HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Co vás čeká při realizaci vlastního srubu, aneb detailní průběh stavby v 60 minutách

Výstavba trvala přibližně jeden celý rok, než se dostal srub do svojí finální podoby. Kevin a jeho přátelé začali se stavbou v zimních měsících, museli se vypořádat se sněhem a chladnými dny. Nechali za sebou viditelný kus práce a výsledek je ohromující. Ostatně, udělejte si dobrý čaj nebo skvělou kávu a přesvědčte se sami u videa.


Jak parta přátel bojovala se stavbou vlastního dřevěného srubu? Celé video je bez mluveného komentáře. Jestliže budete chtít hodinové video časově zkrátit, v pravém dolním rohu je v nastavení možnost zvýšit rychlost přehrávání.

Srub byl postaven metodou pro úplné začátečníky

Kevin se společně se svými přáteli rozhodli postavit srub pomocí tzv. metody butt and pass. Jedná se o jednu z mnoha technik stavění srubových domů, ovšem pro úplné začátečníky s minimálními řemeslnými dovednostmi. Metoda je mnohonásobně jednodušší, spočívá v překrytí jedné řady kulatiny přes druhou, přičemž je spoj řešen zatlučením hrotů. Takto řešený rohový spoj vytváří na srubovém domě vzhled rustikální, staromódní chaty.

Jak správně začít a co vše bude potřeba?

Na videu si můžete sami povšimnout, že nejprve bylo nutné pokácet určité množství stromů. Kevin pokácel motorovou pilou borovice ze svého pozemku o rozloze 40 akrů (cca 16 hektarů). Následoval vhodný výběr místa, přeprava dřevní suroviny a spálení přebytečného odpadu (převážně větví).

Jako podloží prvních čtyř kulatin se využilo výřezů borového dřeva kulatého tvaru (do každého rohu). Postupně na ně začali skládat jednotlivá polena, u kterých průběžně kontrolovali jejich rovné umístění vodováhou. Neopracované kulatiny jsou pokládány tak, aby vytvořily systematické rohy budovy. Klády jednotlivých vrstev vždy přesahují rohy, a naopak klády tvořící další stěny (v kolmém směru) do nich zasahují.

Konstrukce střechy a dokončovací práce

Přibližně ve 25. minutě vidíte uvidíte, že zde už Kevin musel využít provizorního lešení uvnitř stavby. Občas bylo nutné srovnat povrch pokáceného dřeva motorovou pilou a v průběhu stavby ořezat přečnívající hrany. Pro konstrukci krovové a střešní soustavy už bylo využito těžké techniky a CNC obráběcích strojů. Podívejte se na video, jak parta přátel vyřešila střešní konstrukci.

Dokončovací práce spočívaly v realizaci okenních a dveřních otvorů, výrobě dřevěné prkenné podlahy, celkovém úklidu staveniště a stavbu přístřešku vedle dřevěného srubu. Nařezali několik dřevěných prken, stloukli je dohromady a vytvořili krásnou terasovou podlahu vedle domu i před hlavními dveřmi. Nezapomněli ani na utěsnění spojů a výplně míst mezi dřevními kulatinami maltou. Jak můžete vidět ve videu, Kevin s přáteli vložili do mezer ocelovou síťku a následně celý otvor posílili cementovou maltou (zevnitř i zvenčí).

Myšlenkou byla výroba javorového sirupu

V průběhu videa odebírá Kevin ze stromů javorovou mízu a vaří ji v kotli poblíž staveniště. Cílem celého projektu je výroba lahodného javorového sirupu uvnitř srubu. Přibližně v polovině videa už vytvořili dokonce i provizorní vzorek. Přátelé se toho vůbec nebáli a uprostřed lesa si naservírovali voňavé lívance polité právě nově vytvořeným javorových sirupem.

Plánované zasazení nových borovic v rámci sanace lesa

Borové lesy byly v posledních letech špatně obhospodařovány. Podle Kevina mělo být dřevo pokáceno již před deseti lety. Díky tomuto projektu se mrtvého dřeva užitečně zbavil, což je podle něj skvělý začátek pro novou sanaci lesa. V blízké budoucnosti je v plánu opětovná výsadba nových stromků.

Celý proces byl opravdu pracný, ale výsledek stojí určitě za to. Sami vidíte, že postavit si vlastní srub nemusí být za pomocí přátel nebo rodiny složitou záležitostí. Pustili byste se někdy sami do podobného projektu? 


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.12.2021

Photocredit: Modern Self Reliance

4

Video: Stavba srubu norskou technologií krok po kroku

Půlhodinový dokument o stavbě srubu vlastníma rukama od kácení stromů, přes otesávání trámů až po až po zabydlení interiéru a zatopení v krbu. Video, které musíte vidět.

Video: Útěk do divočiny s dobrým koncem

Dokument, který natožil Dick Proenneke zachycuje jeho roční pobyt v divočině. Na rozdíl od hlavního hrdiny oblíbeného filmu Útěk do divočiny (Into the Wild) s dobrým koncem.

Video: Stavba stromového domu v džungli

Podívejte se, jak v absolutní rovnováze s přírodou žijí domorodí obyvatelé džungle, kteří si svá obydlí budují vysoko v korunách stromů.

Video:Nízkonákladová moderní přístavba z běžně dostupných materiálů

Uvažujete o rozšíření domu? Inspirujte se touto originální nízkonákladovou přístavbou!

Video: Podívejte se, jak se kácely sekvoje v roce 1940

Ohlédněte se do doby, kdy ještě musela stačit pouze síla a odvaha k pokácení největších stromů na zemi.

Skromný srub na konci cesty se stal pro rodinu úkrytem před koronavirem

Malý srub určený k relaxaci uprostřed přírody se v době koronavirové pandemie proměnil v trvalé bydlení pro celou rodinu.

Jednoduchý dřevěný srub pro dlouhé zimní večery s přáteli u ohně

Prohlédněte si interiér srubu na Skotské vysočině, který pracuje se starými technologiemi i historickou kamennou základnou.

Autentický srub ze dřeva a kamene slouží celé rozvětvené rodině

Pouze z recyklovaného kamene a dřeva je postaven nádherný autentický srub. Starší pár ho postavil pro celou svou širokou rodinu.