HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Unikátní srub z obrovských ručně opracovaných klád

Sruby se v některých zemích staví už po staletí. Už od začátku byly hlavním znakem každého srubu neopracované, pouze kůry zbavené, kmeny jehličnatých stromů. Každý srub byl tedy unikát postavený z klád různého průměru i tvaru a různě přesahujícími rohy. Neošetřené dřevo postupně získalo svou patinu a dokonale splynulo s okolím. Masivní stěny často doplňovala zelená střecha porostlá lokálními divokými rostlinami a trávou. Dnes už takových srubů vzniká opravdu málo, ale přece jen se občas ještě najdou majitelé, kteří si přejí postavit pravý srub z neopracovaných klád a s travnatou střechou. Mezi ně patří i Garry a Helene, kteří nás nechali nahlédnout do jejich malého srubu.


Pravý srub se zelenou střechou stojí ve Skotsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pioneer Log Homes of BC

Kouzelná lokalita uprostřed přírody

Malý srub manželského páru stojí na severu Skotska v kouzelné jezernaté krajině mezi městy Glen Affric a Glen Strathfarrar. Nachází se v posledním zbytku nedotčené divočiny borovicového lesa. Sedí na vyvýšeném zeleném hřebenu a nabízí fascinující výhledy do okolní krajiny. Přestože stojí uprostřed divoké přírody, nejedná se o žádný zálesácký srub. Zvenku vypadá velmi stroze, ale interiér je poměrně luxusně zařízen, a srub tak dokáže svým obyvatelům poskytnout maximum pohodlí jak v parném létě, tak během studených a vlhkých zim. Nahlédněte i dovnitř tohoto úžasného srubu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pioneer Log Homes of BC

Ručně opracovaný červený cedr

Stěny srubu jsou postaveny z obrovských klád, které byly všechny do jedné zpracovány pouze ručně a ničím neošetřeny. Díky tomu je každá kláda unikát a na domě nenaleznete dvě stejné. Kuláče jsou i různě dlouhé, takže přesahy jsou nepravidelné, což srubu dodává ještě více na jeho jedinečnosti. Bylo použito kvalitní dřevo západního červeného cedru. Tento druh cedru je velmi odolný i v extrémních podmínkách, téměř nemění svůj objem při změnách teplot a vlhkosti. Má také mimořádné tepelně izolační a akustické vlastnosti a nevyžaduje žádné povrchové úpravy, protože je přirozeně odolný proti hnilobě a škůdcům. Dřevo postupně získává patinu a na rozdíl od ošetřeného dřeva šedne a stále více souzní s okolní přírodou.

Soběstačný a ekologický srub s travnatou střechou

Srub byl postaven jako ekologické obydlí. Zelená střecha pokrytá trávou a lokálními divokými rostlinami poskytuje výbornou izolaci. Obydlí je vytápěno kotlem na biomasu, má vlastní podzemní zdroj pitné vody a elektřinu vyrábí malá hydroturbína. Má veškeré nezbytné vybavení, díky němuž je celoročně obyvatelný. V přízemí se nachází prostorný obývací pokoj s moderní kuchyní, světlou jídelnou a koupelna. V patře, do kterého se dostanete po dřevěných schodech s galerií, je malý prostor pro pracovní stůl s počítačem, ložnice majitelů a na galerii za závěsy ještě malé posezení a dvě postele pro případné hosty. V obývacím pokoji je krb na dřevo, který dodává pokoji na útulnosti a v zimě dokáže rychle vyhřát celý prostor. Francouzské okno se otevírá na prostornou terasu, na které se dá v létě při sklence vína pozorovat pasoucí se jeleny.

Ruční práce jako za starých dobrých časů

Vše v tomto srubu je vyrobeno ručně tak, jako se to dělalo dříve. Interiér je vyzdoben ručně vyřezávanými dřevěnými panely s motivy zobrazujícími skotskou divokou zvěř. Veškerý nábytek včetně kuchyně je ručně vyroben z tvrdého dřeva. Bez pomocí strojů vznikly i tkané záclony, bavlněné koberce a oranžové lustry. Ačkoliv srub postavila na zakázku místní pobočka známé kanadské srubařské firmy, při zařizování interiérů majitelé využili znalostí a zručnosti lokálních řemeslníků.

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který začíná již tento pátek 22.–23. 1. 2021. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
27.11.2018

2 0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE