahy i střechu. Z kamene je obří krb v obývacím pokoji, menší krb v ložnici a stěna v koupelně. Prohlédněte si detaily v naší fotogalerii.

Dvě patra a samostatná zóna pro děti v horním patře

Srub má dvě patra a na rozdíl od svého předchůdce disponuje velkými okny, která do interiéru pouští dostatek světla. Zatímco horní patro slouží jako soukromá zóna majitelům, přízemí je otevřené pro všechny hosty. V horním intimnějším patře se nachází ložnice majitelů, velká koupelna s vanou a dva dětské pokoje s patrovými postelemi, které pojmou rovnou osm dětí najednou. Dětské pokoje mají vlastní přístup po točitém schodišti, které děti milují.

Útulný interiér v tlumených barvách i dostatek venkovních prostorů

Přízemí je otevřené, tlumené barvy interiéru navozují pocit útulnosti a klidu. Využit byl pouze kámen, dřevo a kůže, čili přírodní materiály. Veškerý nábytek je také dřevěný. Útulná kuchyně, hluboké měkké sedačky, velký krb na dřevo, to vše láká k poklidnému trávení času. Rodina se schází nejen uvnitř v prostorné jídelně či u krbu obývacího pokoje, ale za teplých letních dnů má k dispozici jak posezení na kryté i nekryté terase, tak u otevřeného ohně u chatky.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.10.2021

Photocredit: Philipp Newman (se souhlasem)

2

Interiéry srubů: Jak vypadají dřevěné sny zevnitř?

Dřevěné sruby nejsou v Česku typickými stavbami. Prohlédněte si proto galerii, která vám tyto dřevostavby ukáže zevnitř.

Finské sruby – proč patří k těm nejdokonalejším na světě?

Jak to Finové dělají, že dokážou postavit ty nejkvalitnější sruby na světě? Odpověď naleznete v našem článku o historii finských srubů.

Unikátní srub z obrovských ručně opracovaných klád

Líbí se vám tradiční sruby z obrovských ručně opracovaných cedrových klád? Jeden stojí ve Skotsku a vy si ho můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Klasický srub s útulným a osobitým interiérem

Krásný klasický srub je citlivě zasazený do horské přírody a jeho osobitý a útulný interiér přímo vyzývá k relaxaci. Prohlédněte si ho zblízka.

Osudový srub v podhůří Jeseníků – virtuální 360° prohlídka

Jak se žije ve srubu postaveném v Česku? A už jste někdy takový srub zažili na vlastní kůži? V dnešním videu ho můžete navštívit alespoň virtuálně, a to dokonce s 360° kamerou.

Skromný srub na konci cesty se stal pro rodinu úkrytem před koronavirem

Malý srub určený k relaxaci uprostřed přírody se v době koronavirové pandemie proměnil v trvalé bydlení pro celou rodinu.

Městská rodina zrenovovala historický srub přímo na Divokém západě

Drsná příroda Divokého západu, pomalu plynoucí čas a spousta stříbrných pstruhů v řekách přilákaly městskou rodinu do polorozpadlého srubu.

Jednoduchý dřevěný srub pro dlouhé zimní večery s přáteli u ohně

Prohlédněte si interiér srubu na Skotské vysočině, který pracuje se starými technologiemi i historickou kamennou základnou.

Moderní bydlení v kouzelných srubech a roubenkách 21. století

Fanoušci staveb z masivního dřeva jistě ocení bohatou dávku inspirace v oblasti srubů a roubenek. Připravili jsme pro vás bohatou galerii s více než 40 sruby a roubenkami z celého světa.

Video: Co vás čeká při realizaci vlastního srubu, aneb detailní průběh stavby v 60 minutách

Myšlenka postavit si vlastní srub uprostřed lesa a aktivně jej využívat láká většinu z nás. Na jaké strasti narazila parta přátel a s jakými překážkami se musela vypořádat?