HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kouzlo svůdných dřevěných křivek, které vás přiláká

Stromové domky a domy nemusí mít jen podobu, která odpovídá dětským hrám. Čínští architekti ze studia Monoarchi vykouzlili ze dřeva osm metrů vysoký uzavřený apartmán, který dosahuje výšky okolních bambusových lesů. A co se nachází uvnitř?


Organická došková střecha
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: MONOARCHI

Poptávka po netradičním řešení ubytování hotelových hostů vzešla od provozovatele sítě mikrohotelů, které se vyskytují napříč celou Čínou. Nebudují ubytovací komplexy, ale spíše shluky několika obytných jednotek v místech, která zatím nejsou turismem příliš zasažena. Stávající lokality jsou toho důkazem, například překrásná úbočí hor Siming si výletníci teprve hledají. A až je objeví, bude na ně připraveno nevídané překvapení. Tamní Stromový dům Treerow O vám skutečně vyrazí dech. Prohlédněte si ho zblízka ve fotogalerii.

Fotogalerie:

i Foto: MONOARCHI, Hao Chen, Xiaodan Song

Dřevostavba jako živá

V zemi, kde žije 1,37 miliard obyvatel a kde funguje více než 5000 architektonických studií, je klienty těžké překvapit. „Ale nic takového tady ještě nebylo,“ prozrazuje vedoucí projektu Xiaochao Song. Samostatná stavba apartmánového bydlení, která nabízí ubytovaným užitnou plochu 80 metrů čtverečních, totiž působí dokonale plastickým dojmem. Vypadá jako živý organismus, možná trochu jako houba. A fascinace se pohledem na tohle dílo stupňuje. To když zjistíte, že celá stavba s dynamicky vyvedenou střechou, je ze dřeva.

Přírodní kulisa pohoří Siming

Výběr lokality pro stavbu nebyl náhodný. Okraj malé vesnice, nad malou říčkou, ve svahu, s lesem za zády  to jsou ingredience receptu na překrásný výhled. O ten se už starají svěže zelené svahy hory Siming pokryté bambusovými háji. Severojižní orientace stavby zajišťuje jak optimální výhled, tak tepelný komfort uvnitř domu. Nehrozí zima ani přehřívání. A o déšť, který je tu v monzunovém období velmi vytrvalý jevem, se už stará důmyslně vyvedená střecha. Pozornost si jistě zaslouží.

Střecha je originál

Vytvořená je z nesoustředných kružnic, které lemují její prolnutý tvar. V jejím středu se nachází průhyb a široký světlík na vnitřní terasu, který zprostředkovává denní světlo celému interiéru. Střecha svým přesahem kryje balkonovou terasu, jež se vine kolem celého apartmánu Treerow O. Dům má dvě patra, ale díky svému umístění do svahu vlastně tak masivním dojmem nepůsobí. I když má na výšku osm metrů.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Leonardo DiCaprio postavil sobě a své mamince dřevostavbu v Malibu

Dílo lidských rukou, ne produkt fabriky

Střechu nese celkem 57 krovů, které jsou pečlivě vyměřeny tak, aby poskytovaly oporu nesenému prohnutému tělesu. Každý krov je originál, má odlišnou šířku trámků i trochu jiný sklon. „Není to produkt standardizace nebo industrializace, je to výtrysk fantazie,“ dodává Keming Wang, spoluautor projektu. Na pokrytí střechy se podíleli místní řemeslníci, kteří mají s propleteným bambusovým vláknem a ručně vyráběnými došky ty nejlepší zkušenosti.

Kouzlo svůdných křivek

Základy této dřevostavby jsou sice z ocelových nosníků, ale z hlediska rizik možného podmáčení svahu je to pochopitelné. A jak uvádí architekti z Monoarchi, taková konstrukce umožňuje minimalizovat environmentální dopady stavby na okolí. Interiér pak plně využívá této mechanické opory a nemusí být zbytečně zatěžován dělicími stěnami. Předělů je tu minimum, a tak je výsledkem příjemný otevřený prostor vykouzlený v křivkách.

Spirála k čajové terase

Vlastně dům spíše funguje ve spirále, která vás vede do středu domu. Nejprve terasa, pak vstup, na který navazuje sociální zázemí a koupelna. Ta je sice otevřená do prostoru, ale nikdo jiný kromě vás tu už bydlet nebude. A za nimi už překrásná ložnice. Z každého okna se nabízí unikátní výhled do okolí. Chcete sledovat dění ve staré sušárně čajových lístků nebo preferujete pohled na horský masiv? To už je jen na vás. Druhé patro je pak překrásnou (částečně krytou) čajovou terasou, na které nechybí ani bonsaje.

Vydáno dne:
17.10.2018

Photocredit: MONOARCHI

2

Dřevostavby na iDNES - komentář
Článek o cihlách a hurikánech si zaslouží krátký komentář

Stavět z bambusu? Proč ne
Podívejte se na jednu bambusovou stavbu, která stojí v luxusním letovisku

Asijské dřevostavby: místo smrku používají bambus a sluší jim to
Jak staví dřevostavby v Asii? Z bambusu, prohlédněte si je ve fotogalerii.

Video: Fascinující domy z bambusu
Příspěvek z řady TED Talks, který se zabývá stavbami z bambusu, představuje tuto travinu jako udržitelný stavební materiál s velkým potenciálem zejména v tropech.

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí
Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Dřevostavby na vzestupu. Kolik průměrně stojí?
Kolik se u nás postaví ročně dřevostaveb? Jaký meziroční nárůst mají stavby dřevěné oproti těm klasickým? A jaké jsou průměrné investiční náklady na jednu dřevostavbu? Čtěte a dozvíte se.

V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?
Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?

Střešní dóm vietnamské restaurace je ukázkou toho, co bambus dokáže
Bambus je materiál, u kterého jsme limitů využití zatím nedosáhli. Možná se k nim teprve pomalu přibližujeme. Ve Vietnamu už na tom usilovně pracují.

Ke znovuzrození čínské vesnice přispěl pavilon z bambusových deštníků
Bambusové konstrukce mají v Číně tisíciletou tradici. I proto je tu vždy na vesnicích preferovali a rádi se k nim vrací. Co přinesla místní komunitě tato stavba?

Organický dům: Budeme jednou bydlet pod zemí?
Mít dům a kolem zahradu? A což takhle bydlet pod zemí, aby zahradou byla celá vaše parcela? Projekt Organický dům od mexického architekta boří konvence.