HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stromy umí udělat z pekla nový ráj. Jaký trik za tím stojí?

Nevšední schopnosti stromů přežít i v jedem zamořené půdě si před časem povšimli finští výzkumníci a naučili se ji využít. S pomocí rychle rostoucích dřevin teď čistí průmyslové areály i důlní výsypky. Stačí k tomu jen málo – odolné dřeviny, které to špatné z půdy svými kořeny vytáhnou. Pojďte se inspirovat.


Stromy a ráj
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kim Seng (Flickr)

Důlní výsypky, popílkoviště u spaloven, odkaliště. Nebo také rozsáhlé opuštěné průmyslové areály, dvory bývalých chemiček a oceláren. Všechny tyto prostory mají jedno společné: velmi silné zamoření toxickými látkami, které jsou v půdě pevně usazeny a zůstanou tu po staletí. To ale samozřejmě znemožňuje jakoukoliv snahu tyto zdevastované lokality navrátit přírodě. Opravdu se s těmito hlubokými jizvami v krajině nedá nic dělat?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kim Seng (Flickr), Sergey Urzhumskov (Flickr), Radomír Dohnal, Oscar F. Hevia (Flickr)

Jde to. A levně.

Přístupů, jak vrátit těmto narušeným územím alespoň částečný punc původnosti, je sice celá řada, ale povětšinou mají podobu technických opatření. Nutno dodat, že velmi nákladných. Většinou počítají s odbagrováním celých hektarů narušené půdy, jejím spálením nebo postupnou kompostací. Relativně novým přístupem je pak bioremediace.

Jak funguje bioremediace?

Jde o „čištění“ kontaminovaného substrátu, o které se postarají nejrůznější mikroorganismy, které přítomné toxické či jinak rizikové látky přemění na méně nebezpečné či zcela neškodné. Potřebuje to čas, ale většinou o poznání méně financí. Je to totiž přirozený přírodní proces, kterému lidé jen trochu napomohou.

Dřeviny se o to postarají!

Unikátním odvětvím bioremediací jsou pak fytoremediace. Záplavy nových termínů se nebojte: předpona fyto totiž značí jen to, že činitelem pozvolné pozitivní změny v půdě se stávají rostliny. Ne jen obyčejné byliny, ale i například stromy. Finští výzkumníci s nimi v posledních letech dělají učiněné zázraky. „Je to cenově velmi efektivní přístup k obnově zasažených území, například skládek nebo míst po těžbě surovin,“ pochvaluje si Aki Villa, výzkumník Východofinské univerzity (UEF). „Nepotřebujete nijak manipulovat s půdou, nebezpečné látky z ní totiž vytáhnete s pomocí stromů.“

Kouzelné vrby

Jak to celé funguje? Na kontaminované ploše se vysadí vrby. Ty nejen ve finském klimatu rostou extrémně rychle. Během dvou let jsou schopny vytvořit velmi kompaktní porost. Jejich kořenový systém funguje jako dokonalá pumpa, která z půdy odčerpává vláhu a živiny. A spolu s nimi také chemicky závadné látky. To samozřejmě dokáží i jiné dřeviny, ale tempo práce vrb je s nimi nesrovnatelné. Navíc vrby v zapojeném porostu směřují sesbírané látky přímo do svého listoví, ve kterém se brzy nachází spousta nehezkých chemikálií.

Dál už je to prosté

Potřebujete jen pořádný kombajn. S jeho pomocí posekáte a sesbíráte mladé větve vrb. Právě jste z půdy dostali toxické látky, aniž byste do ní jakkoli museli kopnout! Vrbový porost rychle regeneruje, takže příští sezónu můžete se stejným výsledkem celý proces zopakovat. Pokosenou biomasu navíc můžete využít jako levné topivo pro spalovnu a tím ještě zlepšit svou ekologickou bilanci.

Trvá to pár let, ale nestojí to moc

Finští výzkumníci pracovali především se dvěma druhy: vrbou košíkářskou a vrbou druhu Salix schwerinii. Oběma nečiní problém obsah chemikálií a těžkých kovů v půdě ani vysoká kyselost substrátu (pH 3,7–4). Jak říká Villa: „Z hlediska procesu obnovy půdy se dá hovořit o tom, že vrby dokáží touto cestou vytáhnout z kontaminovaného substrátu zinek za 6, nikl za 10 a chrom či měď za 15–50 let.“

Vyčistí i nepitnou vodu

Čistící schopnost dřevin se nemusí omezovat jen na vrby a chemikálie v půdě. Podobně totiž dokáží zabodovat i při boji s bakteriemi. Absolutním šampionem je v tom strom moringa olejodárná. Ta je totiž schopna svým kořenovým systémem odčerpávat bakterie z neošetřených vodních zdrojů a zlikvidovat 90–99,99 % biologické kontaminace! Pro miliony lidí žijících bez možnosti přístupu k čisté vodě je to rozhodně dobrá zpráva. Stromy prostě dokáží zázraky.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.08.2018

Photocredit: Kim Seng (Flickr)

8

Které dřevo je nejlepší?

Které dřevo je nejtěžší, nejpevnější, nejlehčí nebo nejvíce trvanlivé?

Citáty a přísloví o stromech

K oslavě Mezinárodního dne stromů jsme pro vás vybrali několik moudrých slov, která inspirují, nerezaví a někdy pobaví, nebo poučí.

Video: Podívejte se, jak se kácely sekvoje v roce 1940

Ohlédněte se do doby, kdy ještě musela stačit pouze síla a odvaha k pokácení největších stromů na zemi.

Dendrochronologie: Počítání letokruhů stromu není jen hra pro děti

Máte roubenku, trámy nebo krov a zajímá vás jejich stáří? Dendrochronologie není jen laickou metodou, ale naukou, která pro datování využívá letokruhy stromů.

Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?

V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?

Hrozí lidstvu kritický nedostatek písku?

Lidstvo spotřebuje každý rok přes 25 miliard tun písku. A teď začíná pomalu na celém světě docházet. Čeká lidstvo krize z nedostatku písku?

Kolik stojí nejdražší dřevo světa?

Zapomeňte na diamanty nebo staré známky. Obrovské jmění se dá vydělat na obchodu se vzácným a exotickým dřevem. Které jsou ty nejdražší na světě?

Stromoví rekordmani v Čechách: Dožívají se možná až 1000 let

Legendy vypráví o českých stromech starých i přes 1000 let. Skutečnost je prozaičtější. Proč si ale kazit romantické představy? A jak to tedy s nejstaršími stromy u nás?

Připravte se na další suchá léta. Pořiďte zavlažovací vaky pro vaše stromy.

V mnoha městech využívají k zavlažování veřejné zeleně speciální vaky. Díky nim bojují se suchými léty. Vyzkoušejte je také.

Chytrý způsob jak vnést zeleň do velkoměst odhalili ve Vietnamu

Bytový dům uprostřed betonového velkoměsta se zazelenal a přinesl úlevu ulicím i obyvatelům. Prohlédněte si „Dům zeleného míru“.