HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Unikátní srub z obrovských ručně opracovaných klád

Sruby se v některých zemích staví už po staletí. Už od začátku byly hlavním znakem každého srubu neopracované, pouze kůry zbavené, kmeny jehličnatých stromů. Každý srub byl tedy unikát postavený z klád různého průměru i tvaru a různě přesahujícími rohy. Neošetřené dřevo postupně získalo svou patinu a dokonale splynulo s okolím. Masivní stěny často doplňovala zelená střecha porostlá lokálními divokými rostlinami a trávou. Dnes už takových srubů vzniká opravdu málo, ale přece jen se občas ještě najdou majitelé, kteří si přejí postavit pravý srub z neopracovaných klád a s travnatou střechou. Mezi ně patří i Garry a Helene, kteří nás nechali nahlédnout do jejich malého srubu.


Pravý srub se zelenou střechou stojí ve Skotsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pioneer Log Homes of BC

Kouzelná lokalita uprostřed přírody

Malý srub manželského páru stojí na severu Skotska v kouzelné jezernaté krajině mezi městy Glen Affric a Glen Strathfarrar. Nachází se v posledním zbytku nedotčené divočiny borovicového lesa. Sedí na vyvýšeném zeleném hřebenu a nabízí fascinující výhledy do okolní krajiny. Přestože stojí uprostřed divoké přírody, nejedná se o žádný zálesácký srub. Zvenku vypadá velmi stroze, ale interiér je poměrně luxusně zařízen, a srub tak dokáže svým obyvatelům poskytnout maximum pohodlí jak v parném létě, tak během studených a vlhkých zim. Nahlédněte i dovnitř tohoto úžasného srubu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pioneer Log Homes of BC

Ručně opracovaný červený cedr

Stěny srubu jsou postaveny z obrovských klád, které byly všechny do jedné zpracovány pouze ručně a ničím neošetřeny. Díky tomu je každá kláda unikát a na domě nenaleznete dvě stejné. Kuláče jsou i různě dlouhé, takže přesahy jsou nepravidelné, což srubu dodává ještě více na jeho jedinečnosti. Bylo použito kvalitní dřevo západního červeného cedru. Tento druh cedru je velmi odolný i v extrémních podmínkách, téměř nemění svůj objem při změnách teplot a vlhkosti. Má také mimořádné tepelně izolační a akustické vlastnosti a nevyžaduje žádné povrchové úpravy, protože je přirozeně odolný proti hnilobě a škůdcům. Dřevo postupně získává patinu a na rozdíl od ošetřeného dřeva šedne a stále více souzní s okolní přírodou.

Soběstačný a ekologický srub s travnatou střechou

Srub byl postaven jako ekologické obydlí. Zelená střecha pokrytá trávou a lokálními divokými rostlinami poskytuje výbornou izolaci. Obydlí je vytápěno kotlem na biomasu, má vlastní podzemní zdroj pitné vody a elektřinu vyrábí malá hydroturbína. Má veškeré nezbytné vybavení, díky němuž je celoročně obyvatelný. V přízemí se nachází prostorný obývací pokoj s moderní kuchyní, světlou jídelnou a koupelna. V patře, do kterého se dostanete po dřevěných schodech s galerií, je malý prostor pro pracovní stůl s počítačem, ložnice majitelů a na galerii za závěsy ještě malé posezení a dvě postele pro případné hosty. V obývacím pokoji je krb na dřevo, který dodává pokoji na útulnosti a v zimě dokáže rychle vyhřát celý prostor. Francouzské okno se otevírá na prostornou terasu, na které se dá v létě při sklence vína pozorovat pasoucí se jeleny.

Ruční práce jako za starých dobrých časů

Vše v tomto srubu je vyrobeno ručně tak, jako se to dělalo dříve. Interiér je vyzdoben ručně vyřezávanými dřevěnými panely s motivy zobrazujícími skotskou divokou zvěř. Veškerý nábytek včetně kuchyně je ručně vyroben z tvrdého dřeva. Bez pomocí strojů vznikly i tkané záclony, bavlněné koberce a oranžové lustry. Ačkoliv srub postavila na zakázku místní pobočka známé kanadské srubařské firmy, při zařizování interiérů majitelé využili znalostí a zručnosti lokálních řemeslníků.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.10.2018

Photocredit: Pioneer Log Homes of BC

4

Sruby a jejich budoucnost

Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?

Interiéry srubů: Jak vypadají dřevěné sny zevnitř?

Dřevěné sruby nejsou v Česku typickými stavbami. Prohlédněte si proto galerii, která vám tyto dřevostavby ukáže zevnitř.

Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku

Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu.

Chci roubenku! Ale jakou? Dnes už je totiž z čeho vybírat

Není roubenka jako roubenka. Víte, že roubenka nemusí být jen jednoduchá stěna z masivního dřeva? Moderní roubené stěny splňují i dnešní tepelně technické požadavky a horkou novinkou je i pasivní roubenka.

Osudový srub v podhůří Jeseníků – netradiční příběh Martiny a Zdeňka

V článku se dočtete o zajímavém životním příběhu manželů, kteří odešli z Prahy a všechno opustili, aby si splnili sen a postavili si nádherný srub na Jesenicku. Prohlédněte si i fotogalerii.

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.

Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.

Rustikální kanadský srub s tou správnou atmosférou. Chcete taky takový?

Dnes vás zavedeme na prohlídku kouzelného srubu ukrytého v hlubokých kanadských lesích. Může být ale zdrojem inspirace i pro vás. Prohlédněte si jeho interiér.

Moderní tyrolská roubenka láká turisty svým útulným interiérem

Milujete kombinaci drsné alpské přírody a útulné roubenky? Pokud ano, máme pro vás tip na parádní horskou chatu skrytou uprostřed vysokých hor.

Bydlení pro mladou rodinu – bez schodů a uprostřed přírody

Přízemní domek s rovnou střechou stojí uprostřed borovicového háje a je ideálním domovem pro mladou rodinu, která miluje pocit sounáležitosti s přírodou.