HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Roubenka z Vultureni: jak ožívají staré dřevostavby v Rumunsku?

Bydlet v městské vilce anebo na venkově v roubence? Klienti studia Arhibox mají jasno. Z jejich rekonstruované roubenky z Vultureni dýchá autentičnost. I když ji na její současné místo museli přivézt rozebranou na jednotlivé trámy. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.


roubenka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bogdan Pop, Calin Lada, Mihai Racu

Téma venkovské architektury je v současném rumunském kontextu velmi výrazné. Mimo městské regiony totiž pořád převažují stavby s minulostí. Jejich současný stav je sice mnohdy žalostný, ale pořád jsou nedílnou součástí dědictví předešlých generací.

„Pohled na ně je poněkud rozporuplný,“ tvrdí architekti Mihai Racu a Calin Lada ze studia ArhiBox. „Všichni si jsou vědomi jejich důležitosti, i toho, jak formují tvář zdejšího kraje. Ale současně si také uvědomují, že tyto lidové dřevostavby postrádají základní vybavenost.“

Čtěte dále: Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Romantika? Bez toalety to nejde

Nejde přitom o kdovíjaký komfort. Dřevěná roubenka prostě jistou míru snesitelného nepohodlí předpokládá. Jenže pravá rumunská zima v domě bez centrálního topení už je trochu za hranicí. Stejně jako absence toalety nebo vany.

„V Rumunsku se mezi lidmi od padesátých let šířil model myšlení, který právě kvůli těmto nedostatkům prezentoval roubenky jako přežitek dávných časů,“ vysvětlují architekti. „Ideálem se stal panelový byt ve městě, případně vilka z cihel, vybavená PVC rámy oken, sádrovými obklady a polystyrenovou izolací.“

Když je žádána autentičnost

Až příliš pozdě si tak mladí lidé v Rumunsku všimli, že honbou za městskými domy a byty přichází o to nejpodstatnější na svém bydlení. Autenticitu. Mnozí ji dnes znovu hledají a nachází ji zpátky na venkově. U roubenek, které se nyní architekti ze studia ArhiBox snaží přiblížit jednadvacátému století a přitom jim neubrat nic z jejich původní krásy. Třeba jako v případě roubenky Vultureni, která stojí v kraji Maramures.

Dřevěnky do skanzenu nepatří

„Je to mimochodem jeden z mála rumunských regionů, kde jsou staré roubenky stále obývány,“ vysvětlují architekti. „I proto nám přišlo logické začít pracovat tady.“ Nalézt se tu dá jak dostatek stavebního materiálu, ta k s trochou štěstí i pár řemeslníků, kteří si ještě pamatují, jak se roubenky staví postaru.

Dá se tu narazit na tesařské nářadí, které jinde uvidíte jen v národopisných muzeích a skanzenech. „A my jsme rozhodně nechtěli, aby třeba tajemství výroby pravých šindelů zmizelo v propadlišti dějin,“ dodává Racu.

O čem projekt Vultureni tedy je? O celoročním ubytování pro rodinu mladých úspěšných podnikatelů, kteří mají vášeň pro dlouhé vyjížďky na kolech a milují túry po horách. Jejich přáním bylo bydlet co nejblíže přírodě, ve staré roubence, která ale bude vyhovovat požadavkům na minimální komfort moderního bydlení. Dům se měl současně stát i pracovnou pro oba zaměstnané rodiče.

Rozebrat a postavit znovu

Cesta k naplnění takového snu nebyla zrovna snadná. K dispozici sice klienti měli pozemek u vesnice Kluž o rozloze 32 hektarů (z toho 15 ha pokrývá les), ale chyběla jim ona roubenka. Tu nakonec našli a zakoupili v úplně jiné vesnici a s pomocí architektů z Arhibox ji doslova rozebrali na součástky.

Trám po trámu byla původní stavba rozložena, očíslována a označena a poté přesunuta na cílové místo. Věkovité dřevostavby se takovému přesunu v principu nebrání, jsou svou povahou modulární.

Nevyhovující nebo poškozené dřevěné části byly nahrazeny a s výraznou pomocí místních tesařů a truhlářů (tyto dvě řemesla tu v podstatě splývají v jedno) znovu sestaveny dohromady. „Translokace, rekonverze a translokace objektu hlavně ukázala, že je něco takového možné,“ říkají architekti. „I proto se další zájem klientů týká pořízení dvou podobných staveb. Jednu by využívali jako zázemí pro turisty, druhou pak jako malou výrobnu domácích bio-produktů.“

Starý dům ovládly moderní technologie

Modernizovaná roubenka Vultureni ve své nové podobě nyní obsahuje suterén vyhrazený pro technické zázemí, kotel na biopaliva, centrální topení a baterie energetického systému, solárních panelů. V přízemí najdeme kuchyni a obývací pokoj, který může v případě potřeby sloužit jako pokoj pro hosty. Také se tu nachází malá kancelář s pracovnou a nezbytná koupelna.

Střecha byla zachována v původním tvaru, čímž se otevřely dva prostory pod atikou. Toto místo je rozděleno na dvě samostatné ložnice s koupelnami a také univerzální pracovní prostor. Majitelé přitom trvali na tom, aby v rámci rekonstrukce byly využívány jen přírodní materiály. Tepelná izolace je tedy pojištěna ovčí vlnou, venkovní spáry jsou vymazávány jílem. Skutečně moderní tu na první pohled jsou jen vícevrstvá skla oken. Přeci jen, zima v Rumunsku stojí za to.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.07.2018

Photocredit: Bogdan Pop, Calin Lada, Mihai Racu

2

Fotogalerie: 100+ srubů a roubenek, ve kterých chcete bydlet (aspoň na víkend)

Sruby a roubenky ukazují krásu pravého dřeva. Najděte si v galerii tu, ve které byste chtěli strávit pohodový víkend vy.

Rožnov pod Radhoštěm dřevěné městečko (skanzen)

Navštivte skanzen Rožnov pod Radhoštěm a jeho Valašské muzeum v přírodě. Projděte si dřevěné městečko a krásné roubenky nejen v naší fotogalerii.

Téměř svépomocí si postavili moderní roubenku u Brna

Roubenka nemusí vždy vypadat jako chalupa z hor. Roubenka je i moderní rodinný dům. V rozhovoru se dočtete, jak ji lze postavit svépomocí.

Fotogalerie: Nově postavená roubenka u přehrady Rozkoš

Dokončení roubenky svépomocí? Inspirujte se na povedenou realizaci jedné krásné roubenky u nádrže Rozkoš.

Chci roubenku! Ale jakou? Dnes už je totiž z čeho vybírat

Není roubenka jako roubenka. Víte, že roubenka nemusí být jen jednoduchá stěna z masivního dřeva? Moderní roubené stěny splňují i dnešní tepelně technické požadavky a horkou novinkou je i pasivní roubenka.

Replika roubenky v Orlických horách: Podaří se vám najít alespoň 10 rozdílů?

Nová konstrukce roubenky byla navržena tak, aby splňovala současné požadavky na bydlení a zároveň respektovala původní vzhled. Podívejte se na celý průběh rekonstrukce, která se nevidí každý den.

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Idylický plážový domek jako stvořený pro romantiku

Kdo by nechtěl aspoň pár dní bydlet v krásném idylickém domečku na útesu nad pláží? Malá chatka v námořnickém stylu je jako stvořená pro romantiku.

Za dřevěnými stavbami našich předků po pěti českých skanzenech

Muzea v přírodě nabízí možnost nahlédnout do dřevostaveb starých stovky let. Ty nejzajímavější najdete v pěti českých skanzenech. Prozradíme váml, které to jsou.

Zajděte si na kávu do malebné vesnické roubenky na Žítkové

Roubenka postavená kousek od slovenských hranic je příjemnou zastávkou na odpočinek i dobrou kávu. Tato stavba zaujme svým vzhledem i hezky zařízeným interiérem. Navštivte ji dnes s námi.