HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kolik, kde a jakých dřevostaveb se v roce 2016 postavilo (detailní statistiky)

Staví se více dřevostaveb než vloni? Jaké jsou současné trendy ve výstavbě a ceny staveb? Ze statistik roku 2016 je opět znatelný posun dřevostaveb kupředu, a to o celých 222 rodinných domů s dřevěným konstrukčním systémem.


graf růstu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Rodinné domy celkem vs dřevostavby

V roce 2016 bylo celkem postaveno 14 015 rodinných domů včetně 2 013 dřevostaveb. Celkový počet dokončených rodinných domů se zvedl o 4,5 %, což představuje první znatelný nárůst od roku 2010. I přes dlouhodobý pokles výstavby rodiných domů si však dřevostavby stále zvyšují pozici na trhu s rodinými domy. 

Podíl dřevostaveb na trhu rodinných domů

Podíl dřevostaveb na trhu stále roste a v roce 2016 se dostal na hodnotu 14,36 %, což je o 1 % více než za rok 2015. Navíc jeho historický růst stále pokračuje i přes propad výstavby rodinných domů.

Zastoupení konstrukčních systému při výstavbě dřevostaveb

Na trhu dřevostaveb jednoznačně vedou lehké rámové skelety, které se dělí na panelovou a staveništní montáž a společně zastupují 81 % všech dřevěných konstrukčních systémů. Na třetím místě jsou srubyroubenky se zastoupením 12 % a následují panely z masivního dřeva (4 %).

Čtěte také: Stavba dřevostavby systémem two by four

V jakém kraji se dřevostavby nejvíce stavěly?

Nejvíce postavených rodinných domů je za rok 2016 ve Středočeském kraji s počtem 3 693 kusů. Zároveň vedou i v prvenství s největším zastoupením dřevostaveb a to 528 kusů. Na druhém a třetím místě je Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

Průměrné náklady na 1 m³ obestavěného prostoru (v Kč)

V celkovém souhrnu rodinné domy mají průměrné náklady 4 497 Kč/ m³ obestavěného prostoru. Dřevostavby jsou o něco dražší, a to 4 905 Kč/ m³.

Investiční náklady na rodinný dům vypočítaný z celkového počtu rodinných domů jsou kolem 3,3 mil. Dřevostavby se svou cenou dostávají na cca 2,9 mil.

Informace pro všechny jistě zajímavé, ale pouze statisticky vypočítané a orientační.

Energetická náročnost rodinných domů a dřevostaveb

Jak se dalo čekat, tak energetická náročnost vede u dřevostaveb. 

Nejvíce využívané způsoby vytápění dřevostaveb

V této kategorii jednoznačně vítězí centrální domovní vytápění na elektřinu. V závěsu je tepelné čerpadlo, zemní plyn, anebo lokální elektrický zdroj.

Čtěte také: Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Byl pro vás článek zajímavý a přínosný? Neváhejte ho ohodnotit.

Zdroj dat: statistiky ADMD

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.08.2017

1

Mohlo by Vás zajímat: